پس از مدت‌ها که قیمت سنگ‌آهن و فولاد در بازارهای جهانی و البته داخلی چین با روند نزولی همراه بود، طی روزهای اخیر شاهد رشد بهای فولاد هستیم که در پی کاهش میزان تولیدات فولاد از سوی تولیدکنندگان چینی صورت گرفته است. طی ماه‌های اخیر و با افت شدید قیمت فولاد در بازار داخلی چین، دولت این کشور مصمم شد تا از تولیدکنندگان خود بخواهد میزان تولیدات خود را کاهش دهند که در نتیجه این تصمیم، به تدریج شاهد بازگشت بهای فولاد به مدار صعودی هستیم. روند قیمتی این دو محصول وابستگی مستقیم و بالایی با شرایط اقتصادی چین دارد. در ماه‌های اخیر که وضعیت مالی این کشور در موقعیت نامساعدی به‌سر می‌برد، بازار فولاد و به تبع آن سنگ‌آهن نیز دستخوش نوسانات ناخواسته‌ای شده‌ که بهای آن را تا سطوح بسیار پایینی کاهش داده است. فاکتور افت تقاضا در کنار میزان تولیدات و عرضه‌ها نیز از جمله مهم‌ترین‌ عوامل تعیین‌کننده مسیر قیمتی این دو محصول است. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از فایننشال تایمز؛ بسیاری از تحلیلگران از جمله سیتی‌گروپ و گلدمن ساکس پیش‌بینی‌های خود برای بهای سنگ‌آهن در سال جاری میلادی را کاهش داده‌اند. سیتی‌گروپ اعلام کرده که براساس انتظارات کارشناسان، در سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت سنگ‌آهن کف مقاومتی ۳۰ دلار را خواهد شکست و تا سطوح زیر آن نزول خواهد کرد که عمده‌ترین دلیل آن مجددا به روند تقاضا در بازار چین بازمی‌گردد.
تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن همچون بی‌اچ‌پی بیلیتون، ریوتینتو، ویل اس‌ای و فورتسکیو، همچنان بر تصمیم خود برای افزایش میزان محصولات به رغم وجود مازاد عرضه در بازارهای جهانی، اصرار دارند که این رخداد، خود به‌عنوان اهرمی کاهنده بر قیمت‌ها فشار رو به پایین وارد می‌آورد. از دیگر‌سو، براساس اعلام آمارهای رسمی آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر حجم تقاضا برای سنگ‌آهن در بازارهای داخلی تا حدی کم شده که میزان موجودی انبارهای تحت نظارت بورس فلزات لندن در بنادر چین تا سطح بسیار زیادی رشد داشته و کماکان نیز احتمال دارد این مقدار افزایش یابد. آخرین رقم اعلام شده از حجم هنگفتی در حدود ۱۰۰ میلیون تن خبر می‌دهد. آخرین‌باری که این رقم تا این سطح رسیده بود، ماه مارس سال ۲۰۱۵ اعلام شده است.

روند آتی بهای سنگ‌آهن، از شرایط اقتصادی چین تبعیت خواهد کرد. چنانچه راهکارها و محرک‌های مالی که دولت چین برای مقابله با مشکلات اقتصادی خود اندیشیده موثر واقع شده و شاهد تغییرات مثبت در اوضاع بازار سرمایه این کشور باشیم، انتظار می‌رود بهای سنگ‌آهن مجددا افزایش یافته و بعید نیست حتی تا بالای ۴۰ دلار نیز رشد کند. اما اگر همچنان شاهد استمرار بحران مالی در چین باشیم، باید منتظر ریزش‌های بیشتر تا سطوح پایین‌تر در بازار سنگ‌آهن بمانیم. به عقیده بسیاری از منابع آگاه، میزان صادرات سنگ‌آهن استرالیا به‌عنوان پیشرو در بازار این محصول در سال جاری میلادی با رشدی قابل‌توجه همراه خواهد شد. از سوی دیگر تحلیلگران بر این باورند که میزان تولید و عرضه فولاد در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش داشته باشد که این رشد در نتیجه افزایش تقاضا از سوی هند صورت خواهد گرفت.

به گزارش فایننشال تایمز، معدن ریو‌تینتو به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان سنگ‌آهن، همچنان مستعد افزایش چند برابری تولیدات خود است. این معدن در سال گذشته میلادی، میزان تولید سنگ‌آهن خود را حدود ۱۱ درصد افزایش داد و به یک رکورد جدید در این زمینه دست یافت. پیش‌بینی می‌شود ریوتینتو با وجود روند نزولی و بحرانی قیمت سنگ‌آهن، با ثبت رشدی بیش از ۸/ ۶ درصد میزان تولیدات خود را تا ۳۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ افزایش دهد. سام والش، مدیر اجرایی ریوتینتو، به‌عنوان یک معدن آنگلو- استرالیایی، طی هفته گذشته اعلام کرد که پرداخت حقوق همه کارکنان این شرکت در سال جاری میلادی با مشکلاتی همراه خواهد بود که در نتیجه بازار این محصول را به چالش کشیده‌اند. وی همچنین افزود: ریوتینتو همچنان به دنبال مدیریت منظم و دقیق هزینه‌ها و سرمایه برای تمرکز بر به حداکثر رساندن جریان نقدی در سراسر سال ۲۰۱۶ میلادی است. این دستاورد، فرآیندی پیچیده و نیازمند مطالعه و بررسی‌های بسیار زیاد است. براساس اطلاعات رسمی موجود؛ طی سال گذشته میلادی،‌ ریو‌تینتو به‌عنوان دومین تولید‌کننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان حدود ۳۳۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سنگ‌آهن را از طریق حمل‌ونقل‌ دریایی صادر کرده است. میزان سهم واقعی بازده برای این معدن در حدود ۸۰ درصد از کل میزان تولیدات است.

ریو تینتو، دوشادوش با سایر معادن بزرگ و عمده سنگ‌آهن، همچنان به افزایش تولید خود به‌رغم رکود قیمت‌ها ادامه می‌دهد. سنگ‌آهن، که بزرگ‌ترین‌ سهم را از میزان سود اکتسابی ریوتینتو دارد، از اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی تا‌کنون در پی رشد عرضه و افت تقاضا بیش از دو‌سوم ارزش خود را از دست داده است. براساس پیش‌بینی تحلیلگران ریو‌تینتو، در سال جاری میلادی میزان تولیدات سنگ‌آهن این شرکت با کمترین سرعت رشد که از سال ۲۰۱۳ تا‌کنون کم‌نظیر بوده، افزایش خواهد داشت. در سال ۲۰۱۳ این رقم در حدود ۹/ ۴ درصد به ثبت رسیده بود. تحلیلگران سیتی گروپ در سیدنی در این‌باره اظهار داشته‌اند که انتظار می‌رود میزان تولید سنگ‌آهن در معادن ریوتینتو در منطقه پیلبارا در استرالیای غربی در سال جاری میلادی به حدود ۳۳۵ میلیون تن برسد یعنی درست ۸درصد بالاتر از رقم ثبت شده برای سال ۲۰۱۵ میلادی (معادل ۳۱۰ میلیون تن).

منبع: دنیای اقتصاد

 

پرینت متن