بنا بر گزارش رویترز بزرگترین معامله صادراتی فولاد هند که سال ۲۰۱۴ با ایران بسته شد دچار چالش شده است. این قرارداد به ایران اجازه می داد بدون سرپیچی از تحریم های غرب که حال به پایان رسیده، از هند فولاد بخرد. حال مشاهده می شود که از پاییز گذشته شرکت هندی به تعهدات خود به درستی عمل نکرده و پولی پرداخت نشده است. به گزارش ایفنا، این امر نشان می دهد که با فراهم شدن گزینه های بیشتر برای روابط تجاری ایران و بستن قراردادهای بهتر، مواضع خود را می تواند تغییر دهد.

این معامله با هند از سپتامبر دچار مشکل شد. آن زمان تهران بدهی ۴٫۵ میلیارد روپیه ای ( ۶۶٫۷۳ میلیون دلاری) فولاد صادر شده توسط شرکت اس تی سی هند را نپرداخت. این شرکت هندی قرار بود در سال اول قرارداد یک میلیون تن فولاد به ایران صادر کند و این رقم در کل سه سال قرار داد به ۲٫۵ میلیون تن ورق برسد. ولی تا سپتامبر سال گذشته این شرکت تنها ۴۵۰ هزار تن فولاد به ایران صادر کرد.

اس تی سی اظهار داشت علت صادرات پایین تر از قرارداد میزان موجودی و تقاضای ایران بوده به همین دلیل کمتر از قرارداد صادر کرده است. از طرفی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به شرکت دولتی اس تی سی هند شکایت کرده که فولاد صادر شده به صورت نامنظم و خیلی پایین تر از قرارداد ۲٫۵ میلیارد دلاری بوده است. در این نامه همچنین قید کرده که اگر اس تی سی حمل منظم فولاد به ایران را به سرعت از سر نگیرد ترجیح می دهد با اِسار استیل هند مستقیما وارد معامله شود  که به اس تی سی برای صادرات به ایران عرضه می کرده است. طرف ایرانی به طرف هندی اخطار جدی داده که اگر حمل فولاد منظم تر و با انعطاف پذیری بیشتری صورت نگیرد باید این اجازه را بدهد که قرارداد مستقیما با عرضه کننده اولیه تداوم داشته باشد.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن