بازار فولاد در حالی با رکود دست و پنجه نرم می‌کند که به تازگی رئیس هیات عامل ایمیدرو به دلیل دپوی ۳ میلیون تنی محصولات فولادی در انبارها ۶ پیشنهاد برای خارج شدن صنعت فولاد از رکود مطرح کرده که نشان می‌دهد سیاست ایمیدرو در صنعت فولاد باز هم تولید فولادهای ساختمانی است.
مهدی کرباسیان

مهدی کرباسیان

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی صنعت فولاد ایران این روزها با پدیده دامپینگ و قیمت‌شکنی خارجی‌ها در بازار داخلی مواجه شده که مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور خواستار بازنگری سند استراتژی این صنعت شده است. او درحالی پیشنهاد می‌دهد سبک تولید در کارخانه‌ها باید از فولادساختمانی به فولاد صنعتی تغییر جهت پیدا کند که ایمیدرو در راستای خروج از رکود صنعت فولاد و رونق آن ۶ پیشنهاد ارائه کرده است.

اما پیشنهاد تغییر سبک تولید فولاد در کارخانه‌ها در حالی از سوی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور برای خروج از بن‌بست صنعت فولاد مطرح شده که به نظر می‌رسد در راس پیشنهاد ایمیدرو همچنان تولید فولاد ساختمانی قرار دارد. در حالی که کارشناسان همواره پیشنهاد می‌دهند صنعت فولاد به دلیل رابطه تنگاتنگی که با رونق صنعت ساختمان دارد و در دو سال اخیر روند ساخت وسازها کند شده باید تولیدکنندگان فولاد تغییر سبک خود را در روند تولید فولادهای صنعتی برنامه‌ریزی کنند.

این در حالی است که به تازگی مهدی کرباسیان در راستای وضعیت نامطلوب فولادسازان داخلی در تامین نقدینگی و تلنبار شدن حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی‌شان در انبارها از ارائه ۶ پیشنهاد خبر داده است. اما آنطور که پیداست باز هم سیاست ایمیدرو در تولید فولادهای ساختمانی متمرکز شده و قرار است علاوه بر فعال کردن حوزه مسکن تلاش شود سبک ساخت و ساز و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تغییر پیدا کند. ۶ پیشنهاد ایمیدرو شامل اعطای جایزه صادراتی، افزایش تعرفه واردات فولاد، فعال کردن حوزه مسکن، تغییر سبک ساختمان‌سازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، اعطای تسهیلات خرید برای این حوزه مانند صنعت خودرو و کاهش هزینه‌های تولید است.

در ادامه رئیس هیات عامل ایمیدرو گفته است: چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد جهان در سال جاری با افت جدی در نرخ رشد اقتصادی (زیر ۷ درصد) مواجه شده و به تبع آن بازارهای جهانی صنعت فولاد با چالش مواجه شده است. این کشور با اعمال تسهیلات حمایتی برای تولیدکنندگان خود نظیر اعطای جوایز صادراتی و دامپینگ، توانسته صادرات فولاد را طی ۷- ۸ ماه اخیر از ۳۰ به ۱۰۰ میلیون تن افزایش دهد.

آنطور که ایمیدرو گزارش داده است: اعطای جایزه صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد ضروری است و باید تعرفه واردات فولاد از ۱۵- ۲۰ درصد فعلی به میزان موثری افزایش یابد. چرا که کشورهای مختلف از جمله آمریکا و حتی کشورهای اطراف نظیر ترکیه و هند عوارض ۴۰ درصد بر واردات فولاد اعمال می کنند. البته در سال گذشته حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی صادر شد و امسال نیز با وجود دامپینگ ها، صادرات مناسب خواهد بود اما با حمایت های صادراتی، تولیدکنندگان نه تنها می توانند صادرات و تامین ارز داشته باشند بلکه قادر خواهند بود در بازارهای جهانی حرکت کنند.

کرباسیان «فعال کردن حوزه مسکن» را از جمله پیشنهادهای لازم برای رونق صنعت فولاد بر شمرد و تصریح کرد: در صورت فعال شدن حوزه مسکن و ساخت و ساز، ۱۹۰ شغل مرتبط و از جمله صنعت فولاد رونق می گیرد. همچنین، با توجه به زلزله خیز بودن اغلب نقاط کشور، تغییر سبک ساخت و ساز و مقاوم سازی ساختمان ها ضروری است و محصولات فولادی می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

او افزود: اعتقاد داریم برای خروج فوری از رکود محصولات فولادی انبار شده، باید تسهیلاتی ارائه شود تا تولیدکنندگان بتوانند کالاهای خود را به صورت مدت دار بفروشند. این موضوع در جلسه ‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور، نمایندگان بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به همراه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح و در آن اختصاص وامی همانند خرید خودرو به صنعت فولاد برای تحریک تقاضا پیشنهاد شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: برای ماندگاری در بازارهای جهانی، کاهش هزینه های تولید اجتناب ناپذیر است و فولاد سازان باید به این مهم توجه کنند.

او ادامه داد: با توجه به اینکه مصرف فولاد به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی به شمار می رود، باید به سمتی برویم که سرانه مصرف فولاد در کشور از ۲۵۰ به ۴۰۰ کیلوگرم (استاندارد جهانی) افزایش یابد.

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن