فولاد مبارکه 50 درصد از فولاد و مواد اولیه 3 هزار کارخانه کشور را تامین می کند

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: این شرکت در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از فولاد و مواد اولیه بیش از سه هزار کارخانه و کارگاه تولیدی کشور را تولید می کند.

 

به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، بهرام سبحانی در بازدید اعضای این شورا از مجموعه فولاد مبارکه افزود: این سه هزار کارخانه در صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتور های الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی و ساز های دریایی فعالیت می کنند. وی با اشاره به تاسیس مجتمع مبارکه در سال ۱۳۷۰ اظهار کرد: فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولید کننده فولاد های تخت در  خاورمیانه است.
وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۳۰ درصد از تولیدات فولاد مبارکه به خارج صادر می شود، افزود: فولاد مبارکه دارای ظرفیت تولید ۷٫۵ میلیون تن انواع محصولات فولادی تخت گرم و سرد نوردیده، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی و تختال با احتساب ظرفیت های واحد فولاد سازی و نورد پیوسته سبا و همچنین مجتمع فولاد هرمزگان است.
سبحانی تصریح کرد: این شرکت در ۱۰ دوره جایزه ملی تعالی سازمانی،پنج دوره جایزه ملی کیفیت و اولین دوره جایزه تعالی کشور های اسلامی، مقام نخست را کسب کرده است. وی گفت: همچنین فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار و به عنوان تنها شرکت ایرانی با کسب ۶۵۴ امتیاز، تندیس جایزه ملی تعالی سازمانی را از آن خود کند.
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه سهم تولید این مجتمع از سال ۱۳۸۹ که ۴۷ درصد بود، هر سال افزایش یافته است، گفت: از نظر اشتغالزایی، ۲۰ هزار نفر از طریق پیمانکار مستقیم و حدود ۳۵۰ هزار نفر در زنجیره ارزشی صنعت فولاد شاغل هستند.
سبحانی با بیان اینکه مصرف عمومی انرژی در فولاد مبارکه حدود یک و نیم درصد حوزه آبریز زاینده رود است، گفت: در دنیا حدود ۲۰ درصد آب در بخش صنعت مصرف می شود اما در ایران این سهم ۲ درصد و سهم استفاده از آب در بخش صنعت استان اصفهان کمتر از ۱۰ درصد است.
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان به نصب و استقرار بیش از ۲۰۰ نوع تجهیزات کنترل آلودگی در نواحی تولیدی این شرکت اشاره کرد و افزود: همچنین اصلاح و ارتقاء سیستم کنترل غبار واحد فولاد سازی با اعتبار بالغ بر یکهزار میلیارد ریال، اجرای طرح پایش و مانیتورینگ مداوم آلاینده ها بر روی دود کش ها و تصفیه خانه ها و توسعه و بهینه سازی سیستم های کنترل انتشار آلاینده ها در خطوط تولیدی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰میلیارد ریال از دیگر اقدامات صورت گرفته در این شرکت در راستای حفظ محیط زیست است.
وی مطالعه ویژگی های طبیعی و جغرافیایی در سطح دو میلیون هکتار از اراضی پیرامون محل استقرار شرکت به منظور شناخت ویژگی های اقلیمی، جغرافیایی و آب و هوایی در راستای تطابق این صنعت با محیط زیست و تهیه گزارش در باره شناخت زیست محیطی پروسه تولید فولاد مبارکه را از دیگر اقدامات این مجتمع برای حفظ محیط زیست برشمرد.
مجتمع فولاد مبارکه واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان در زمینی به وسعت ۳۵ کیلومتر مربع به همراه ۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید استقرار یافته است.

 

منبع:استیل پدیا

پرینت متن