چگونه افت قیمت سنگ آهن، به افزایش بهای عناصر نادر خاکی منجر می شود

در سال ۲۰۱۴، دولت چین برای سرکوب استخراج های غیرقانونی، کاهش آلودگی و مدرن کردن تکنولوژی های صنعتی قدیمی تر، تحت نظارت ۶ ارگان، اقدام به یکپارچه کردن صنعت عناصر نادر خاکی خود کرد.

 

به گزارش استیل پدیا، پس از این اقدام، میزان تولید عناصر نادر از ۱۱۰,۰۰۰ تن تولید به سالانه ۷۳,۰۰۰ تن رسیده است که نشان از کاهش ۴۰,۰۰۰ تنی تولید بر اثر جلوگیری از استخراج غیرقانونی دارد.

 

چین بزرگترین کشور تولید کننده عناصر نادر در جهان است و حجم تولید معدن Bayan Obo، در شمال چین و نزدیک مرز مغولستان، بیش از مجموع تولید تمام معادن دیگر جهان است. گفتنی است این معدن، تولید عناصر نادر را به عنوان محصول جانبی سنگ آهن انجام می دهد.
اکنون که قیمت سنگ آهن با کاهش مواجه شده و مجدد به زیر ۴۰ دلار سقوط کرده است، بیشترین آسیب را معادنی متحمل می شوند که هزینه های تولید بالاتری دارند؛ مانند معادن سنگ آهن در چین.
ارزیابی ها حاکی از آن است که افت های اخیر قیمت سنگ آهن، توانسته است حدود ۸ درصد از تولید داخلی چین را از بازار خارج کند. این رقم در شرایط کنونی بازار، بعید است بتواند به صحنه تولید برگردد.
ملانی دبونو (Melanie Debono)، تحلیل گر کپیتال اکانامیکز (Capital Economics) معتقد است کاهش تولید سنگ آهن در چین (و در نتیجه محصول جانبی آن یعنی عناصر نادر خاکی همچون سریم cerium) و از سوی دیگر، تلاش چین برای یکپارچه کردن تولید عناصر نادر، ظرفیت های تولید عناصر نادر در چین را کم کرده و در نتیجه انتظار افزایش قیمت عناصر نادر را می توان داشت.
کپیتال اکانامیکز، چشم انداز عناصر نادر را مثبت و خوش بینانه ارزیابی کرده و اعلام کرد قیمت ها از ۱٫۶۸ دلار بر کیلوگرم کنونی، در سال ۲۰۱۶ تا حد ۲٫۵۰ دلار بر کیلوگرم افزایش خواهد یافت و در سال ۲۰۱۷ نیز به ۴٫۵۰ دلار بر هر کیلوگرم می رسد.

پرینت متن