درحالی رئیس‌جمهور در جمع مردم شهر ری از وابستگی ۲۵درصدی بودجه ۹۵ به نفت خبر داده بود که اعلام جزئیات لایحه بودجه حکایت از وابستگی ۳۵درصدی بودجه سال آینده به نفت دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق اعلام غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی قرار است لوایح بودجه سال آینده و برنامه ششم در جلسه علنی امروز مجلس تقدیم شود.

آن‌طور که کاتب به تسنیم اعلام کرده، دولت در لایحه بودجه سال ۹۵ کل بودجه سال آینده از حیث مصارف و هزینه را ۲۶۷هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

همچنین در لایحه پیشنهادی دولت قیمت نفت ۴۰ دلار، فروش روزانه نیز دومیلیون و ۲۵۰هزار بشکه و نرخ تسعیر ارز نیز ۲هزار و ۹۹۷ تومان محاسبه شده است.

یکی از اجزای منابع عمومی بودجه در ایران که سهم بالایی هم دارد، صادرات نفت است و چون این منابع به دلار دریافت می‌شود، حجم آن در بودجه عمومی دولت به‌میزان زیادی متأثر از قیمت فروش نفت خام و نرخ تبدیل ارز به ریال است.

فرمول محاسبه منابع حاصل از نفت در بودجه سال ۹۵ به این صورت است که حاصل ضرب ۲٫۲۵۰میلیون بشکه در ۳۶۵ روز، ضرب در ۲۹۹۷ تومان، ضرب در ۴۰ دلار، می‌شود کل منابع حاصل از نفت در بودجه سال آینده.

با این ارقام، وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور حدود ۳۵ درصد خواهد بود که این رقم در قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور ۳۶٫۳ درصد بوده است. محاسبه سرانگشتی از میزان فروش نفت در بودجه سال آینده نشان می‌دهد که درآمد نفتی در لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور حدود ۹۸هزار میلیارد تومان برآورد شده است که ۳۵ درصد بودجه ۲۶۷هزار میلیارد تومانی است.

اما وابستگی بودجه به نفت در سال آینده درحالی حدود ۳۵ درصد پیش‌بینی می‌شود که حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در ابتدای ماه جاری وعده داده بود که این نسبت در بودجه ۹۵ به ۲۵‌درصد خواهد رسید.

رئیس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری با تأکید بر اینکه فقط ۲۵ درصد بودجه سال ۱۳۹۵ به نفت متکی خواهد بود، تأکید داشته: همزمان با کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، بخش بودجه‌های عمرانی نیز در سال آتی ۹۰ درصد افزایش یافته است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت کاهش سهم درآمدهای نفتی در سبد بودجه را نه از روی اختیار بلکه از روی جبر و اضطرار ناشی از کاهش مداوم صادرات و قیمت نفت عنوان کرده ضمن آنکه سایر مردان اقتصادی کابینه روحانی بارها بر کاهش وابستگی بودجه به نفت تأکید کرده‌اند.

ولی افزایش وابستگی بودجه به نفت درحالی در لایحه پیشنهادی دولت نمایان است که با توافق طرفین و انجام تعهدات ایران و غرب رسماً برجام اجرا شده و این نشان می‌دهد دولت با اجرای برجام هم بودجه را به نفت وابسته‌تر کرده است.

بررسی وضعیت بودجه کشور از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته بالاترین نرخ وابستگی به نفت در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۷ اتفاق افتاده است. در این سال‌ها بیش از ۶۹‌درصد بودجه از نفت تأمین شده است. با تشدید تحریم‌های بین‌المللی در سال ۱۳۹۰، سهم نفت در بودجه به حدود ۵۰‌درصد رسید.

منبع: تسنیم

پرینت متن