مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران اعلام کرد: بیش از ۲٫۶ میلیون تن فولاد در ۹ ماهه منتهی به آذر ماه امسال از ایران به خارج از کشور صادر شد که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال جاری به سه میلیون تن برسد.
 
عبدالمجید شریفی در گردهمایی مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: در ۹ ماهه امسال همچنین میزان تولید فولاد خام به حدود ۱۲ میلیون تن و محصولات فولادی به ۱۱٫۷ میلیون تن رسیده است.
وی افزود: در ۹ ماهه سال جاری میزان تولید گندله برابر با ۱۶ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۱٫۳ میلیون تن بود.
شریفی ادامه داد: شرکت های فولادی کشورمان در ۹ ماهه امسال موفق به فروش ۷٫۵ میلیون تن فولاد به ارزش ۱۱ هزار میلیارد تومان شدند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۹٫۳ میلیون تن به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان بود.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در پایان چالش ها و راهکارها در صنعت فولاد را بیان کرد و گفت: رکود بازار فولاد ناشی از توقف پروژه ها  و ساخت و سازها، دپوی ۳ میلیون تن فولاد در انبارها، روند کاهشی قیمت جهانی فولاد، افزایش هزینه های نیروی انسانی و گاز، آب و برق ، مشکل در رقابت با دیگر کشورها و کاهش ارزش سهام شرکت ها در بورس را از جمله چالش های کلی صنعت فولاد برشمرد.
شریفی در خصوص راهکارها اظهار کرد: افزایش بهره وری و کاهش قیمت تمام شده، افزایش تعرفه واردات شمش و محصولات فولادی، استمهال بدهی واحدها، تقسیط بدهی مالیاتی ، اعمال مشوق های صادراتی، حذف عوارض دولتی و کاهش بهره مالکانه ، پرداخت تسهیلات کم بهره و همچنین ایجاد محرک های لازم در بخش های مصرف محصولات فولادی از جمله راهکارها است.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با تحلیلی از آخرین وضعیت فولاد در جهان گفت: تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با ۲۰۱۴ روندی کاهشی به خود گرفت اما چین همچنان نقش کلیدی در صنعت فولاد جهان داشت و موفق شد ۱۰۰ میلیون تن فولاد صادر کند و برای امسال نیز ۱۲۰ میلیون تن صادرات فولاد را پیش بینی کرده است.
شریفی افزود: قیمت فولاد در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با ۲۰۰۹ میلادی که مقطع بحرانی صنعت فولاد جهان بود، کاهش یافته و به عبارتی از نظر کارشناسان اکنون بهای فولاد به کف قیمتی رسیده است.
وی مصرف جهانی فولاد برای سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را افزایشی خواند و در مورد مصرف فولاد در ایران گفت: برآوردهای جهانی مصرف فولاد در ایران را از  ۱۸٫۷ میلیون تن به ۲۱٫۱ میلیون تن نشان می دهد اما انتظار می رود که مصرف فولاد در ایران برای سال آینده بیش از این رقم باشد.
شریفی افزود: ظرفیت نصب شده فولاد در جهان اکنون ۲٫۲ میلیارد تن است که پیش بینی می شود این رقم تا سه سال آینده به یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تن کاهش یابد.
وی ادامه داد: روند کاهشی ظرفیت نصب شده فولاد در جهان پیام می دهد که هزینه سرمایه گذاری صنعت فولاد بالاست و لذا برای ما هم این پیام را دارد که از پس باید در مناطقی که به لحاظ اقتصادی مزیت دارد، در فولاد سرمایه گذاری کنیم که در این زمینه حاشیه خلیج فارس بهترین منطقه است.

منبع: ماین نیوز

پرینت متن