رییس کل پیشین بانک مرکزی شرایط قعلی اقتصاد کشور را برای تک نرخی شدن ارز مساعد دانست و گفت: این امر یکی از عوامل موثر برای تشویق سرمایه گذاران در بخش تولید و در نتیجه رونق تولید است.

طهماسب مظاهری در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره تثبیت نرخ ارز اظهار کرد:اساسا هیچ کشوری به دنبال تثبیت نرخ  ارز نیست چرا که این امر فرصتی برای کشورها به حساب نمی آید به عبارت دیگر در همه کشورها نرخ ارز در برابری با ارز سایر کشورها در نوسان است و نه تنها روز به روز بلکه ممکن است در کسری از روز هم نرخ تغییر کند.
وی در ادامه افزود: البته ایده آل این است که این تغییرات به نحوی انجام شود که به نفع اقتصاد کشور و در جهت حمایت از تولید داخلی و همچنین ایجاد شرایط رقابتی برای صادرات باشد.
رییس کل پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی باید با اتخاذ تدابیر پولی و ارزی از نوسان غیر طبیعی و شدید نرخ ارز جلوگیری کنند، تصریح کرد:منظور از نوسان غیر طبیعی این است که با انتشار خبر و یا بروز اتفاقی در یک گوشه دنیا نرخ ارز جهش و یا سقوط نکند.
مظاهری با بیان اینکه برای کشور ما که از درآمدهای ارزی برخوردار هستیم شرایط برای جلوگیری از نوسانات غیرطبیعی نرخ ارز مساعد است، خاطرنشان کرد:همیشه شرایط برای تک نرخی کردن ارز مناسب است چرا که این امر یکی از عوامل موثر برای تشویق سرمایه گذاران در بخش تولید و در نتیجه رونق تولید است.
وی ادامه داد: تا زمانی که نا اطمینانی نسبت به شرایط اقتصادی وجود درد سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری نخواهند کرد.
به گزارش اقتصاد آنلاین، رییس کل پیشین بانک مرکزی با اشاره به اینکه تک نرخی شدن ارز هم به نفع دولت و هم به سود فعالان اقتصادی خواهد بود، خاطرنشان کرد:این اقدام موجب رشد سرمایه گذاری شده و بهبود فضای کسب و کار را نیز در پی خواهد داشت.
به گفته مظاهری یکی از عوامل بسیار بسیار بسیار مهم در کاهش و مبارزه با قاچاق کالا تک نرخی شدن ارز است که می توند ریشه قاچاق را تا حد زیادی خشک کند البته منظور قاچاق کالا است.
وی گفت: افزایش قدرت پول داخلی در مقابل ارزهای خارجی از طریق دخالت دولت در بازار به نفع اقتصاد نیست البته اگر اقتصاد کشور رونق یابد ارزش پول کشور در مقابل ارزهای خارجی تقویت خواهد شد بدون اینکه نیاز باشد دو لت یا بانک مرکزی از طریق ذخایر ارزی کشور در این بازار دخالت کنند.

منبع: اقتصادآنلاین

پرینت متن