دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطقی که از طرف دولت برای ایجاد مناطق آزاد تجاری به مجلس پیشنهاد شده مناطقی هستند که با کشورهای همسایه دارای ارتباط بوده و صادرات ایران از این مناطق صورت می گیرد.

اکبر ترکان که در جلسه علنی روز یکشنبه (٢٩ آذرماه) مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده دولت در دفاع از لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و مناطق دیگر ویژه اقتصادی حضور یافته بود در سخنانی به تشریح مناطق پیشنهاد شده و دلایل آن پرداخت.

وی تصریح کرد: برای ارتباط و صادرات به جنوب عراق پیشنهاد منطقه آزاد اروند و مرز شلمچه داده شده است زیرا سالانه یک میلیارد و ٢٠٠میلیون دلار از این منطقه صادرات داریم که امسال آن را به یک میلیارد و ۵٠٠ میلون دلار می رسانیم.

ترکان ادامه داد: برای ارتباط اقتصادی با عراق مرکزی منطقه آزاد مهران پیشنهاد شده که بیشتر صادرات ایران از این منطقه صورت می گیرد، همچنین برای صادرات به عراق شمالی و اقلیم کردستان منطقه بانه و مریوان پیشنهاد شده که سر پلی مثبت برای ارتباط با اقلیم کردستان است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی هدف از ایجاد منطقه آزاد ماکو را داد وستد بیشتر با ترکیه عنوان کرد و افزود: منطقه آزاد ارس نیز منطقه ای است که می تواند با کشورهای ارمنستان و نخجوان ارتباط برقرار کرد.

ترکان درباره ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل گفت: استان اردبیل نیز هم مرز با آذربایجان بوده و چون دارای ظرفیتهای بالقوه صنعتی و کشاورزی است می تواند سرپل صادرات صنایع غذایی به این کشور باشد.

وی درباره منطقه آزاد اینچه برون اظهار کرد: با ایجاد خط راه آهن اینچه برون بین ایران و قزاقستان و ترکمنستان و همچنین صادرات گاز از کشور ترکمنستان و خرید فلزات سنگین و رنگی از قزاقستان می توان در این منطقه سرمایه گذاری کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی درباره منطقه آزاد سیستان نیز گفت: این منطقه می تواند پل ارتباط تجاری با افعانستان باشد زیرا با افغانستان در حال حاضر سه میلیارد دلار مروادات صادراتی داریم و به دنبال ایجاد یک دالان تجاری و رفع محرومیت در استان سیستان هستیم.

ترکان درباره منطقه آزاد جاسک اظهار کرد: تمام کشورهای حوزه خلیج فارس که صادرات نفت دارند خارج از خلیج فارس دارای پایانه صادراتی نفت هستند، اما ایران هنوز چنین ویژگی ندارد به همین دلیل پیش از انقلاب طرح ایجاد پایانه صادراتی نفت جاسک مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته که پس از انقلاب بنا به دلایلی متوقف شد اما امروز پس از مطالعات ما به این نتیجه رسیدیم که جاسک می تواند با ایجاد خط لوله نفتی پایانه صادراتی مهمی در خارج از خلیج فارس و دریای عمان باشد.

وی درباره بوشهر نیز گفت: بندر بوشهر پر استعدادترین شهر جنوبی ایران در حوزه خلیج فارس برای صادرات است.

وی همچنین درباره پیشنهاد نمایندگان برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی که حدود ٨٠ تا ٩٠ منطقه است، گفت: دولت تا جایی که بار مالی نداشته باشد موافق ایجاد این مناطق است.

محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت پس از سخنان ترکان گفت: بر اساس ماده ١١٧ آیین نامه داخلی و برنامه پنج ساله پنجم توسعه باید کلیات این لایحه با دو سوم آرا به تصویب برسد.

وی سرانجام لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی مناطق آزاد که از تجمیع پنج لایحه ایجاد شده بود را به رای نمانیدگان گذاشت که به تصویب دو سوم نمایندگان نرسید.

باهنر پس از رای گیری گفت: بر اساس آیین نامه ۵٠ نماینده می توانند دوباره این لایحه را در دستور کار مجلس قرار دهند

منبع: شانا

پرینت متن