در حالی که وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای خطاب به همتای ایرانی خود، وعده داده است که مانع از تاثیرگذاری مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا بر روند اجرای برجام شود، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ایران می‌گوید: این نامه، تضمین محکمی است.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، وعده داده است که مانع از تاثیرگذاری مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا بر روند اجرای برجام شود، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ایران می‌گوید: موضع ایران، این است که این قانون با برجام تناقض دارد.

عباس عراقچی خبر داد که «طی چند روز گذشته تماس های گسترده ای را با طرف های اروپایی انجام داده ایم و دکتر ظریف نیز تلاش گسترده ای را انجام داده و فشار زیادی به طرف مقابل وارد شده است.»

عراقچی گفت: این قانون اگر اجرایی شود تقاضای خود را به کمیسیون مشترک خواهیم کرد برای نقض برجام در این قانون. البته وزیر خارجه امریکا به دکتر ظریف نامه ارسال و اعلام کرده که این قانون به نحوی اجرا خواهد شد که مانع همکاری های اقتصادی و اجرای برجام نشود.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور آمریکا جمعه شب قانون محدودیت روادید ورود به امریکا برای مسافران به ایران را امضا کرد. این محدودیت در ذیل قانون بودجه سال آینده امریکا در کنگره تصویب شده بود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اما روز گذشته با ارسال نامه‌ای رسمی خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اطمینان داد که دولت آمریکا با استفاده از همه ابزارهای در اختیار خود اجازه نخواهد داد که این قانون هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند.

کری در نامه خود تاکید کرده است که ایالات متحده آمریکا به رفع تحریم‌ها بر طبق برجام و اجرای کامل تعهدات آن کشور بر اساس توافقات به عمل آمده در برجام کاملا متعهد است. کری هم‌چنین تاکید کرده که دولت آمریکا تغییرات مربوط به قانون روادید آن کشور را با توجه به اختیارات خود به گونه‌ای اجرا خواهد کرد که دخالتی در همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای دیگر با ایران به عمل نیاید.

کری تایید کرده است که دولت آمریکا بدین منظور ابزارهای متعددی در اختیار دارد که حتی شامل توقف اجرای این قانون بر طبق اختیارات رییس‌جمهور می‌شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز در این باره گفت: در نامه وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به ابزارهای متعددی از جمله توقف این قانون اشاره شده است زیرا رئیس جمهور آمریکا می تواند اجرای این قانون را متوقف کند.

عراقچی تصریح کرد: کشورهای اروپایی معتقد هستند که این قانون ناقض حقوق اتباع اروپایی است.

وی افزود: مقالات زیادی در این زمینه نیز نوشته شد و ۲۸ سفیر اروپایی به علاوه سفیر اتحادیه اروپا با نوشتن نامه ای در واشنگتن به این قانون اعتراض کردند.

به گفته عراقچی، پس از امضا قانون محدودیت روادید ورود به امریکا، برای مسافران به ایران، کمپین های مختلفی توسط ایرانیان در شکل های مختلف شکل گرفت و از طرف کشورهای اروپایی و گروه ۱+۵ فشار وارد شد و ما دلایل سیاسی و فنی و حقوقی خود را ارائه کردیم تا اینکه نتیجه این اقدامات، نامه آقای کری به اقای ظریف بود.

عراقچی که با تلویزیون مصاحبه می‌کرد، در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر قانون جدید اعمال محدودیت روادید برای شهروندان سفر کننده به کشورمان اجرا شود چه اقدامی در دستور کار دارید گفت : بر اساس برجام هرگاه ایران احساس کند که برجام از جانب طرف مقابل نقض شده است می تواند به کمیسیون مشترک مراجعه کند و در آن کمیسیون مسیری وجود دارد که باید طی شود.

عراقچی افزود: اگر کمیسیون مشترک بتواند مشکل را رفع کند که کرده است وگرنه اجلاس وزرای خارجه ۱+۵ برگزار می شود و روال مشخصی در برجام پیش بینی شده است اما اگر در پایان این روند، جمهوری اسلامی ایران قانع نشود که نقض برجام اتفاق نیفتاده و طرف مقابل حاضر نشود که این نقض را رفع کند آنگاه کشورمان می تواند تصمیمش را برای توقف عمل به تعهداتش در برجام بگیرد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: بر این اساس، روندی را طی و در این روند سعی می کنیم مشکل را رفع کنیم اما اگر در نهایت رفع نشود این خود جمهوری اسلامی ایران است که درباره ادامه دادن یا ندادن مسیر تصمیم می گیرد.

نامه جان کری تضمینی محکم است
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در عین حال نامه وزیر خارجه امریکا به ظریف را تضمینی محکم دانست و گفت: جان کری تعهد کرده است که اگرچه اجرای قانون محدودیت روادید کشورش را متوقف کند، موظف است که به تعهدش در این نامه عمل کند.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که نزدیکترین اقدامی که درباره نقض حقوق ما در قانون جدید امریکا در دستور کار قرار می دهیم چیست؟ افزود: اکنون که آقای کری ضمانت لازم را داده است بنابراین کار به کمیسیون مشترک نمی رسد.

وی گفت: ما در روزهای گذشته گفته بودیم که اگر این قانون به سرانجام برسد و اقدامی برای اصلاح آن نشود درخواست برگزاری کمیسیون مشترک برجام خواهیم کرد که دیگر با این نامه کار به آنجا نمی کشد زیرا تعهدات وزیر خارجه امریکا روشن است که اجازه نخواهد داد تبعات قانون جدید گریبانگیر برجام نشود.

معاون وزیرخارجه افزود: این از نظر ما کاملاً کفایت می کند و تضمینی محکم است که وجود دارد.

عراقچی تأکید کرد: اگر برجام اجرایی شود و دولت امریکا این تعهد آقای کری را عملی نکند، طبعاً تعهداتش و برجام را نقض کرده است و ما آن مسیر را طی خواهیم کرد.

منبع اقتصاد نیوز
پرینت متن