سنگ آهن
با کاهش عرضه سنگ آهن در شمال چین و بهبود تقاضا، قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد کمی بالا رفته و از ۳۸٫۵۰ دلار هر تن خشک سی اف آر به ۴۰ دلار و ۵۰ سنت هر تن خشک سی اف آر چین رسید که سه هفته اخیر بالاترین قیمت بوده است. این آخرین تلاش ها برای افزایش قیمت قبل از سال نو میلادی بوده و بازار تا پایان هفته دیگر فعالیتی نداشت. فعالان بازار معتقدند ۴۰ دلار هنوز قیمت مطلوبی نیست.
موجودی سنگ آهن بنادر چین با ۳ میلیون رشد ۹۷٫۴ میلیون تن شده که بر بازار تاثیر منفی دارد. در این بین بهبود جزیی قیمت فولاد در بازار چین موجب شد بازار نقدی سنگ آهن بهبود یابد.

قراضه
قراضه وارداتی از امریکا هفته گذشته در ترکیه ۱۲ دلار ارزان شد و فعالان بازار را سردرگم کرد. قراضه ۲۰-۸۰ حدود ۱۸۶ دلار و قراضه خرد شده ۱۹۱ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. از هفته دوم نوامبر تاکنون این اولین معامله قراضه امریکا بوده است. قراضه آ۳ روسیه در ترکیه ۱۷۸ تا ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود.
در خاور دور قراضه سنگین کلاس یک امریکا ۱۷۵دلار هر تن سی اف آر و قراضه ۲۰-۸۰ معادل ۱۵۳ تا ۱۵۵ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۳۲ دلار هر تن فوب بود و خریداران کره ای به دنبال ۱۲۴ دلار هر تن فوب بودند. قراضه آ۳ روسیه نیز در ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی در ثبات است و امکان ۴ تا ۶ دلار تخفیف نیز وجود دارد.

بیلت
هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی دریای سیاه ۷٫۵ دلار هر تن افت داشته به ۲۴۷ دلار و ۵۰ سنت هر تن فوب رسید. در ترکیه نیز بیلت سی آی اس ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود که ۵ تا ۱۰ دلار افت داشت. در بازار داخلی ترکیه بیلت ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده بود.
متوسط قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا با ثبات و ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در تایلند بیلت چین در ۲۴۸ دلار هر تن سی اف آر معامله شد و در فیلیپین نیز بیلت چین ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر بود.
قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۲ دلار رشد داشته به ۲۴۰ دلار هر تن رسید. بیلت چین در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ۲۵۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود که کمی رشد داشت.
بیلت در بازار ایران
قیمت بیلت به روند نزولی ولی آرام خود ادامه داد در حالیکه موجودی آن در بازار محدود بود. سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول فولاد خوزستان تا ۱۰۳۰ تومان هم پیشنهاد شد، صحبت ۱۰۲۰ تومان هم شنیده شد ولی معامله ای دیده نشد چون کالائی برای تحویل نبود. سایز ۱۲۰ میلیمتر کارخانه های کوچک از ۹۵۰ تا ۹۷۰ تومان عرضه شد. تقاضای بیلت در هفته گذشته با محدودیت روبرو بود در نتیجه عرضه آنهم کم بود. قیمت شمش به کف خود رسیده است به همین علت تولیدکننده ها هم حجم تولید را پائین آورده اند بر خلاف یک فصل قبل که دهها نوع بیلت در بازار موجود بود امروز تنوع عرضه و حجم آن بسیار محدود است. با رفع تحریم ها و شروع صادرات، این محدودیت عرضه جدی تر خواهد بود.

مقاطع
میلگرد صادراتی ترکیه با ۷٫۵ دلار هر تن کاهش به ۳۲۰ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۳۴۱ دلار هر تن درب کارخانه بود که ۴ دلار نسبت به دو هفته قبل افت داشته است. میلگرد صادراتی جنوب اروپا ۳۳۰ تا ۳۴۰ یورو هر تن فوب بود و خریدارها به دنبال ۳۲۰ تا ۳۲۵ یورو بودند. در بازار داخلی امریکا میلگرد باثبات و ۴۷۱ تا ۵۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.
میلگرد صادراتی سی آی اس تا ۱۰ دلار نسبت به اوایل دسامبر ارزان تر شده به ۲۷۵ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب رسید.
میلگرد صادراتی چین با ۸ تا ۱۵ دلار رشد ۲۴۵ تا ۲۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در جنوب شرق آسیا میلگرد چین ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب بود.
مقاطع در بازار ایران
قیمت میله گرد تا سطح ۲۰ تومان هر کیلو در هفته گذشته کاهش نشان داد محصول نیشابور و یزد در اوایل هفته با کاهش قیمت روبرو شد در حالیکه محصول اهواز هم همین روند را داشت در حالیکه کالاهای اهواز با محدودیت عرضه بعضی سایزها همچنان دست و پا میزند. متوسط قیمت میله گرد سایز ۱۴ تا ۳۲ میلیمتر در اصفهان اول هفته ۱۳۲۵ تومان بود که در آخر هفته به ۱۳۲۰ تومان رسید محصول نیشابور هم با ۱۰ تومان کاهش به ۱۲۲۰ تومان رسید تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ محصول اصفهان اول هفته ۱۶۳۱۳ ریال هر کیلو بود که در پایان هفته به ۱۶۲۸۰ ریال کاهش یافت . نبشی و ناودانی بطور متوسط هر کیلو ۲۰۰ ریال کاهش قیمت را تجربه کردند. حاشیه سود برای میله گرد بسیار باریک شده است ولی برای نبشی و ناودانی هنوز فضا برای پائین آمدن هست به همین دلیل روند نزولی قیمت این مقاطع همچنان ادامه خواهد یافت. از طرف دیگر با توجه به محدودیت حاشیه سود میله گرد و تقاضای آن حجم تولید بسیار پائین آمده است. نباید انتظار داشت که این شرایط تغییر کند چون اصل رابطه در گرو تقاضاست و تا روشن شدن تکلیف تحریم ها این وضعیت ادامه خواهد داشت.

ورق
متوسط قیمت ورق گرم در امریکا از ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار به ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه افزایش یافت اگر موجودی بازار نقدی ورق پایین بماند و قیمت قراضه در ژانویه صعودی باشد بازار ورق امریکا نیز صعودی خواهد ماند. قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا در ثبات و ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در جنوب اروپا ورق گرم ۵ یورو رشد داشته ۲۸۲ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق گرم تولید ژانویه و حمل فوریه سی آی اس ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شده است. ترکیه در ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر خرید داشت.
ورق گرم صادراتی چین با حدود ۵ تا ۱۵ دلار رشد به ۲۶۵ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین ورق گرم ۳۰۳ تا ۳۰۸ دلار هر تن درب کارخانه با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.
ورق در بازار ایران
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول از اوایل هفته رو به تنزل بود ولی از دوشنبه به بعد قیمت بهتر شد. قیمت این کالا در انزلی از ۱۳۵۰ تومان هر کیلو به ۱۳۶۰ تومان در پایان هفته رسید. این قیمت برای ورق های خریداری شده با ارز مبادله ای هنوز سود دارد ولی با ارز آزاد جای بحث، قیمت هم در خارج از ایران به کف خود رسیده البته گفته هایی مبنی بر کاهش ۳۰ دلاری قیمت از طرف قزاقستان شنیده می شود. در هر حال واردات این کالا در آذر ماه حدود ۲۰ هزار تن نسبت به آبان افزایش داشته است. در حال حاضر خریدارها تمایل کمتری نسبت به ورود این کالا نشان می دهند و احتمال دارد هفته های آینده قیمت ثابت بماند.
ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر مبارکه به علت توقف عرضه از طرف مبارکه با ثبات قیمت روبرو بود با اینکه موجودی کالا بسیار محدود است ولی ضعف تقاضا اجازه تغییر قیمت را نمی دهد. از طرف دیگر ترس از افزایش قیمت ارز اجازه نمی دهد تا واردکننده ها به طور جدی وارد بازار شوند هر چند که از قزاقستان ضخامت های ۲٫۵ و ۳ میلیمتر در انزلی عرضه می شود.
ورق های کا.یان و اکسین با بازار راکدی روبرو بودند ، اکسین تا کیلوئی ۳۰ تومان کاهش قیمت داشت و به نظر نمی رسد که این شرایط بهبود یابد چون محصولات چینی در حال جا افتادن در بازار با نزدیک ۱۵ درصد تفاوت قیمت هستند. ضمن اینکه اکثر خریداران اکسین از نحوه تحویل این کارخانه گلایه دارند همین مساله کنترل و هدایت بازار را توسط اکسین با مشکل روبرو کرده است.
ورق سرد با افت قیمت تا هر کیلو ۳۰ تومان روبرو بود قیمت این کالا در خارج از ایران فعلاً آرام شده است ولی احتمال دارد هفته های آینده با کاهش هر تن تا ۲۰ دلار روبرو شود حجم واردات در آذر ماه با ۱۰ هزار تن افزایش به نزدیک ۳۶ هزار تن رسیده است که همین امر روی کاهش قیمت ان تاثیر گذار بوده است ولی در هفته آینده احتمالاً با ثبات بازار روبرو خواهیم بود.
ورق گالوانیزه همچنان با بازار آرام و ساکتی روبرو بود قیمت ها تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت.
بازار ایران: م. چیت ساز
بازار جهان: م. تابان شمال
پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن