در سال جاری میلادی خریداران محصولات فولادی در ترکیه همکاری خود را با چینی ها به شدت افزایش دادند. البته در این بین تنها واردات بیلت پتانسیل افزایش بیشتر را دارد.

در ده ماه نخست ۲۰۱۵ واردات فولاد از چین به ترکیه بیش از ۳ برابر شده و به ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار تن رسید. بیلت ۵۰ درصد این تناژ را در برداشت. تقاضای بیلت در ترکیه رو به افزایش است چون قدرت رقابت قراضه برای تولید فولاد کم شده است. بین ژانویه تا اکتبر ۴٫۰۲ میلیون تن بیلت وارد ترکیه شده  که ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. در این بین چینی ها سهم خود را از بازار ترکیه ۲۵ درصد افزایش داده اند و به ۱٫۰۶ میلیون تن رساندند که به سهم روسیه از این بازار ( ۱٫۳۵ میلیون تن) و اوکراین ( ۱٫۲۹ میلیون تن) نزدیک تر شده است. البته بیشتر بیلت وارداتی از چین در نیمه دوم سال معامله شد. بیشترین رقم در آگوست و سپتامبر ثبت شد که به ترتیب ۴۴۵ و ۴۶۶ هزار تن بود.

به گزارش ایفنا، در این بین از احتمال توقف معافیت مالیاتی صادرات فولاد چین صحبت هایی شنیده شده  که ممکن است موجب کاهش عرضه صادراتی چین شود. البته فعالان بازار معتقدند اگر این تصمیم عملی شود بر قیمت اثر می گذارد و تناژ صادراتی چین کم نخواهد شد. اگر معافیت مالیاتی حذف شود موجب رشد سریع قیمت بیلت چین می گردد که ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست.

 

منبع:

پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن