واردات 3 میلیون و 500 هزارتن فولاد در هشت ماهه 94

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان کشور در این خصوص گفت: در شرایط کنونی ‌اقتصاد کشور از جنبه‌های مختلف با رکود مواجه است که متاسفانه این رکود در صنعت فولاد با شدت بیشتری وجود دارد.

 

به گزارش استیل پدیا، محمد آزاد افزود: در این وضعیت، بیش از گذشته نیاز به همدلی و همزبانی دولت و ملت وجود دارد و دولت که نمی‌تواند مرزها را به روی محصولات وارداتی ببندد باید با افزایش جدی تعرفه‌ها در مقابل دامپینگ کشورهای صادر کننده ‌از تولید کنندگان داخلی حمایت کند.
آزاد با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی قیمت محصولات فولادی در سال گذشته به دلیل افت جهانی قیمت‌ها گفت: این شرایط موجب تعطیلی بیش از ۱۰ کارگاه نوردی کشور شده که کارگران آنها نیز بیکار شده‌اند و این معضل برای کشور ما که با بحران بیکاری نیز مواجه است، فاجعه محسوب می شود. اگر بخواهیم این مشکلات به دیگر فولادسازان کشور سرایت نکند باید اقدامات فوری و موثر انجام دهیم .

 

رئیس اتحادیه آهن فروشان حمایت از تولیدات داخلی را یک وظیفه همگانی دانست و گفت : در هشت ماهه اول سال جاری بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انو اع محصولات فولادی وارد کشور شده است که هیچ کدام آنها از کیفیت محصولات داخلی برخوردار نیستند . لذا در این برهه زمانی ، افزایش تعرفه ها ، تلاش برای کاهش واردات محصولات فولادی و حمایت دولت از صنایع فولادی در حوزه انرژی و مواد اولیه می تواند صنایع فولادی کشور را نجات دهد.

 

او همچنین حمایت جدی دولت از صادرات را یکی دیگر از راه‌های برون رفت از رکود فعلی ارزیابی کرده و گفته است: اگر فولادسازان ایرانی که در شش ماهه اول امسال بیش از ۳ میلیون تن از محصولات خود را صادر کردند ، در امر صادرات ناکام می شدند ، مشکلات بسیار حاد تری در این حوزه به وجود می آمد . لذا دولت باید با حمایت از صادرات،‌ شرایط را برای خالی کردن انبار محصولات تولید کنندگان داخلی که حدود ۳ میلیون تن محصول دپو کرده اند، فراهم کند.

 

رئیس اتحادیه آهن فروشان کیفیت محصولات ذوب آهن اصفهان را در سطح ملی و جهانی ، سرآمد دانست و گفت: ذوب آهن با تولید ریل می تواند نیاز راه آهن و مترو را تامین کند هرچند متاسفانه عده ای به واردات این محصول علاقمند هستند که تلاش ذوب آهن برای تولید ریل با کیفیت و دارای استاندارد جهانی می تواند مانع بزرگی برای وارد کنندگان ریل باشد.

 

محمد آزاد در خصوص چشم انداز صنعت فولاد گفت : در سالجاری شاهد بازگشت رونق به این صنعت نخواهیم بود. ضمن اینکه برای شکوفایی صنعت فولاد در سال آینده باید دولت در بودجه ، به پروژه های عمرانی توجه ویژه کند تا شاهد رونق ساخت و ساز و احیاء بازار محصولات فولادی باشیم.

 

صنعت فولاد کشور چندی است رکود معناداری را در معاملات انواع محصولات به خصوص مقاطع ساختمانی تجربه کرده است. البته رکود این دو سال با افت روزشمار بهای محصولات فولادی در بازار داخل نیز همراه بوده به‌ طوری که در برخی موارد قیمت‌های فروش را به کمتر از قیمت تمام شده محصول تولیدی رسانده و ضرر دیگری را نیز از این محل متوجه فولادسازان کرده است.

 

منبع: استیل پدیا

پرینت متن