یک سال قبل پس از آن‌که قیمت نفت ظرف شش ماه ۵۰ درصد کاهش یافت، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند در سال ۲۰۱۵ یک احیای قیمت رخ خواهد داد در حالیکه بسیاری از فعالان بازار نظر دیگر داشتند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اکنون مشخص شده که حق با فعالان بازار بوده و نفت در سال جاری نیز یک سوم دیگر ارزش خود را از دست داد. تحلیلگران اکنون پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۱۶ یک افزایش قیمت رخ خواهد داد، در حالی که فعالان بازار مخالف این نظر هستند.

اختلاف در این دو نظریه بر سر این است که در واکنش به مازاد عرضه جهانی نفت که از سوی برخی تحلیلگران حدود دو میلیون بشکه در روز برآورد می‌شود، چه اتفاقی خواهد افتاد.

بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند یک احیای قیمت در پایان سال ۲۰۱۶ متوسط قیمتها را در کل سال بالا ببرد، بطوریکه تولید به ویژه در آمریکا به دلیل بدهی‌های شرکت‌های حفاری و درآمد پایین کاهش خواهد یافت.

اما فعالان بازار می‌گویند تحلیلگران چشم‌انداز خود را برای سال ۲۰۱۵ براساس منطق مشابه مطرح می‌کنند و آن را مجددا برای سال ۲۰۱۶ اشتباه می‌دانند بطوریکه تولید‌کنندگان نفت در حال کاهش هزینه‌های خود هستند تا در بلند‌مدت بقا داشته باشند و تولید نفت را در قیمت‌های پایین ادامه دهند.

اوشتین برنتسن مدیرعامل شرکت بازرگانی استرانگ پترولیوم سنگاپور با بیان اینکه شرکای نفتی هزینه‌های خود را برای آماده شدن برای تحمل قیمت‌های پایین نفت برای سال‌های پیشرو کاهش داده‌اند، افزود: دوران قیمت‌های بالای نفت تمام شده است یا دستکم برای دو تا سه سال آینده اینطور خواهد بود.

با توجه به اینکه قیمت نفت برنت به پایین ‌ترین سطح ۱۱ سال گذشته و کمتر از ۳۶ دلار رسید، برخی تحلیلگران همچنین علایمی را نشان می‌دهند که در حال بازبینی برآوردهای خود هستند.

بانک مورگان استنلی در تازه‌ترین یادداشت خود که قبل از کریسمس با عنوان “فشارهای نزولی روی نفت در سال ۲۰۱۶ رو به افزایش است” منتشر شد اعلام کرد که امید به تعادل مجدد بازار در سال ۲۰۱۶ همچنان با مشکلات جدی روبرو است.

اما تحلیلگران باید پیش بینی خود را به شدت تنزل دهند تا انتظارات برای احیای قیمت‌ در سال ۲۰۱۶ تغییر کند.

تازه‌ترین تحقیق رویترز از ۳۱ تحلیلگر نشان داده که متوسط قیمت نفت برنت در سال آینده ۵۷ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه است که بیش از ۲۰ دلار بالاتر از قیمت‌های کنونی در بازار است.

بیشتر تحلیلگران معتقدند کاهش تولید بازار را در سال‌های آینده متحول خواهد کرد.

ریک اسپونر تحلیلگر ارشد بازار نفت با بیان اینکه انتظار دارد متوسط قیمت نفت برنت ۴۵ دلار در هر بشکه با نوسان زیاد باشد گفت: ما احتمالا به یک بازار متعادل نزدیک‌تر خواهیم شد.

اما بازار همچنان علایم کمی از اعتقاد به احیای قیمت حتی در اواخر سال ۲۰۱۶ را نشان می‌دهد.

فعالان بازار میگویند، منحنی قیمت نفت برنت نشان می‌دهد یک افزایش کمتر از هفت دلار در هر بشکه بین قرار‌داد‌های تحویل ماه فوریه ۲۰۱۶ تا دسامبر اتفاق خواهد افتاد که بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی و بیانگر اعتماد کمتر به هرگونه افزایش در سال آینده است.

در همین حال متوسط ارزش ماهانه قرار‌داد‌های برنت برای سال ۲۰۱۶، ۴۰ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه است که تنها سه دلار و ۵۰ سنت بالای قیمت کنونی و بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی تحلیلگران برای متوسط امسال است.

منحنی قیمت نفت سبک آمریکا تقریبا همین شرایط را دارد.

در سال ۲۰۱۵ قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به طور متوسط به ترتیب ۵۳ دلار و ۶۰ سنت و ۴۸ دلار و ۷۶ سنت در هر بود.

در میان نظرات تحلیلگران رویترز درباره چشم انداز بازار در حدود یک سال قبل، پیش بینی موسسه سیتی گروپ بیشتر به این آمار نزدیک بود و پیش بین کرده بود که نفت برنت و نفت آمریکا به طور متوسط به ترتیب ۶۳ و ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود. تمام دیگر پیش‌بینی‌ها انتظار داشتند که قیمتها با سرعت بیشتری احیا خواهد شد.

منبع: ایسنا

 

پرینت متن