یک اقتصاد دان گفت: اصلاح نظام بانکی، تک نرخی کردن ارز و همچنین برنامه ریزی منظم برای پرداخت بدهی های دولت به بانک ها ، پیمانکاران و … می تواند اقتصاد کشور را از رکود فعلی خارج کند.
 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، طهماسب مظاهری در گردهمایی مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: با لغو تحریم ها که قرار است چهارشنبه هفته آینده با امضای موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا محقق شود، می توانیم برنامه ریزی بهتری برای اقتصاد کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: ایمیدرو پس از لغو تحریم ها، باید نگاه خود به بیرون را بیش از گذشته افزایش دهد و علاوه بر ایمیدرو، واحدهای تابعه نیز باید برای سرمایه گذاری در تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالاتر اقدام کنند.
مظاهری تصریح کرد: با لغو تحریم ها می توان به جای تامین ارز مورد نیاز از صدور مواد خام معدنی، با ایجاد ارزش افزوده بیشتر در محصولات فولادی و متنوع کردن تولیدات با کیفیت بالاتر نسبت به این امر اقدام کنیم.
وی رکود اقتصادی فعلی را ناشی از بدهی های دولت گذشته دانست و با تاکید بر ضرورت پرداخت هر چه زودتر بدهی های دولت به نظام بانکی و … گفت: دولت اخیرا اعلام کرده در نظر دارد ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی اش را بپردازد، اما این رقم در برابر بدهی های سنگین رقم قابل توجهی نیست. طهماسبی پیشنهاد داد که باید متناسب با هر نوع بدهی، راهکاری مجزا تعیین کرد به این دلیل که دولت ابزارهای مختلفی برای کاهش بدهی ها دارد.
وی تصریح کرد: در دولت آقای روحانی سیاست های اقتصادی کشور از یک نظم و منطق برخوردار شد و هر گونه تصمیمات اقتصادی بر اساس منطق علمی صورت می گیرد اما سرعت اجرای تصمیمات و اصلاحات در مقایسه با خرابی های گذشته کند است که این امر نیاز به سرعت عمل بیشتری دارد.
مظاهری گفت: به عنوان مثال سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجددا احیا شده، شتاب نرخ تورم کاهش یافته و نرخ آن به حدود ۱۴ درصد تنزل کرده اما با این وجود هنوز در مورد خروج از رکود، تصمیمات به خوبی عملیاتی نشده اند.

منبع: ایمیدرو

پرینت متن