به گفته کارشناسان بازار آهن رکودی که در این بازار پدیدار شده در چندین سال اخیر بی‌سابقه بوده و این رکود روز به روز و هفته به هفته بیشتر می‌شود. فروشندگان بازا آهن بر این عقیده هستند که با توجه به رکودی که در بازار آهن وجود دارد قیمت محصولات فولادی در بهترین حالت تا پایان سال تغییری نخواد داشت و ثابت خواهد ماند.

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی‌ها در بازار آهن نشان می‌دهد رکودی که از ابتدای سال آغاز شده همچنان ادامه دارد و شاهد رونق در این بازار تا پایان سال نخواهیم بود. برخی از فعالان بازار آهن امیدوار بودند که توافق ایران با ۱+۵ و با اجرایی شدن برجام بازار آهن رونقی پیدا کند به و این بازار رنگ و بوی تازه‌ای به خود ببیند اما به نظر برخی دیگر از فعالان این رکودی که در بازار آهن وجود دارد تا پایان سال ۹۴ وجود خواهد داشت.

به گفته کارشناسان بازار آهن رکودی که در این بازار پدیدار شده در چندین سال اخیر بی‌سابقه بوده و این رکود روز به روز و هفته به هفته بیشتر می‌شود. فروشندگان بازا آهن بر این عقیده هستند که با توجه به رکودی که در بازار آهن وجود دارد قیمت محصولات فولادی در بهترین حالت تا پایان سال تغییری نخواد داشت و ثابت خواهد ماند.

فعالان بازار آهن علت کاهش قیمت انواع محصولات فولادی را در بازار داخلی به عواملی چون کاهش قیمت جهانی، نبود تعادل عرضه و تقاضا در بازار و ورود محصولات فولادی چینی به بازار داخل می‌دانند که این امر باعث کاهش قیمت محصولات فولادی و رکود در بازار آهن شده است. آنها امیداورند که هر چه زودتر دولت پروژه‌های عمرانی را آغاز کنند تا بازار آهن روی رونق به خود ببیند و این بازار رو به بهبودی حرکت کند.

در همین زمینه محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن‌فروشان در خصوص وضعیت بازار آهن به اقتصادنیوز گفت: بازار آهن طی هفته گذشته تغییر خاصی نداشته و هفته گذشته در بازار آهن معاملات همچون مثل سابق کم و بیش وجود داشت اما این معاملات با حالت رکود انجام شد.

آزاد عنوان کرد: در هفته گذشته محصولات فولادی افزایش قیمت نداشته بلکه مقداری هم این محصولات با افت کاهش قیمت معامله شدند چرا که اگر فروشندگان قیمت محصولات فولادی را کاهش ندهند مردم حاضر به خرید این محصولات نخواهند شد.

او درخصوص وضعیت بازار آهن از ابتدای سال ۹۴ تا دی‌ماه امسال گفت: طی ۱۰ ماه گذشته بازار آهن تغییر محسوسی نداشته و وضعیت این بازار روز به روز و هفته به هفته بدتر می‌شود و این حالت رکود تا پایان سال در این بازار وجود خواهد داشت.

آزاد درخصوص فروش محصولات چینی در بازار آهن افزود: فروش محصولات چینی در بازار آهن همچنان وجود دارد و این امر به دلیل این است که دولت به جای مطالبات و طلب‌هایی که دارد تمایل نشان می‌دهد که محصولات فولادی چینی وارد شود و این واردات باعث می‌شود که تقریباً مطالبات دولت وصول شود.

او افزود: ورود محصولات فولادی چینی به بازار داخلی باعث می‌شود که تولیدکنندگان ما دچار مشکل شوند و ضرر اقتصادی نیز ببینند از طرف دیگر کیفیت محصولات فولادی چین پایین است و به طور کلی فعالان بازار آهن راضی نیستند که این کالاها وارد بازار شده و عرضه شوند اما متاسفانه این محصولات وارد بازار آهن می‌شود و به ارزانی هم به فروش می‌رسد و این امر باعث می‌شود که این محصولات مشتری پیدا کند و نرخ محصولات ما در بازار کاهش پیدا می‌کند و بازار ما وارد رکود نیز می‌شود.

آزاد در خصوص معاملات محصولات فولادی در هفته گذشته خاطرنشان کرد: در هفته گذشته میلگرد و تیرآهن بیشتر از بقیه محصولات نیز معامله شد.

او ادامه داد: قیمت شمش آهن در هفته گذشته در بازار آهن هر کیلوگرم ۱۰۰۰ تومان معامله شد و تیرآهن به ازای هر کیلوگرم ۱۴۰۰ تومان داد و ستد شد و میلگرد هم به ازای هر کیلوگرم ۱۲۰۰ تومان به فروش رسید و قیمت این محصولات نسبت به هفته گذشته کاهش داشته و اگر این رکود به این سرعت ادامه‌دار باشد قیمت این محصولات به زیر هزار تومان هم خواهد رسید.

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن