میزان تولید فولاد خام ایران در ۱۱ ماه سال جاری میلادی نزدیک به یک درصد کاهش یافت این در حالی است که متوسط کاهش تولید جهانی این فلز به ۲٫۸درصد رسید.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ انجمن جهانی فولاد با انتشار عملکرد ۶۶ کشور دنیا در تولید فولاد خام،‌ از روند کاهشی تولید این فلز استراتژیک در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۵ خبر داد که ایران نیز همراستا با تولیدکنندگان بزرگ دنیا رو به کاهش تولید آورده است. در روزهای گذشته نیز رییس هیات عامل ایمیدرو از پایین بودن تقاضا در داخل و خارج کشور خبر داد که منجر به انبار شدن ۳ میلیون تن تولید فولاد در شرکت های داخلی شده است. از همین رو تولیدکنندگان فولاد در ایران همگام با روند بازار و به منظور جلوگیری از گسترش زیان دهی،‌ رو به کاهش تولید آورده اند.
بر گزارش انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد خام ایران از ژانویه(دی ماه ۹۳) تا پایان نوامبر ۲۰۱۵(آذرماه ۹۴) به ۱۴ میلیون و ۸۳۵ هزار تن رسید در حالی که در مدت مشابه سال قبل، شرکت های فولادی ایران ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تن محصول خام تولید کردند.
کاهش ۱۲ درصدی تولید در ماه نوامبر
همچنین طبق تخمین انجمن جهانی فولاد ایران در ماه نوامبر جاری میزان تولید فولاد خام را  ۱۲٫۲ کاهش داد که رقمی قابل توجه در دوره های اخیر تولید فولاد محسوب می شود.
در ۱۱ ماه سال جاری میلادی، تولید فولاد خام جهان به یک میلیارد و ۴۷۱ میلیون تن رسید که ۲٫۸درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۵به شمار می آید.
تولیدکنندگان چینی در این مدت با کاهش ۲٫۲ درصدی ۷۳۸ میلیون تن فولاد خام تولید کردند. کشورهای کره جنوبی و ژاپن به ترتیب ۲٫۹ درصد و ۵درصد تولید را کاهش دادند. تولید کره جنوبی در این مدت به ۶۳٫۸ میلیون تن و ژاپن به ۹۶٫۵ میلیون تن تنزل پیدا کرد. امریکا نیز ۷۳٫۱ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۹٫۷ کمتر از تولید مدت مشابه سال گذشته است. برزیل نیز با کاهش ۱٫۹درصدی تولید، تنها ۳۰٫۷ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. روسیه اما ۶۵٫۱ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که تنها ۲دهم درصد کمتر از ۱۱ ماه سال ۲۰۱۴ محسوب می شود.

منبع: ایمیدرو

پرینت متن