رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بیان این‌که طرح تسهیلات خرید دین به بانک‌ها ابلاغ شده است، از صادرات بیش از سه میلیون تن فولاد در سال جاری خبر داد.

مهدی کرباسیان امروز – سه شنبه – در حاشیه همایش سلامت، ایمنی و محیط زیست در معدن و صنایع معدنی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ اجرای طرح تسهیلات خرید دین برای کالاهای واسطه‌ای اظهار کرد: دو روز پیش مصوبه شورای پول و اعتبار با نرخ سود ۲۰ درصد به بانک‌ها ابلاغ شد که امیدواریم از هفته آینده بانک‌ها در این زمینه همکاری کنند و این طرح به مرحله‌ اجرا برسد.

وی همچنین با اشاره به تهیه بسته‌ای در دولت برای خروج از رکود واحد‌های صنعتی بزرگ از جمله واحد‌های فولادی ادامه داد: در این رابطه دولت باید حمایت ویژه‌ای از صنایع داشته باشد و خوشبختانه جلسه خوبی حدود دو هفته پیش در ریاست جمهوری برگزار شد و ما نیز در این قضیه فکر می‌کنیم یکی از راه‌های برون‌رفت از این مشکل جدا از به راه افتادن ساخت‌وساز و بسته‌های حمایتی دولت افزایش صادرات است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در حال حاضر بیش از سه میلیون تن فولاد در انبار واحد‌های تولیدی انباشته شده است، اظهار کرد: براساس قیمت روز میلیارد‌ها تومان سرمایه شرکت‌های فولادی زمین‌گیر شده و در عین حال رکود بر بازار فولاد حاکم است.

وی افزود: در عین حال با حمایتی که از سوی دولت انجام گرفت، صادرات فولاد در سال جاری رکورد تاریخی‌اش را خواهد زد و پیش‌بینی ما این است که امسال بیش از سه میلیون تن صادرات داشته باشیم.

دامپینگ‌های چینی ها روی قیمت فولاد

به گفته کرباسیان، این در حالی است که کشور چین دامپینگ‌های زیادی را روی قیمت فولاد دارد و در این شرایط صادرات فولاد راحت نیست، اما به هرحال با حمایت‌هایی که انجام شده این کار پیش خواهد رفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در صادرات فقط بحث کیفیت مطرح نیست، افزود: قیمت هم در صادرات فولاد مطرح و پیشنهاد ما این است که جایزه صادراتی باید برای همه محصولات صادراتی به ویژه فولاد برقرار شود. از سوی دیگر باید روی واردات برخی ورق‌ها و فولاد‌هایی که به اسم فولاد ممزوج به کشور می‌آید، اما در حقیقت حیله بر قانون است تعرفه بیشتری وضع شود.

وی با اشاره به واردات ۲٫۷ میلیون تن از این دست فولاد گفت: آمریکا بیش از ۱۰۰ درصد تعرفه روی فولاد چین قرار داده و طرف واردات فولاد در کشور هند و ترکیه نیز ۳۲ و ۴۰ درصد است این در حالی است که در کشور ما هنوز تعرفه واردات بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

بسته حمایتی فولاد به قانون نیاز ندارد

کرباسیان با بیان این‌که در کنار این حمایت‌ها باید مسائل دیگری از جمله تثبیت نرخ گاز برای واحد‌های فولادی در سال آینده، استمهال بدهی‌های این واحد‌ها و مسائل مالیاتی آنها انجام شود، اظهار کرد: جدا از این موارد، مشکل نقدینگی واحد‌های تولیدی نیز باید مدنظر قرار گیرد که در رابطه با این مسائل بسته‌ای تهیه شده که اکنون دست معاون اول رییس جمهور است و امیدواریم در دولت مطرح شود.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت این بسته حمایتی نیاز به قانون ندارد و می‌تواند در داخل دولت عملیاتی شود، چرا که فکر می‌کنیم برای سال آینده حداقل برای واحد‌های فولادی قیمت گاز نباید افزایش پیدا کند و اگر مجلس و دولت افزایش قیمت ندهند، همین قیمت‌ها باقی می‌مانند.

به گفته کرباسیان، گاز یکی از مزایای ایران است و باید قیمت گاز حتما زیر نرخ بین‌المللی باشد تا بتواند باعث ایجاد اشتغال و توسعه در کشور شود.

وی با اشاره به مشکلات صنایع معدنی گفت: در این باره پیشنهاداتی ارائه کردیم و قرار شد برخی از پیشنهادات در برنامه ششم توسعه و بودجه سال آینده مطرح شود که پس از نهایی شدن آنها را اعلام می‌کنیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان این‌که بحث آلایندگی در دنیا به ویژه در برخی معادن یک بحث اساسی است، ادامه داد: معادن فعال حتما باید رعایت ضوابط زیست محیطی را بکنند و البته مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که شاید برخی معادن ضابطه‌های مربوطه را رعایت نکردند.

کرباسیان افزود: بعضا ممکن است سودآوری برخی معادن کاهش پیدا کند و به همین دلیل معدن‌کاران به دنبال مباحث محیط زیستی نروند که در این مورد برخی معادن زغال سنگ را اسم ببریم.

سهم صنعت در آلودگی محیط زیست ۸ درصد است

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به سهم صنعت از آلودگی محیط زیست گفت: براساس آماری که توسط رییس بخش محیط زیست وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد هشت درصد از آلایندگی کشور مربوط به صنایع است و بیشتر آلایندگی در رابطه با اتومبیل‌ها است.

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: البته برخی از صنایع دود‌زا نظیر صنایع شن و ماسه و پالایشگاهی نیز ممکن است آلایندگی زیادی داشته باشد، اما در مورد معدن شاید بتوانیم کمترین میزان آلایندگی‌ را در این حوزه بدانیم.

آخرین وضعیت واگذاری آلومینیوم المهدی

کرباسیان همچنین درباره آخرین وضعیت واگذاری آلومینیوم المهدی نیز اظهار کرد: ما نقشی در واگذاری این شرکت نداشتیم، چرا که براساس قانون به محض این‌که یک واحد تولیدی در معرض خصوصی‌سازی قرار بگیرد، مالکیت آن از سازمان مربوطه جدا و در اختیار وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد و تنها تا زمانی که مراحل قانونی واگذاری آن طی شود به صورت نیابتی توسط سازمان مربوطه اداره می‌شود.

وی اضافه کرد: سازمان خصوصی‌سازی طبق ضوابط خود فروش کرده، اما اعتراضاتی توسط سازمان بازرسی کل کشور و تعدادی از نمایندگان مجلس مطرح شده که طبق دستور رییس جمهور این پرونده به هیات داوری سازمان خصوصی‌سازی ارجاع شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: با توجه به این‌که در هیچ کدام ازاین جلسات نماینده‌ای از ایمیدرو حضور نداشته اطلاعات ما در همین حد است که سازمان بازرسی و نمایندگان اعتراض دارند و سازمان خصوصی سازی معتقد است که اقدام آنها در جهت فروش آلومینیوم المهدی براساس ضوابط و به درستی انجام شده است.

کرباسیان درباره‌ این‌که گفته می‌شود قرار است مبلغ بیشتری به خریدار داده شود و امضای یکی از مسئولان ایمیدرو نیز در زیر این نامه وجود دارد، گفت: خبری ندارم و در این باره هیچ تماسی هم با من گرفته نشده است.

منبع: ایمیدرو

پرینت متن