کارشناس ارشد موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی معتقد است که قیمت نفت در ماه‌های ابتدایی سال جدید میلادی بازهم تحت فشار قرار می‌گیرد.

مهران امیرمعینی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص پیش‌بینی قیمت نفت برای سال جدید میلادی، عنوان کرد: آن‌ چه که برای زمستان سال جاری مطرح می‌شود،‌ هوایی معتدل است که در نهایت نمی‌تواند نیاز به سوخت را دچار تغییرات آن‌چنانی کند.
به گفته وی، برهمین اساس به نظر می‌رسد که قیمت نفت در ماه‌های آینده باز هم با تحولاتی روبرو شده و پایین آید. هرچند که به نظر نمی‌رسد که از کانال ۳۰ تا ۳۵ دلار پایین‌تر آید.
امیرمعینی معتقد است که بحث ورود ایران با افزایش یک میلیون بشکه‌ای نفت از دیگر مسائلی است که می‌تواند در بازار تعیین‌کننده باشد. در عین حال، برخی توافقاتی که لیبی در داخل کشورش داشته است، سبب بازگشت این کشور به بازار نفت می‌شود که حداقل یک افزایش ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه‌ای را به بازار تحمیل خواهد کرد.
وی اعتقاد دارد که همه ای مسائل سبب شده تا برخی پیش‌بینی‌ها به سمت زیر ۳۰ دلار هم حرکت کند که در این صورت برخی تولیدکنندگان از بازار کنار خواهند رفت.
آنچه که این کارشناس برای بازار نفت بیان کرد،‌ مساله مازاد بازار است که در آینده بازهم بیشتر می‌شود و این مساله چشم‌انداز نه چندان خوشایندی را برای بازار ایجاد می‌کند.
وی در عین حال معتقد است که کانال ۲۰ دلار، یک نقطه تعادلی برای بازار نخواهد بود، چرا که برخی از تولیدکنندگان در این شرایط از بازار خارج می‌شوند و قیمت دوباره بازمی‌گردد.
امیرمعینی در عین حال عنوان کرد: برخی از شرکت‌های آمریکایی مشکلات مالی دارند و همین مساله سبب شد تا این شرکت‌ها به تولید خود در هر شرایطی حتی با قیمت‌های پایین ادامه دهند. در عین حال این شرکت‌ها در زمان نفت ۱۰۰ دلار اوراق قرضه منتشر کرده‌اند و همین مساله سبب می‌شود تا تحت هر شرایطی و با هر نرخی، به تولید خود ادامه دهند. این مساله به خارج نشدن آنها از بازار و تداوم نرخ‌ها روی روند کاهشی منجر می‌شود.

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن