سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی به چین باز هم کاهش یافت و کمتر از ۴۰ دلار شد. سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا از ۴۱ دلار و ۷۵ سنت هفته قبل به  ۳۹ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر چین رسید و تنها یک دلار از کف قیمت سال ۲۰۱۵ بالاتر ماند. برخی در ۳۹ دلار نیز پیشنهاد می دادند. امید به بهبود خریدها در آینده نزدیک نیست و تجار نگران موجودی های بالای سنگ آهن هستند.

برخی معتقدند تا تعطیلات سال نو چینی در فوریه دیگر فضای چندانی برای افت قیمت بیشتر سنگ آهن وجود ندارد.

 

قراضه

هفته گذشته بازار واردات قراضه ترکیه ثبات داشت و سرانجام از امریکا قراضه خرید ولی تا پایان هفته بازار مجددا ساکت شد. اوایل هفته قراضه ۲۰-۸۰ و قراضه خرد شده امریکا در متوسط قیمت ۱۹۵٫۷۵ دلار هر تن سی اف آر معامله شد که برای حمل فوریه بود. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰- ۸۰ امریکا ۱۹۳ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه دریای بالتیک ۱۹۳ دلار هر تن سی اف آر ترکیه است و قیمت درخواستی خریداران ترک ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر می باشد.

در خاور دور بازار واردات قراضه در سکوت بود. قراضه سنگین خلوص ۲۰- ۸۰ امریکا در تایوان ۱۶۲ تا ۱۶۳ دلار هر تن سی اف آر بود و درخواست های خرید تا ۵ دلار پایین تر می باشد. قراضه سنگین کلاس یک امریکا در کره جنوبی نیز ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر است و فعلا خریدار ندارد. همچنین قراضه آ۳ روسیه در کره جنوبی ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر است.

 

بیلت

بیلت سی آی اس هفته گذشته ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب بود و انتظار می رود معاملات جدیدی در ۵ دلار بالاتر نهایی شود.

برخی عرضه کننده های سی آی اس قیمت بیلت را به ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن فوب افزایش داده اند که ۵ دلار از هفته قبل بالاتر است. البته فعالان بازار این قیمت را نیز خیلی بالا می بینند.

در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت باثبات و ۲۹۰ تا ۲۹۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. در بازار واردات ترکیه عرضه کنندگان سی آی اس نیز در ۲۶۵ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد می دادند و بیلت چین تا ۲۶۰ دلار هرتن سی اف آر بود که خریدار نداشت.

تقاضای بیلت چین در جنوب شرف آسیا کم شده چون قیمت بالا رفته است. بیلت چین ۲۳۸ تا ۲۴۵ دلار هر تن فوب است که ۱۰ تا ۱۵ دلار در دو هفته رشد داشته است. اندونزی در ۲۲۰ تا ۲۳۸ دلار هر تن فوب معادل ۲۴۹ تا ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر خرید کرده و فیلیپین در ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر. فعالان بازار منتظر ارزان تر شدن قیمت بیلت چین تا پایان ژانویه هستند.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته تا هر کیلو ۲۰ تومان کاهش یافت. شمش فولاد خوزستان هر کیلو ۱۰۰۰ تومان عرضه شد سایز ۱۵۰ میلیمتر کارخانجات خصوصی از ۱۰۰۰ تا ۱۰۳۰ تومان بسته به محل تحویل عرضه میشد سایز ۱۲۵ میلیمتر هم در قیمت ۹۴۰ تا ۹۶۰ تومان هر کیلو . روند نزولی هفته قبل ناشی از سیاست ” بنشین و ببین ” بازار بود. بنکدارها هیچ تمایلی به سرمایه گذاری روی شمش نداشتند، در حالیکه تولیدکنندگان مقاطع قدرت فروش محصول خود را ندارند، طبعاً در بازار برای شمش پولی جابجا نمی شود همین امر باعث شده تا رکود در معاملات شمش به اوج خود برسد ، این روند در هفته آینده با برداشته شدن تحریم ها تشدید خواهد شد.

 

مقاطع

در ترکیه، افت ارزش لیره و امید به بهبود بازار بیلت و قراضه وارداتی، خرید میلگرد از بازار داخلی را افزایش داده  و در ۳۲۷ دلار هر تن درب کارخانه معامله شده است. قیمت پیشنهادی اولیه ۳۳۸ دلار هر تن درب کارخانه بود. قیمت فعلی میلگرد صادراتی ترکیه ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن فوب است البته برخی در تناژ بالا تا ۵ دلار تخفیف می دادند. در بازار امریکا آخرین قیمت میلگرد ترکیه از ۳۱۶ تا ۳۲۱ دلار هر شورت تن به ۳۱۱ تا ۳۱۸ دلار هر شورت تن سی آی اف رسید.

اخیرا میلگرد صادراتی چین رشد چشمگیری نداشته  چون تقاضای خارجی کم است و ۲۵۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن فوب بوده در حالی که اواخر دسامبر ۲۴۵ تا ۲۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی چین قیمت میلگرد ۷ دلار هر تن بالا رفته و فعالان بازار بعید می دانند این بهبود نیز دوام داشته باشد چون در زمستان تقاضای فولاد ساختمانی کم است.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میله گرد محصول اصفهان سایزهای ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر اول هفته ۱۲۸۰ تومان بود که در آخر هفته به ۱۲۴۰ تومان رسید اما تیرآهن تغییر جدی برای سایزهای ۱۴ تا ۱۸ نداشت در حالیکه سایزهای دیگر از اول هفته با کاهش قیمت روبرو بود. قیمت میله گردهای نیشابور و میانه تقریباً با ثبات روبرو بود که بیشتر به دلیل رسیدن به کف قیمت هاست.

قیمت مقاطع دیگر با کاهش تا هر کیلو ۳۰ تومان روبرو شد بخصوص قیمت نبشی، ناودانی برای سایزهای ۱۴ به پایین تا ۴۰ تومان افت کرد. سیاست صبر و انتظار باعث شده تا موجودی انبارها به حداقل خود برسد. کارخانه ها محتاط شده اند و تولید را به حداقل رسانده اند، صحبت از برداشته شدن تحریم و دلمشغولی همه دست اندرکاران شده است در حالیکه دولت به جای ارائه راهکار تنها در پی به حداقل رساندن انتظارات مردمی است. ظاهراً فشارهای گروه های سیاسی برای بعد از برجام بسیار جدی است ، آنچه در این میان فعلاً مطرح نیست تولید است هر چند آقای ریاست جمهور در آخرین صحبت های خود فرموده اند ” اصلاً از رکود صحبت نکنید ”

 

ورق

در خاور میانه قیمت ورق گرم ژاپن ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است.

در بازار داخلی امریکا اخیرا تقاضای ورق گرم در ثبات بوده است. اغلب کارخانه ها در ۳۷۵ تا ۴۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه پیشنهاد می دادند.

ورق گرم کره در جنوب شرق آسیا ۱۰ دلار بالا رفته به ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هرتن فوب رسید. کارخانه های کره ای عجله ای برای پایین آوردن قیمت ها نمی بینند چون معتقدند خریدارها باید افزایش قیمت را بپذیرند و چاره ای ندارند.

قیمت ورق گرم تولید فوریه در بازار داخلی ترکیه در ۳۱۰ تا ۳۲۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبات داشت و کارخانه ها بسته به تناژ درخواستی تخفیف بیشتر هم می دادند.

در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین ۲۹۵ تا ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر حمل ماه مارس بود و ۱۰ تا ۱۸ دلار نسبت به اواخر دسامبر بالا رفته است. ورق گرم روسیه ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده ولی معامله ای نهایی نگردید.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول اول هفته گذشته در بندر انزلی ۱۲۹۰ تومان و در بندرامام ۱۲۵۰ تومان هر کیلو بود. در آخر هفته قیمت انزلی با ۲۰ تومان کاهش روبرو شد ولی در بندرامام علیرغم رکود تنها ۱۰ تومان افت کرد در آخر هفته معلوم شد که قزاقها برای ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول شاید تا ۲۷۰ دلار برای تناژهای بالا هم موافقت کنند. در حالیکه قیمت ارز نزولی بود و تقاضا به حداقل رسیده بود با این حال نزول قیمت آنچنان که انتظار میرفت جدی نبود.

ورقهای ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه با محدودیت عرضه روبروست ولی تمایلی به انجام معامله دیده نمی شود چون برای خریدارها سودی ندارد. ورق گرم محصول اکسین با کاهش قیمت تا ۷۰ تومان هر کیلو روبرو شد با اینحال تقاضا در بازار نبود و احتمالاً با توجه به تعدد عرضه کننده ها و توقف خریدها این روند ادامه یابد .

قیمت ورق سرد نزولی بود ضمن آنکه بازار هم در رکود بود، پخش شدن شایعه احتمال کاهش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی محصولات مبارکه به رکود بازار این کالاها کمک کرد .

ورق گالوانیزه در طول هفته با کاهش قیمت روبرو بود، قیمت ها تا ۵۰ تومان هر کیلو پایین آمد و این روند در هفته های بعد هم دنبال خواهد شد.

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن