با توجه به شرایط اقتصادی کشور بعید به نظر می رسد در سال آینده تک نرخی شدن ارز عملی شود. گرچه دولتمردان از عدم امکان اجرایی شدن یکسان سازی نرخ ارز با خبر هستند اما در گفته هایشان دائما نسبت به این موضوع وعده می دهند.

با اینکه دو دهه از وعده مسئولان بانک مرکزی درباره تک نرخی کردن ارز می گذرد؛ اجرای آن به اواسط سال ۹۵ موکول شد.

برخی کارشناسان تحریم ها و عده ای از تحلیلگران نیز افول بی سابقه قیمت نفت را در این خلف وعده مسئولان موثر می دانند. به گفته کارشناسان یکسان سازی نرخ ارز باعث افزایش پیش بینی فعالیت های اقتصادی در کشور می شود.

برای تک نرخی کردن نرخ ارز با توجه به اینکه  نرخ ارز با رقم ۲ هزار و ۹۹۷ تومان پیش بینی شده است؛ یک اختلاف قریب ۲۰درصدی با نرخ آزاد دارد که اگر بخواهیم ارز را یکسان کنیم باید بر مبنای نرخی که اکنون جاری است تعیین شود.

درحال حاضر درآمدهای ارزی کشور به دلیل افت قیمت نفت کاهش پیدا کرده است که اگر آن را با سال ۱۳۹۰ مقایسه کنیم از رقم ۱۲ میلیارد دلار به رقم ۲۰ میلیون دلار رسیده که کاهش قابل توجهی محسوب می شود.

با توجه به رکودی که بر اقتصاد کشور حاکم است؛ در حوزه صادرات با افت قابل ملاحظه ای روبرو شده ایم که باعث کاهش ارزآوری در کشور شده است.

اگر دولتمردان و مسئولان بانک مرکزی بتوانند ارز را تک نرخی کنند کار بسیار ارزنده انجام شده است؛ ولی با توجه به شرایط اقتصادی که در کشور وجود دارد بعید به نظر می رسد که این قضیه در سال آینده هم عملی شود.

نگاهی به پیشینه وعده های مسئولان بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز نشان می دهد این وعده بیش از دو دهه است که توسط مقامات این بانک داده می شود اما تاکنون جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.

آخرین وعده را ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در گفتگو با رسانه های داخلی داده و اعلام کرده است که یکسان‌سازی رسمی نرخ ارز حداکثر ۶ ماه بعد از لغو تحریم‌ها خواهد بود. وی، یکی از پیش نیازهای تثبیت نرخ ارز را ارتباطات بین المللی مناسب که سرعت جابه‌جایی منابع را ایجاد کند اعلام کرد.

اما پیش از این هم بانک مرکزی وعده اجرای یکسان سازی نرخ ارز را تا پایان سال ۹۳ داده بود که در نهایت به نیمه دوم سال جاری کشیده شد. در واقع تیم اقتصادی دولت و در راس آنها رئیس‌ کل بانک مرکزی پیش از این وعده داده بودند که نرخ ارز در سال ۹۳ یکسان سازی خواهد شد اما با به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای، آنها زمان تحقق وعده خود را تغییر دادند.

در نهایت ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در تابستان گذشته از تک نرخی شدن ارز در آینده نزدیک خبر داد و شرط این اقدام را «برقراری ارتباطات بانکی بین‌المللی کافی و امکان مانور بانک مرکزی نسبت به جابه‌جایی منابع ارزی» عنوان کرد.

اما چند وقت پس از این اظهارات سیف، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت خط بطلانی بر تمامی این وعده‌ها کشید و گفت که تک نرخی شدن ارز امسال اعمال نمی‌شود. این گفته حاکی از این بود که گرچه دولتمردان از عدم امکان اجرایی شدن یکسان سازی نرخ ارز با خبر هستند اما در گفته هایشان دائما نسبت به این موضوع وعده می دهند.

منبع: اقتصادپرس

پرینت متن