با نزدیک شدن به زمان برداشته شدن تحریم ها سوال این است که آیااقتصاد ایران آماده مراوده تجاری با دنیا را هست یا خیر.

محمد مهدی رئیس زاده مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با خبرانلاین با اشاره به اینکه بخشی از اقدامات لازم انجام شده و مثلا بخش خصوصی شروع به کار کرده و در حال بدست آوردن آمادگی لازم است گفت:«برخی از بخش ها مانند بخش بانکی،پولی و مالی شروع به کار کرده اند.البته مدتی است که کار شروع شده اما جوابگوی  انتظارات و درخواست های بخش  خصوصی  که تلاش می کند حضور قدرتمند تری به بازار جهانی  داشته باشد  این بخش ها اماده نیستند.البته گفته می شود که بخش های حمل و نقل و بیمه تجاری آمادگی های لازم را پیدا خواهند کرد.  در حال حاضر بانک مرکزی به کشورهای مختلف رفته و کار تقریبا شروع شده است.بنابراین آمادگی های لازم وجود دارد ولی باید بیشتر  شود.»

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران مهم تر از بحث های آمادگی نرم افرازی و سخت افرازی را مدیریت و تفکر بدنه دولت پس از برداشته شدن تحریم دانست و گفت:«دولت در حال حاضر با انتقاد کردن  از رویه دولت قبل  رویه اعتدالی را پیش گرفته است و متاسفانه با همان تفکر زمان تحریم پیش رفته  بنابراین باید این نگرش تغییر کند.»

وی ادامه داد:« باید فضای آزاد رقابتی ایجاد شود و برای حل این موضوع باید به بخش خصوصی بهای بیشتری داده شود تا اعمال حاکمیت نظارتی پررنگ تر شود.آن چیزی که مهم است تغییر نگرش در دوره پساتحریم است. علاوه بر اینکه قراردادها و کارگزاری تغییر می کند بدنه بانک باید خودش را خدمتگذار مشتری بداند نه ارباب مشتری. تفکر ارباب رعیت باید تغییر کند و مشتری محور شود.»

رئیس زاده همچنین گفت:«دولت باید فضای رقابتی سالم ایجاد کند. کوچک سازی بدنه دولت موجب از بین رفتن کار افراد نمی شود بلکه افراد به بخش خصوصی جذب می شوند.»

منبع: خبرآنلاین

پرینت متن