تلاش صنعت فولاد چین در سال ۲۰۱۵ برای رهایی از مازاد عرضه با شکست مواجه شد. تنها راه حل موجود نیز کاهش چشمگیر تولید است تا عرضه و تقاضا به توازن برسند.

با این که صادرات سالانه فولاد چین از ۶۲ میلیون تن سال ۲۰۱۳ به ۱۱۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۵ رسید، کارخانه های چینی از افت ۵۰ درصدی قیمت در بازار داخلی آسیب دیدند. البته قیمت مواد اولیه در این مدت افت داشت ولی علت اصلی افت قیمت فولاد مازاد عرضه بوده است.

تعداد زیادی از تولیدکنندگان فولاد کربنی در چین در شرایط ضرردهی هستند چرا که کاهش قیمت مواد اولیه از میزان کاهش در ارزش فولاد فروخته شده خیلی کمتر بوده است. از آنجایی که خیلی از این کارخانه ها دولتی هستند این شرایط تنها به کمک معافیت مالیاتی دولتی کنترل می شود.

هر طرح و برنامه ای که دولت چین برای بهبود عملکرد صنعت فولاد خود داشته تا کنون با موفقیت های ناچیز، کوتاه مدت و موقتی روبرو بوده است.  ۲ سال گذشته قیمت ورق گرم در بازار های دنیا تا ۴۰ درصد افت داشته ولی در چین نصف شده است.

فولاد ارزان قیمت چین و روسیه در سطح جهان در محدودسازی رقابت موفق بوده است. تعطیلی بسیاری از کارخانه های تولیدی بخش خصوصی در کشورهای غربی نمایانگر این واقعیت است. بسیاری از کارخانه های دیگر در حال تعطیلی اند و یا تولید و نیروی کار را کاهش داده اند.

از آنجایی که هر اقتصادی نیازمند صنعت فولادی قوی و پر طراوت است لازم است تا کارخانه ها برای حفظ خود در دنیای مدرن به فکر تولید فولاد با کیفیت بالاتر باشند.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن