حدود شش ماه از توافق ایران و گروه ۱+۵ در وین می‌گذرد و در این زمان نمایندگان اقتصادی کشورهای اروپایی به ایران آمده‌اند، اما در این زمان قرارداد ویژه‌ای میان طرفین منعقد نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز، گرچه از تیرماه امسال تاکنون نمایندگان اقتصادی کشورهای اروپایی که هر یک روزی یکی از بهترین شرکای تجاری و صنعتی ایران بودند، به ایران آمده‌اند، اما به نظر می‌رسد تعداد قرارداد‌ها انگشت‌شمار باشد به گونه‌ای که حتی برخی صنعتگران می‌گویند در این مدت هیچ قراردادی منعقد نشده است و بیشتر مسئولان به آینده این روابط امیدوارند.

اما معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی در رابطه با ورود سرمایه‌گذاران خارجی که طی چندین سفر به ایران آمده‌اند امیدوار است و می‌گوید که انعقاد قرارداد با سرمایه‌گذار خارجی نیازمند زمان بیشتری است.

فرشاد مقیمی به اقتصادنیوز گفت: در مدت اخیر، یک قرارداد منعقد شده است که در حال کار هستند و تا خردادماه نیز به بهره برداری می‌رسند، همچنین قراردادی دیگر در بخشی دیگر منعقد شده است که تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه نسبت به سفر شرکت‌های اروپایی امیدوار است، اظهار کرد: اگر سایر صنایع امیدوار نیستند دراشتباه هستند، ‌ چرا که اگر امید از دست رود، لحظه مرگ صنایع است.

به گفته مقیمی، در حال حاضر این امیدواری وجود دارد که رفت و آمد شرکت‌های اروپایی به سرانجام می‌رسد، چرا که در زمان پساتحریم باید در انتظا انعقاد قرارداد‌ها باشیم، زیرا بعد از یک دوره تحریم، یک یا دو روزه قرارداد‌ها به حالت اولیه بازگردانده نمی‌شوند.

وی افزود: هنگامی‌که تحریم‌ها اعمال شد، از لحظه اعلام تا زمان اجرا یک سال به طول می‌انجامید از این رو برای برداشته شدن تحریم‌ها نیز نیاز به زمان است. بهرحال توافق‌نامه‌ای صورت گرفته است و تا زمانی که به مرحله اجرا برسد نیازمند زمان است.

به گفته او، این شرکت‌ها آمده‌اند، از طرفی دیگر نگاه دولت اینگونه است که بازاری در اختیار این شرکت‌ها گذاشته نشود، بلکه سرمایه و پروژه به ایران آورده شود، در حال حاضر شرکت موجود که امسال قرارداد منعقد کرده است، هیچ کمکی از دولت نگرفته است درحالی که با خود سرمایه آورده است.

مقیمی گفت: اکنون همکاری با این شرکت ایتالیایی که از گذشته با ایران در ارتباط بوده است، به مرحله اجرایی درآمده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی با اشاره به اینکه برخی صنایع از وجود قوانین دست و پاگیر گلایه دارند و می‌گویند که همین دلیل مانع ورود سرمایه گذار به کشور می‌شود، افزود: برخی از قوانین موجود در کشور در بخش صنعت مانع آغاز کار می‌شوند، اما به نظر می‌رسد باید به تناسب ورود سرمایه گذار به کشور در هر بخش، این مقررات تغییر و تسهیل یابد.

وی گفت: به طور مثال در رابطه با ورود همین شرکت ایتالیایی برخی مفاد برای انعقاد قرارداد تسهیل شده است. به طور طبیعی برخی قوانین به واسطه شاکله داخلی برای صنایع در نظر گرفته شده است، از این رو برای ورود خارجی‌ها نیز باید تغییراتی صورت گیرد، در غیر اینصورت تا صد سال آینده هم قوانین ایران تغییر نمی‌یابد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی گفت: در حال حاضر باید به واسطه ضرورت وجود شرکت‌های سرمایه‌گذار تغییراتی در این بخش از قوانین صورت گیرد. اکنون نیز این زمینه وجود دارد که سایر شرکت‌ها با‌‌ همان قرارداد جذب شوند.

در همین رابطه احمد پورفلاح به اقتصادنیوز می‌گوید که پس از ورود هیات۲۸۰ نفره ایتالیایی به ایران گفته بود که سفر این هیئت به سرپستی وزارت توسعه بازرگانی به ایران بوده که شامل رشته‌های متنوع همچون خودروساز، بخش ساخت و ساز و تولید کنندگان تجهیزات صنعتی، صنایع نساجی، ریسندگی، لوازم خانگی، کفش، سنگ، کاشی‌کاری و آجر در رابطه با محیط زیست و بسته بندی به ایران می‌آیند.

پورفلاح بر این باور است که باید حضور هیئت‌های اقتصادی با انسجام بیشتری صورت گیرد و سفر‌ها تخصصی‌تر شود. ازاین رو این بار ترکیب تیم اقتصادی ایتالیا از ترکیبی با نتایج ملموس‌تر حضو خواهندیافت.

به گفته رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران توصیه من به ایتالیایی‌ها این بوده است که صرفا به صدرات به ایران نگاه نکنند، اینکه به ایران کالا بفرشند فکر نکنند.
در همین زمینه نیز دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان پوشاک اعلام می‌کند که در شش ماه گذشته هیچ قراردادی در زمینه سرمایه‌گذاری در تولید پوشاک صور نگرفته است.

مهدی یکتا به اقتصادنیوز گفت که در سفر هیئت‌های اروپایی به ایران بعضا شرکت‌های پوشاک نیز حضور دارند، اما بیشتر این شرکت‌ها به دنبال نمایندگی و ایجاد شعب در ایران هستند تا سرمایه‌گذاری در تولید محصولات.

وی افزود: تا کنون هیچ در خواستی برای سرمایه‌گذاری مشترک به ایران اعلام نشده است و این شرکت‌ها بیشتر به دنبال بازار ایران هستند. از این رو فعلا هیچ قراداد تجاری در زمینه پوشاک بعد از وافق وین صورت نگرفته است.

 

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن