با اینکه سال ۲۰۱۵ واردات بالای فولاد به اروپا، بخش فولاد این قاره را با خطر مازاد عرضه روبرو کرد هنوز مقامات قانونگذار تصمیمی جدی برای مقابله با این مشکل و حمایت از بازار داخلی اتخاذ نکرده اند. نبود راهکارهای حمایتی مشکل اصلی صنعت فولاد اروپا می باشد.

رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای حوزه یورو سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۹ درصد برآورد شده و مصرف فولاد تا ۲ درصد رشد خواهد داشت در حالی که سال گذشته ۱٫۵ درصد بالا رفت. از طرفی فولادسازان اروپایی از این نرخ رشد سود چندانی نمی برند چون واردات بالاست به ویژه در بازار فولاد رشد مصرف سال ۲۰۱۵ با واردات جبران شد.

ورق گرم و ورق تخت بازارهایی هستند که در اروپا بیشترین آسیب را از رشد واردات می بینند. بین ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۵ واردات ورق تخت به اروپا رشد ۳۲ درصدی داشته به ۲ میلیون و ۱۵۶ هزار تن رسید که ۵۵ درصد آن سهم چین بود. سهم روسیه و اوکراین نیز به ترتیب ۲۳٫۵ و ۹٫۴ درصد بود.

کل واردات ورق گرم از کشورهای غیر اروپایی بین ژانویه تا اکتبر ۹ درصد رشد داشته ۵٫۵ میلیون تن شد. واردات از چین رو به رشد بوده سال ۲۰۱۴ دوبرابر سال ۲۰۱۳ شده به ۶۰۰ هزار تن رسید و ده ماه نخست سال قبل به ۹۰۰ هزار تن رسید.

نبود محدودیت برای واردات ورق گرم و ورق تخت در کنار افت مداوم قیمت مواد اولیه و محصولات نیمه تمام فولادی  در بازارهای بین المللی موجب افت شدید قیمت ورق گرم و ورق تخت در سال گذشته شد. قیمت ورق گرم در ایتالیا، آلمان، چک و لهستان ۱۲۰ تا ۱۴۰ یورو هر تن افت داشت. قیمت ورق تخت در بازار داخلی حوزه یورو ۱۰۰ تا ۱۱۰ یورو هر تن سال گذشته ارزان تر شد. موجودی بالای بازار و قیمت های پایین وارداتی فعالان بازار داخلی ورق اروپا را به زانو درآورده است. شاید تعرفه های آنتی دامپینگ راه نجات باشد ولی فعلا هیچ اقدامی از جانب اتحادیه اروپا مشاهده نشده است.

از طرفی سال گذشته اقداماتی صورت گرفت که شاید به حوزه یورو برای مقابله با رقابت ناسالم واردات کمک کند. مهمترین اقدام بررسی های آنتی دامپینگ بر علیه ورق سرد وارداتی از چین و روسیه بود که از ماه می شروع شد و حال واردات ورق سرد از برزیل و کره جنوبی صورت می گیرد. خریدارها دست از خرید از روسیه و چین برداشتند چون مطمئن بودند اوایل سال ۲۰۱۶ تعرفه های آنتی دامپینگ اجرا می شود.

همچنین تعرفه آنتی دامپینگ مفتول چینی که از سال ۲۰۰۹ اجرا شده بود اکتبر سال گذشته تمدید گردید.

این اقدامات اتحادیه اروپا مربوط به بخش های کوچکی چون فولاد ضد زنگ، ورق سرد، لوله، کابل فولادی و غیره بوده است.

این در حالی است که در امریکا به محض مشاهده تحدید از جانب بازار واردات هر محصولی، مقامات به سرعت وارد عمل می شوند ولی اتحادیه اروپا از بخش های کوچک حمایت می کند  در حالی که بخش های استراتژیک و مهم با رشد واردات آسیب بیشتری می بینند. مشکل اصلی زمان طولانی به سرانجام رسیدن پرونده های آنتی دامپینگ در اروپاست. لازم است تا اتحادیه اروپا سیستم های حمایتی خود را به سرعت مدرنیزه کند. با این حال فعالان بازار امیدوارند سال ۲۰۱۶ راهکارهای حمایتی بیشتری در بازار اروپا مشاهده شود از جمله اعمال تعرفه آنتی دامپینگ بر علیه ورق تخت چین و اوکراین.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن