سنگ آهن

هفته گذشته قبل از به پایان رسیدن سال ۲۰۱۵ قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین کمی دیگر رشد داشته به ۴۲ دلار و ۷۵ سنت هر تن خشک سی اف آر رسید و در مواردی در ۴۳ دلار نیز شنیده شد. قیمت این ماده اولیه در اوج قیمت دسامبر قرار گرفت. قیمت ورق گرم و میلگرد در چین بالا رفت و موجب بهبود بازار سنگ آهن شد.

البته در کل وضعیت فولادسازان چینی مساعد نیست و قیمت فولاد در ژانویه نزولی خواهد بود. فعالان بازار هر رشد قیمتی را در بازار سنگ آهن موقتی و مختص اوایل ژانویه دیدند.

 

قراضه

هفته گذشته بازارهای قراضه نیز فعالیتی نداشتند و اغلب در تعطیلات سال نو بودند. قیمت درخواستی خریداران ترک برای قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که قیمت پیشنهادی ۱۸۵ دلار است. قراضه ۲۰-۸۰ سی آی اس معادل ۱۹۳ دلار هر تن سی اف آر ترکیه شنیده شد.

هفته پایانی دسامبر بازار قراضه در خاور دور به دلیل افت تقاضا در تعطیلات سال نو در سکوت بود. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۳۴ دلار هر تن فوب در کره ثبت شد. قراضه امریکا در کره ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه آ۳ سی آی اس نیز ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا باثبات و ۱۷۰ تا ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس به طور میانگین ۲۴۷ دلار و ۵۰ سنت هر تن فوب بود که نسبت به یک هفته قبل هیچ تغییری نداشت. برخی عرضه کنندگان سی آی اس قیمت پیشنهادی به ترکیه را تا ۵ دلار پایین آوردند و قیمت به ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت چین ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی ترکیه قبل از تعطیلات سال نو قیمت بیلت ۲۹۰ تا ۲۹۵ دلار هر تن درب کارخانه بود.  بازار در جو تعطیلات سال نو است و باید منتظر معاملات جدید در سال نو میلادی بود.

در جنوب شرق آسیا بازار واردات بیلت فعالیت چندانی نداشت و ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت ماند و تغییر نداشت. دو علت در این مورد موثر بوده است.

اول  : آنکه عرضه قراضه به شدت محدود شده، از آنجا که کشور مدتهاست دچار رکود اقتصادی است بازسازی محدود شده در نتیجه قراضه هم کمتر حاصل میشود از طرف دیگر تولید صنعتی هم پائین آمده که این بخش خودش در واقع ایجاد ضایعات میکرده است.

دوم : از آنجا که قیمت به کف خود رسیده دیگر فضائی برای کاهش قیمت نیست به همین علت تولید پائین آمده است. همین امر باعث شده تا عرضه بیلت محدود شود.

طبق توافق به عمل آمده قیمت آهن اسفنجی ۵۰ درصد قیمت فروش شمش فولاد خوزستان تعیین شده است. اگر شمش فولاد خوزستان در بورس با کاهش قیمت روبرو شود باید قیمت آهن اسفنجی پائین بیاید، با کاهش قیمت آهن اسفنجی باید کنسانتره هم پائین بیاید. اولاً تغییر قیمت این کالاها با بروکراسی شدید و مقاومت روبروست دوماً احتمال این کاهش قیمت بسیار بعید است چون تولیدکنندگان این کالاها دولتی هستند و کاهش قیمت باعث کسری بودجه خواهد شد.

در نهایت دو هفته است که کمبود شمش در بازار کاملاً مشهود است. شمش فولاد خوزستان در یک پیشنهاد تا ۱۰۳۰ تومان هم شنیده شد ولی عرضه آن محدود است شمش های سایز ۱۵۰ میلیمتر از ۱۰۱۵ تومان تا ۱۰۴۰ تومان بسته به محل تحویل عرضه میشد ولی حجم عرضه بسیار پائین است. سایز ۱۲۰ میلیمتر هم از ۹۶۰ تا ۱۰۰۰ تومان معامله میشد که آن هم همچنان با محدودیت عرضه روبروست .

 

مقاطع

میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته که بازارها در واقع در تعطیلات سال نو بودند ۳۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شد و ثبات داشت. در عمان میلگرد ترکیه در ۳۲۸ تا ۳۲۹ دلا رهر تن سی اف آر شنیده شد و در امارات قیمت ۳۳۰ تا ۳۳۲ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا اغلب ترجیح دادند با آغاز معاملات در سال نو میلادی خرید کنند و هفته گذشته بازار ساکت بود. میلگرد صادراتی چین ۲۴۳ تا ۲۴۷ دلار هر تن فوب بود و در پایین ترین سطح ۹ سال گذشته قرار داشت. میلگرد حمل فوریه چین در جنوب شرق آسیا ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی روسیه آخرین قیمت سال ۲۰۱۵ برای میلگرد ۲۹۰ دلار هر تن تحویل مسکو با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

باید دید با افزایش فعالیت بازارها در سال نو میلادی روند بازارها چگونه خواهد شد. گرچه با توجه به عدم توازن عرضه و تقاضا نباید انتظار بهبود چشمگیر داشت.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در هفته گذشته با کاهش بسیار محدود روبرو شد. با توقف کاهش قیمت شمش و پائین آمدن تولید عملاً رقابت در بازار به حداقل رسیده است. قیمت میله گرد فولاد خراسان با ۱۰ تومان کاهش به ۱۲۰ تومان نقدی رسید. محصولات ذوب آهن با ثبات قیمت روبرو بود، تنها قیمت نبشی و ناودانی با کاهش تا هر کیلو ۴۰ تومان برای بعضی از اقلام روبرو شد که این روند طبیعی بود ولی آنها هم در حال رسیدن به کف قیمت خود می باشند.

آنچه شاهد آن هستیم افت تقاضا و کاهش تولید است در این میان کارخانه های دولتی آنچنان که ماهها قبل گفته شد سرپا می مانند ولی کارخانجات خصوصی به تدریج بسته خواهند شد. البته توقف آنها مشکلاتی برای سیستم بانکی خواهد داشت چون تمام صنعت فولاد با استفاده از اعتبارات بانکی تاسیس شده و به کار ادامه میدهد.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات داشت. در بازار داخلی روسیه ورق گرم ۳۵۵ تا ۳۷۳  دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. بازار در سکوت زمستانی و تعطیلات بود.

در بازار داخلی شمال اروپا ورق گرم ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد و بازار در تعطیلات کریسمس بود. در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود.

هفته پایانی سال ۲۰۱۵ قیمت ورق گرم در چین کمی بهبود داشت البته فعالیت بازار در جو تعطیلات کم شد. ورق گرم صادراتی چین ۲۷۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که تا ۵ دلار رشد داشت. در بازار داخلی چین تقاضا بهتر شد و قیمت تا  ۳ دلار هر تن رشد داشته ۳۱۶ تا ۳۲۱ دلار هر تن درب کارخانه بود.

در جنوب شرق آسیا قیمت درخواستی خریداران برای ورق گرم وارداتی ۲۶۵ تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود که مورد قبول فروشنده های چینی نبود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی به هر کیلو ۱۳۲۰ تومان رسید در حالیکه تناژهای بزرگ در بندر امام خمینی در قیمت زیر ۱۲۵۰ تومان هم عرضه شد قیمت این کالا به کف خود نزدیک شده است. در حالیکه تعطیلات سال نو در خارج از ایران شروع شده است و قیمت هم تغییری نکرده است، به همین دلیل تمایلی به واردات نیست، با این حال ضعف تقاضای لوله و پروفیل همچنان بازار این کالا را تحت تاثیر قرار داده است و اجازه بهبود به آن نمی دهد. ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر با محدودیت شدید عرضه روبروست مبارکه قیمت خود را در بورس کاهش نداده در حالیکه قیمت در بازار به حداقل خود رسیده است به همین علت تمایلی روی سرمایه گذاری برای این کالاها نیست. عرضه ورق های ۳ تا ۵ میلیمتر با محدودیت شدید روبروست. ورق های ۸ تا ۱۵ میلیمتر با افت قیمت تا ۵۰ تومان هر کیلو روبرو شد. ورق های بالای ۱۵ میلیمتر هم تا ۴۰ تومان هر کیلو کاهش قیمت داشت . با آنکه بازار به شدت راکد است، کاهش تقاضا را با پائین آوردن قیمت نمی توان جبران کرد، ضمن آنکه بازار ورق تنها برای ساخت و ساز نیست، ورق یک کالای صنعتی هم هست.

ورق سرد با افت قیمت تا مرز ۵۰ تومان هر کیلو روبرو شد ولی در اواسط هفته به علت محدودیت عرضه تا هر کیلو ۳۰ تومان بالا رفت. با این حال قیمت های جدید انگیزه ای برای واردات ندارد، این در حالی است که قیمت این کالا در چین و سی آی اس با ثبات روبرو بوده است.

ورق گالوانیزه با افت قیمت روبرو بود و همچنان با بازار راکدی داشت.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن