سنگ آهن

هفته گذشته در بازار واردات سنگ آهن چین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد تا ۲۰ سنت افت داشته ۳۸ دلار و ۵۰ سنت هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شد. در بازار فیوچرز چین قیمت کمی بهبود داشت ولی موجودی بالای سنگ آهن در بنادر چین به عرضه کننده ها در بازار نقدی اجازه افزایش قیمت نمی دهد. آخرین موجودی بنادر ۹۲ میلیون و ۴۹۰ هزار تن ثبت شده که ۴۰۰ هزار تن بالا رفت.

وضعیت نامساعد اقتصادی در چین تقاضای فولاد را راکدتر کرده و تولیدکننده ها با ضررهای زیادی مواجه شده اند و اگر سنگ آهن تا ۵ دلار دیگر ارزان تر شود باز هم بهبودی در وضعیت آن ها حاصل نمی شود. اگر قیمت سنگ آهن در سطوح پایین فعلی بماند و بهبود نیابد غول های معدنی دنیا چاره ای جز کاهش تولید نخواهند داشت.

 

قراضه

در هفته ای که گذشت در بازار داخلی قراضه امریکا متوسط قیمت قراضه خرد شده با ۱۰ دلار رشد ۱۸۰ تا ۱۹۰ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

هفته گذشته قیمت خرید قراضه در بازار داخلی ژاپن ۴ دلار هر تن بالا رفته در مجموع ماه دسامبر ۱۲ دلار رشد داشته به ۱۳۱ دلار هر تن رسید. در بازار واردات ترکیه فعالیت زیادی دیده نشد. خریدارها به دنبال کمتر از ۱۹۰ دلار هر تن سی اف آر برای قراضه سنگین ۲۰-۸۰ بودند ولی عرضه کننده ها مقاومت کردند. البته در ۱۸۷ دلار هر تن سی اف آر معامله ای شنیده شد. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۱۹۵ تا ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار بود.

در خاور دور قراضه سنگین کلاس یک ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی شنیده شده ولی بازار در سکوت بود. قراضه آ۳ سی آی اس نیز ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر خاور دور بود. در هند نیز قراضه خرد شده وارداتی ۲ دلار هر تن بهبود داشته به ۲۰۲ دلار هر تن سی اف آر رسید.

 

بیلت

متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس با ۱۰ دلار افت ۲۵۵ دلار هر تن فوب بود در حالی که پیشنهاداتی در ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار نیز شنیده می شد.

با نزدیک شدن تعطیلات سال نو میلادی قیمت بیلت وارداتی در ترکیه باز هم کاهش یافته تا تمایل به خرید بهتر شود. ولی نیاز به نقدینگی در پایان سال همه را عقب نشانده است. بیلت وارداتی از سی آی اس در ترکیه ۵ تا ۸ دلار ارزان تر شده به ۲۷۲ تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت چین هم ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر بود. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن درب کارخانه است که ۵ تا ۱۲ دلار افت داشته است.

در جنوب شرق آسیا بیلت چین ۳ دلار افت داشته ۲۳۰ دلار هر تن فوب شده و در فیلیپین ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. بیلت روسیه ۲۴۷ تا ۲۴۸ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در بازار ایران تغییری نداشت. علیرغم آنکه بازار در سکوت بود و تقاضای جدی هم دیده نمیشد. فولاد خوزستان اعلام کرد برای حفظ بازار داخلی، صادرات را جدی تعقیب می کند. با برداشته شدن تحریم ها محققاً صادرات فولاد خوزستان بیشتر خواهد شد چون امکان جابجائی وجوه حاصل از صادرات برایش خواهد بود. با این فرض که نرخ ارز بنا به دلایل بسیار روند رو به بالا خواهد داشت، طبعاً صادرات دلچسب تر از فروش در بازار داخل خواهد بود، این روند می تواند نوید ثبات قیمت شمش را داشته باشد.

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه در ۳۲۵ تا۳۲۷ دلار هر تن فوب در ثبات بود. در اروپا میلگرد ترکیه ۳۳۰ دلار هر تن فوب بود البته در ۳۴۰ دلار هر تن فوب نیز برخی قیمت دادند.

قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس نسبت به ماه نوامبر ۱۲٫۵ دلار هر تن ارزان تر شده ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد چرا که بازار بیلت در سرازیری بوده است. قیمت میلگرد در بازار داخلی امریکا ۴۷۵ تا ۵۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

میلگرد صادراتی چین با ۴ دلار افت به ۲۴۵ تا ۲۴۹ دلار هر تن فوب رسید. در جنوب شرق آسیا نیز میلگرد چین در ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر قیمت داده شد. میلگرد چین ۲۸۵ تا ۲۹۵ دلار هر  تن سی اف آر عراق بود

که ۱۰ دلار در دو هفته اخیر افت داشت.

قیمت میلگرد در بازار داخلی چین ۲  دلار هر تن افت داشته ۲۵۲ تا ۲۵۳ دلار هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روند نزولی داشت میله گرد از اول هفته شروع به تنزل کرد و به نظر میرسد که این روند در هفته جاری هم دنبال شود چون فاصله قیمت میله گرد با شمش فضای بازی قیمت را نگه داشته است تیرآهن رو به کاهش بود. علیرغم بازار سازی ذوب آهن پیشنهاد کالاهای مشابه بازار را حفظ کرده است. قیمت نبشی و ناودانی همچنان روند نزولی داشت و این روند در هفته های آینده ادامه خواهد داشت.

 

ورق

در هفته ای که گذشت در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۳۱۵ تا ۳۳۰ دلار هر تن درب کارخانه بود که در یک ماه اخیر ثبات داشته است. در بازار واردات ترکیه نیز قیمت پیشنهادی ورق گرم سی آی اس ۲۵۵ تا ۲۶۵ دلار هر تن فوب بود ولی خریدار ندارد.

ورق گرم در شمال اروپا باثبات و ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه بود. قیمت پیشنهادی وارداتی به اروپا نیز ۲۹۰ تا ۳۰۰ یورو هر تن سی آی اف بود.

ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۳۹۷ تا ۴۰۸ دلار هر تن معادل ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود. البته برخی به دنبال افزایش ۱۰ تا ۲۰ دلاری قیمت بودند.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم صادراتی چین ۲۵۵ تا ۲۵۹ دلار هر تن فوب شنیده شده  که در ده سال اخیر پایین ترین قیمت ثبت شده بوده است.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در انزلی به ۱۴۰۰ تومان هر کیلو رسید در حالیکه محصول چین در بندرامام تا ۱۳۴۰ تومان هم شنیده شد این روند از قبل پیش بینی میشد ضمن آنکه همچنان ادامه خواهد داشت. ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر رول محصول مبارکه با محدودیت عرضه روبروست که ناشی از کم بودن فاصله قیمت بازار با مبارکه است به همین علت خریدهای کمی صورت گرفت که منتهی به کاهش عرضه در بازار شده است. با توجه به قیمت ۳۰۰ دلاری این کالا، واردات این کالا با ارز آزاد چه از قزاق یا چین کاملاً توجیه پذیر است. حفظ قیمت توسط مبارکه در واقع کمک به واردات است . ورق های گرم ضخامت ۶ میلیمتر به بالا با کاهش قیمت روبرو بود. ورق های اکسین و کاویان علیرغم محدودیت عرضه با کاهش قیمت روبرو بود چون تقاضا بسیار پائین است.

ورق سرد در هفته گذشته با کاهش قیمت جدی روبرو شد و بعضی از اقلام آن تا ۷۰ تومان هر کیلو پائین آمد مساله برداشته شدن تحریم ها و امید به ساده تر شدن واردات و کاهش نرخ ارز روی این روند بازار تاثیر گذاشت امید به طرح خرید کالا هم هنوز به بار ننشسته است که تاثیر آن را روی ورق سرد ببینیم با توجه به روند واردات و موجودی بنادر امیدی به افزایش قیمت نیست.

ورق گالوانیزه همچنان با بازار ساکت و قیمت های نزولی روبرو بود.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد

پرینت متن