خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع اعلام کرد که اتحادیه اروپا پس از مهر تایید آژانس انرژی اتمی بر تعهدهای هسته ای ایران در چارچوب برجام و قرائت بیانیه مشترک تهران و کشورهای گروه ١+۵، تحریمهای ایران را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع اروپایی اعلام کرد: اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران را با اجرای رسمی برجام لغو کرده است.

پیش از این، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود اعلام کرد: امروز، من گزارشی را منتشر کردم که طی آن تایید شد که ایران گامهای مقدماتی لازم برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تکمیل کرده است، این گزارش به شورای حکام آژانس انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

این گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی کردند که ایران همه اقدامات مورد نیاز را تحت برجام برای آغاز روز اجرا، انجام داده است.

اجرای رسمی برجام پس از مهر تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تعهدهای هسته ای ایران در چارچوب برجام و قرائت بیانیه مشترک ایران و کشورهای گروه ١+۵ در وین، آغاز شد.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن تعهدهای تحریمی خود را در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجرایی کرده است.

در بیانیه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر این که ایران تعهدهای خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرایی کرده، آمده است: «تعهدهای هسته‌ای ایالات متحده که در بندهای ١٧,١ تا ١٧.۵ ضمیمه پنج برجام آمده‌اند، اکنون اجرایی هستند.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با امضای دستور عمل لغو تحریمها، به طور رسمی به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرد.

منبع: شانا

پرینت متن