افت شدید قیمت سنگ آهن موجب شده تولید فولاد از طریق کوره های بلند طرفدار پیدا کند. در نتیجه تمایل به خرید قراضه در چین کمتر شود و صادر کننده های قراضه به چین به دنبال مقاصد صادراتی جدید بیفتند. از جمله کشورهای هند، ترکیه و افریقای جنوبی. در خیلی از این کشورها تولید داخلی قراضه برای رفع نیاز رو به افزایش فولادسازان کافی نیست. به عنوان نمونه در ۱۰ ماه نخست سال جاری  تولید فولاد هند ۳٫۳ درصد رشد داشته به ۷۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید. در حالی که در این مدت تولید جهانی فولاد ۲٫۵ درصد افت داشت. تولید چین نیز ۲٫۲ درصد افت داشت.

در ۸ ماه نخست سال جاری واردات قراضه به هند ۱۸ درصد رشد داشته به ۴ میلیون و ۱۸۷ هزار تن رسید. افت عرضه داخلی  واردات قراضه به این کشور را بالا خواهد برد. برآورد شده مصرف قراضه در هند ده سال آتی دوبرابر شود.

به گزارش ایفنا، واردات قراضه به بنگلادش نیز سال ۲۰۱۵ رشد چشمگیری داشته و سال آینده رو به رشد برآورد شده چون مصرف قراضه ۵ برابر خواهد شد و به ۳ میلیون تن خواهد رسید. واردات قراضه به پاکستان نیز رو به بالاست. بین کشورهای آسیایی، کره جنوبی بزرگترین واردکننده قراضه است و پس از آن هند در رتبه دوم قرار دارد.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن