نگاهی به تغییرات شرکتهای بورسی حس خوبی به انسان نمی دهد. انگار همه چیز مصنوعی است. گویی آنهایی که در تحریمها و پیش از این بردند و خوردند. بعد از این با کاهش صوری ارزش سهام شرکتهای بزرگ کلاه بزرگ دیگری بر سر مردم می گذارند.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۸ دی ماه ۹۴، با ۳۰۴ واحد افت به رقم ۶۵ هزار و ۱۱۹ واحد رسید.

یک روز بعد از اعلام خبر رفع تحریمهای بین المللی علیه ایران به دلیل فروش سهم از سوی حقوقی‌ها و همچنین حضور سهامداران کوتاه مدت در تالار شیشه ای شاهد روند منفی بازار بورس تهران بودیم و این بر خلاف مسیری است که بورس در روزهای گذشته طی کرده است.

به این ترتیب سهامداران بورس تهران که بعد از اطمینان از اجرای برجام و بعد از شناسایی سودهای کوتاه مدت و همچنین به تبعیت از حقوقی‌ها در قامت فروشنده ظاهر شده بودند، امروز نیز در میان تردید و نگرانی از تکرار تجربه های تلخ گذشته ، نسبت به فروش سهم و خارج شدن از این بازار اقدام کردند تا جایی که روند کاهشی بورس تهران در نیمه اول معاملات امروز موجب شد تا شاخص بورس تهران افت ۸۰۰ واحدی را تجربه کرده و تا نیمه ۶۴ هزار واحد افت کند.

اما ادامه روند منفی بورس دوام چندانی نداشت و بورس تهران در نیمه دوم معاملات خود شاهد تحرکات مثبتی در اکثر سهام شرکتها بود به طوری که با تعادل پیدا کردن عرضه و تقاضا، صف های سنگین فروش جمع و اندکی از شدت منفی بورس کاسته شد به طوری که افت ۸۰۰ واحدی شاخص بورس به ریزش ۳۰۴ واحدی تبدیل شد و شاخص بورس بار دیگر در کانال ۶۵ هزار واحدی قرار گرفت.

در بازار امروز اکثر شرکت‌های مطرح و مهم بازارهمچون پتروشیمی ها، پالایشی‌ها و شرکت‌های بانکی با وجود لغو تحریم های سوئیفت با افت قیمت مواجه شدند و تاثیر منفی به سزایی در کاهش شاخص بورس گذاشتند به طوری که شرکتهای نفت و گاز پارسیان، تاپیکو و بانکهای ملت، صادرات، انصار به همراه پالایشگاه اصفهان و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر را در روند کاهشی شاخص بورس گذاشتند، اما از سوی دیگر شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، مخابرات و ارتباطات سیار بورس را به سمت مثبت شدن هدایت کردند.

در بازار امروز بار دیگر شرکتهای خودرویی مورد توجه اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند به طوری که زامیاد، قند قزوین و سایپا بیشترین تقاضای خرید امروز را به خود اختصاص دادند و شرکتهای تهران شیمی، قند ثابت خراسان و سیمان اصفهان از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

در معاملات امروز بورس تهران با وجود افت قیمت ها و کاهش تقاضا، همچنان ارزش و حجم معاملات رشد کرد که این موضوع نشان دهنده این است که امیدواری ها به بهود اوضاع بورس وجود دارد و همچنان نقدینگی در حال وارد شدن به این بازار است بر این اساس در معاملات روز دوشنبه بیش از ۱۲۳ میلیون سهم به ارزش ۲۳۰ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه هم تا سطح ۲۸۱ هزار میلیارد تومان رشد کرد

این افت و خیزها در حالی است که امروز بازارگردان‌ها و حقوقی‌های سهام شرکت‌های بزرگ با هدف کند کردن حرکت شاخص‌های بورس در سراشیبی افت قیمت‌ها به رویه همیشگی خود ادامه دادند.

بر این اساس در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی امروز بیش از ۲۲ میلیون سهم به ارزش ۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

در نماد معاملاتی بیمه دی نیز امروز بیش از ۲۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۵ میلیون تومان از سوی سهامدار حقوقی به کد شرکت‌های تابعه منتقل شد.

امروز در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز امروز بیش از ۲۰ میلیون سهم به ارزش ۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

در نماد معاملاتی پالایش نفت اصفهان اما امروز ۲۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.

در نماد ملی صنایع مس ایران نیز کمتر از ۱۱ میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد و ۲۶۴ میلیون تومان کد به کد شد.

همچنین در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین ۴ میلیون سهم به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کد به کد شد.

این در حالی است که امروز در جریان بازار خرده فروشی سهامدار عمده در نماد  صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بیش از ۱٫۵ میلیون سهم را به ارزش بیش از یک میلیارد تومان میان کدهای درون گروهی  جابجا کرد.

در نماد معاملاتی مخابرات ایران نیز با هدف تقویت نماگرهای بورس بیش از ۲۳ میلیون سهم از سوی سهامدار عمده بازارگردانی شد.

اصلی‌ترین فروشندگان سهام امروز در گروه‌های بانکی دیده می‌شد.

این در حالی است که در گروه خودرویی‌ها همسو با برخی شایعات مبنی بر عقد قراردادهای جدید با شرکای خارجی بازارگردانی سهام همسو با تداوم حضور خریداران در روندی متعادل دنبال شد.

برخی کارشناسان روند فعلی بورس را طبیعی و مقطعی می‌دانند و معتقدند که بورس در روزهای آینده روند مثبت خود را دوباره آغاز می‌کند و تا پایان سال به این مسیر ادامه می دهد.

به نظر می رسد که سفته بازان حقوقی و برخی دیگر از گروه های اقتصادی در پی لغو تحریمهای بین المللی به دنبال کاهش قیمت برخی سهام و خرید آنها با ارزش پایین تر هستند. این در حالی است که هیچ یک از متغییر های اقتصادی ایران دلیل موجهی برای افت بورس نشان نمی دهد.

این در حالی است که کاهش نرخ تورم که از رشد حبابی ارزش املاک و سرمایه های شرکتهای بورسی جلوگیری می کند، کاهش فعالیتها در بخش مسکن و افت سفته بازیها در این بخش توسط برخی موسسه های مالی و اعتباری و بانکهای بزرگ، کاهش درآمدهای نفتی با توجه به کاهش قیمت نفت البته به نسبت سالهای گذشته که سقف درآمدهای ارزی ایران را کاهش داده است، برقرار شدن سوئیفت که منجر به کاهش هزینه های تجاری و افزایش شفافیت مالی می شود و بسیاری دیگر از متغییرهای تاثیر گذار در ارزش سهام همگی نشانه های مثبتی از تغییر مکان محتمل پول از بخش سفته بازی و غیر تولیدی به تولید می دهد.

در اینجا مسئولین اقتصادی و بخشهای مونیتورینگ باید با دقت بیشتری به رصد تغییرات در بازارهای بورس و دلایل افت و خیز غیر استاندارد در این بخش بپردازند. تا آنهایی که در تحریمها و پیش از این بردند و خوردند. بعد از این با کاهش صوری ارزش سهام شرکتهای بزرگ کلاه بزرگ دیگری بر سر مردم نگذارند.

نگاهی به تغییرات شرکتهای بورسی حس خوبی به انسان نمی دهد. انگار همه چیز مصنوعی است.

منبع: بولتن نیوز

پرینت متن