توجه به زیرساخت‌های تجاری در فضای پساتحریم ضروری است

با توجه به بسته شدن پرونده PMD و لغو ۱۲ قطعنامه شورای حکام و ورود ایران به فضای پساتحریم، توجه به زیرساخت‌های تجاری از جمله بخش حمل‌و‌نقل صادراتی امری ضروری است که باید همه دستگاه‌های ذیربط در این مورد تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

 

به گزارش استیل پدیا، ولی‌ا… افخمی‌ راد – رییس سازمان توسعه تجارت – اظهار کرد: به منظور اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و ضرورت توسعه زیرساخت‌های تجاری کشور در شرایط پساتحریم، سازمان توسعه تجارت ایران در نظر دارد، مشکلات و چالش‌های زیرساخت‌های حمل‌ونقل صادراتی و لجستیک تجارت خارجی کشور را در یک هم اندیشی، عارضه‌یابی و در راستای توسعه این حوزه برنامه‌ ریزی کند.

 

افخمی‌راد افزود: شاخص‌های ارزیابی کارایی و تسهیل تجارت که توسط سازمان‌های گوناگون بین­‌المللی، از جمله بانک جهانی ارزیابی و اندازه‌گیری می‌شوند، نشان می‌دهد، کشورمان از جایگاه و رتبه مناسبی در زیرساخت‌های تجاری برخوردار نیست.

 

وی گفت: رتبه‌های کشورمان در شاخص‌هایی از جمله شاخص تجارت فرامرزی۱۶۷، شاخص توانمند‌سازی تجاری‌ ۱۳۸ و شاخص عملکرد لجستیک ۱۱۲ بوده که گویای این حقیقت است که توسعه تجارت و تعامل با کشورهای دیگر در شرایط پساتحریم، مستلزم عارضه‌یابی وضعیت موجود زیرساخت‌های تجاری و برنامه‌ریزی در راستای توسعه این حوزه است.

 

افخمی‌راد از تمامی مسئولان، صاحبنظران، تجار و علاقه‌مندان دعوت کرد تا در همایشی که سازمان توسعه تجارت با عنوان هم‌اندیشی تخصصی حمل‌و‌نقل صادراتی در ۱۳ دی ماه برگزار می‌کند، شرکت کنند.

منبع:استیل پدیا

پرینت متن