پس از دو سه هفته گذشته که قیمت ها در بازار داخلی محصولات تخت فولادی در چین بجای اولش بازگشته تعدادی از کارخانه های این کشور قصد افزایش تولید را دارند و یا حتی برخی از آنها افزایش تولید خود را آغاز کرده اند . چرخه باطلی که این صنعت با آن مواجه است عرضه بیش از تقاضا و کاهش قیمت ها می باشد . برخی از فعالان بازار فکر می کنند افزایش تولید بزودی منجر به تشدید روند کاهش قیمت ها خواهد شد.
فولاد

فولاد

بر اساس گزارشی از پلاتس اس‌بی‌بی، یک مقام مسوول در کارخانه ورق کیان آن هبی (Hebei Qian’an) به Platts گفت : آنها قصد دارند از تاریخ ۲۵ دسامبر کلیه کوره بلندهای یکی از واحدهای متالورژی خود را مجدداً فعال کنند و تولید را افزایش دهند. کیان آن هبی تولیدکننده ورق گرم در استان هبی است و در حال حاضر تنها با یک کوره بلند با ظرفیت ۴۵۰ متر مکعبی کار می کند در حالیکه دو کوره بلند با ظرفیت ۵۸۰ و دو کوره بلند دیگر با ظرفیت تولید ۴۵۰ متر مکعبی هم در اختیار دارد که در حالت تعطیل بسر می برند.

منبعی نزدیک به کارخانه آهن و فولاد مانشان (Maanshan) می گوید: این کارخانه هم از هفته گذشته تولید ورق سرد خود را که قبلاً با ۵۰ درصد ظرفیت بود به ۱۰۰ درصد رساند . او گفت : کارخانه ما برنامه ای برای تولید سالانه ۳ میلیون تن ورق گرم هم از تاریخ ۱ ژانویه دارد.

گفته شده بازگشت مجدد قیمت های فولاد به جای اولش ، کاهش شدید موجودی و افزایش علاقه برای خرید در بین خریداران همگی از دلایل این تصمیمات از سوی کارخانه ها بوده است . البته هشدار داده شده که هیچ بهبود چشمگیری در تقاضا از سوی بخش های تولیدی بوجود نیامده و این افزایش قیمت ها احتمالاً پایدار نخواهد بود.

اطلاعات Platts نشان می دهد : در روز چهارشنبه تجار در شانگهای قیمت های ورق سرد گرید SPCC با ضخامت ۱ میلیمتر را ۵ تا ۱۰ یوآن کاهش دادند و به ۶۲۰ , ۲ یوآن (۴۰۵ دلار) رساندند که بیشتر برای تسریع در فروش ها و کسب نقدینگی بیشتر در ماه دسامبر بوده است. قیمت های ورق گرم ۵ , ۵ میلیمتری گرید Q235 هم در شانگهای ۱۰ یوآن کاهش یافته و به ۹۵۰ , ۱ تا ۹۸۰ , ۱ یوآن رسیده است.

یک تاجر از اهالی شانگهای گفت: بازگشت قیمت های ورق سرد به جایگاه اولش خوب بود زیرا بین ورق سرد و گرم فاصله ایجاد کرد ، او تصور میکند این فاصله بطور نرمال باید ۵۰۰ یوآن باشد اما در اواخر نوامبر تنها ۳۰۰ یوآن بود و در حال حاضر بدلیل کمبود موجودی این فاصله در حدود ۶۰۰ یوآن است ، قیمت های ورق گرم نیز همچنان در حال کاهش است و حتی ممکن است فرصتی فراهم شود که قیمت های ورق سرد بیشتر از این افزایش یابد.

یک کارخانه در شمال چین اعلام کرده اگر بازگشت قیمت های فولاد بجای اولش در ماه ژانویه هم ادامه یابد کارخانه های بیشتر و بیشتری تولید خود را افزایش خواهند داد . هرچند موقعیت فعلی واضح نیست و روند صعودی قیمت های فولاد هم کمی کند شده است.

منبع: استیل پرایس

پرینت متن