امروز روز فدرال رزرو است، جنبه‌های مختلف تاثیر فدرال‌رزرو روی بازارهای جهانی موضوعی است که امروز، معامله‌گران در مورد آن صحبت می‌کردند.
به گزارش اقتصادنیوز‌، بلومبرگ از تاثیرگذارترین خبرهای امروز (۱۶ دسامبر ۲۰۱۵) روی بازارهای جهانی، خلاصه‌ای جمع‌آوری کرده که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

تصمیم فدرال رزرو

در ساعت ۲ بعدازظهر به وقت ایالات متحده، فدرال رزرو آمریکا بیانیه سیاستگذاری خود را منتشر خواهد کرد که شامل تصمیمش درباره نرخ بهره خواهد بود. تنها ۳ نفر از ۱۰۵ اقتصاددان در نظرسنجی بلومبرگ بر این عقیده بودند که نرخ بهره در نشست امروز افزایش پیدا نخواهد کرد. انتظارات بازار برای افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره افزایش پیدا کرده است.

رشد بازار سهام (پیش از نتیجه فدرال رزرو)
بازار سهام در چین و ژاپن اندکی بالاتر رفت در حالی که بازارهای اروپایی روندی رو به رشد داشتند. بعد از به ثبت رساندن قوی‌ترین رشد دو ماه اخیر خود در روز گذشته، شاخص استاکس اروپا در لندن رشدی ۰٫۶ درصدی را تجربه کرد. آمار PMI منتشر شده توسط مارکیت‌اکونومیکس در روز جاری نشان می‌دهد که شرکت‌های منطقه یورو با بیشترین سرعت خود در چهارسال اخیر به استخدام کارمند روی آورده‌اند.

تثبیت اوراق قرضه (پیش از نتیجه فدرال رزرو)
اوراق قرضه آمریکا، که در جلسات گذشته با سقوط مواجه شده بود، امروز بیشترین رشد خود را در سال جاری از خود به جای گذاشت. اوراق قرضه اروپا نیز صبح امروز در سطوح بالاتری معامله شد. تحلیلگران انتظار دارند که اوراق قرضه ده‌ساله در انتهای سال ۲۰۱۶ رشدی ۲٫۲۲ درصدی داشت باشد.

یکنواختی دلار (پیش از نتیجه فدرال رزرو)
در حالی که سرمایه گذاران در انتظار تصمیم فدرال رزرو هستند، شاخص دلار در روز جاری بدون تغییر باقی ماند. معامله‌گران در انتظار این هستند که ضعف دلار مشابه با سال ۲۰۰۴ اتفاق خواهد افتاد یا که خیر. پوند بریتانیا نیز در برابر دلار تضعیف شد. همچنین یوان چین نیز به کاهش ارزش خود در بازارهای خارجی خاتمه داد.

به غیر از فدرال‌رزرو
کنگره آمریکا در مورد پایان دادن به ممنوعیت صادرات نفت آمریکا به توافق رسید. این اقدام کنگره روی بازار نفت در حال حاضر تاثیر چندانی نگذاشت و تنها فاصله قیمتی بین برنت و وست‌تگزاس‌اینترمدییت را کمتر کرد. همچنین پس از آن که شرکت ولنت پیش‌بینی درآمد خود را کاهش داد، هر سهم این شرکت در معاملات پیش بازار نیویورک با سقوط ۵٫۴ درصدی به ارزش ۱۰۳ دلار و ۶۴ سنت رسید.
منبع:اقتصاد نیوز
پرینت متن