رویترز اعلام کرد: چین پس از سال‌ها افزودن بر ذخایر ارزی خارجی خود، در سال گذشته مجبور شد ۵۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را برای مقابله با این بحران بفروشد تا بتواند از عمق بحران‌های مالی خود بکاهد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، در سال گذشته میلادی اقتصاد چین با مشکلات مالی متعددی مواجه شد که در نهایت منجر به کاهش ارزش برابری یوآن و همچنین کاهش ارزش بازارهای سهام این کشور شد.

یکی از دلایل اصلی بحران‌های مالی چین که از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، روند کاهش صادرات این کشور در کنار خروج سرمایه‌ سرمایه‌گذاران بزرگ است که این کشور را با کمبود ارز خارجی مواجه کرده و موجب شده ارزش یوآن با افت مواجه شود.

این مسئله باعث شده دولت چین که صاحب بزرگترین ذخایر ارزی خارجی در جهان است، پس از سال‌ها افزودن بر ذخایر ارزی خارجی خود، در سال گذشته ۵۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را برای مقابله با این بحران بفروشد تا بتواند از عمق بحران‌های مالی خود بکاهد.

به گزارش رویترز در سال گذشته دولت چین ۲۹۲ میلیارد دلار از ذخایر اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، ۹۲ میلیارد دلار از سهام خود در بازارهای سهام آمریکا، ۳ میلیارد دلار از اوراق خود نزد آژانس‌های سرمایه‌گذاری آمریکا و ۱۷۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی غیر دلاری خود را که مجموعا معادل ۵۱۰ میلیارد دلار است فروخته و به منظور مقابله با بحران‌های مالی یوآن و بورس خود خرج کرده‌است.

پس از این اقدام ذخایر ارزی چین در حال حاضر به حدود ۳٫۱۳ تریلیون دلار رسیده که کمترین میزان در سه سال اخیر است. در حال حاضر ذخایر ارزی چین را ۱٫۲۹ تریلیون دلار اوراق خزانه‌داری آمریکا، ۴۱۵ میلیارد دلار اوراق مشارکت دلاری، ۲۶۶ میلیارد دلار سهام در بازارهای سهام آمریکا، ۲۱۲ میلیارد دلار اوراق آژانس‌های سرمایه‌گذاری آمریکا و معادل ۱٫۱۵ تریلیون دلار ذخایر غیر دلاری(عمدتا اوراق قرضه کوتاه مدت بانک مرکزی اروپا) تشکیل داده‌اند.

در سال‌های اخیر همواره ذخایر خارجی چین افزایش یافته ولی در سال ۲۰۱۵ این ذخایر به میزان ۵۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. همچنین فروش گسترده اوراق خزانه‌داری آمریکا توسط چین در ۱۳ سال گذشته بی سابقه بوده است. در ۱۳ سال گذشته این کشور به طور مداوم بر میزان ذخایر اوراق خزانه‌داری خود افزوده و توانسته بود جایگاه ژاپن را به عنوان بزرگترین خریدار این اوراق به خود اختصاص دهد. اما چنانچه روند فروش اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا توسط چین در سال جاری میلادی نیز همچون گذشته ادامه داشته باشد، به طور قطع این کشور دوباره جایگاه اول خریداران این اوراق را به ژاپن پس خواهد داد.

فروش حجم عظیمی از اوراق خزانه‌داری آمریکا توسط چین، چنانچه در سال جدید میلادی نیز ادامه یابد، می‌تواند برای آمریکا مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد. اما سیاستی که مسئولین آمریکا برای مقابله با این بحران احتمالی اتخاذ کرده‌اند افزایش نرخ بهره است.

افزایش نرخ بهره موجب می‌شود خرید اوراق قرضه آمریکا جذابیت بیشتری پیدا کند و فروش اوراق قرضه چین، به راحتی توسط دیگر خریداران و سرمایه‌داران بین‌المللی(حتی سرمایه‌داران بخش خصوصی چین که در حال خارج کردن سرمایه‌های خود از این کشور هستند) جذب شود. حال باید دید آمریکا تا چه زمانی می‌تواند خریداران اوراق قرضه خود را راضی نگهدارد؛ چراکه اگر زمانی اغلب این کشورها بخواهند اوراق قرضه خود را بفروشند، بحرانی بسیار گسترده برای بزرگترین اقتصاد دنیا پدید خواهد آمد.

منبع: فارس

پرینت متن