با اجرایی شدن برجام بسیاری از شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران مشتاق هستند، در این بین صنعت خودروسازی یکی از زمینه‌هایی است که بسیار مورد استقبال شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی قرار گرفته است.

در هفته گذشته شاهد امضای قرارداد بین مرسدس‌بنز و ایران‌خودرو بودیم و در آینده نیز قرار است قرارداد همکاری مجدد بین ایران‌خودرو و پژو منعقد شود. همچنین سایپا و رنو یک شرکت مشترک تاسیس و به‌صورت جوینت‌ونچر با هم همکاری کنند.
مذاکرات خودروسازان داخلی با خارجی‌ها مراحل نهایی را می‌گذراند و به نظر می‌رسد آن دسته از خودروسازانی که پیش از رفع تحریم‌ها، کارهای خود را پیش برده‌اند و مذاکرات را به مرحله عقد قرارداد رسانده‌اند، جلوتر از سایرین هستند.

 این درحالی است که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازشدن راه یوزانس و فاینانس برای خودروسازان خبر داد و گفت: قراردادهای خودروسازان خارجی برای حضور در بازار ایران از ماه آینده به تدریج وارد فاز اجرایی می‌شود.
محسن صالحی‌نیا افزود: با اطلاعاتی که ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت داریم، در یک ماه آتی حتما قراردادهای خودروسازان داخلی با خارجی‌ها، قطعی و کار شروع می‌شود. البته از حدود شش ماه قبل استنباطی که میان مذاکره‌کنندگان داخلی و خارجی بر سر موضوع انعقاد قرارداد تولید مشترک خودرو و هدایت آن به بازار داخلی و منطقه، صورت می‌گرفت، این بود که کار مشترک به مرحله قرارداد می‌رسد اما باید تحریم‌ها به صورت کامل رفع شود.

این در حالی است که بر‌اساس گفته‌های خودروسازان و مسئولان دولتی در قراردادهایی که در پسابرجام منعقد می‌شود، ایجاد شرکت‌های مشترک، ایجاد برندهای مشترک، انتقال دانش فنی، همکاری مشترک در تولید قطعات و مجموعه‌های خودرو، صادرات بخشی از محصولات به بازارهای ثالث، همکاری مشترک در بالا بردن سطح کیفی محصولات و ایجاد تنوع بر اساس خواست مشتری و رضایت وی، آموزش و پارامترهای مشابه در قراردادها پیش‌بینی شده است. همچنین به گفته معاون‌وزیر صنعت، معدن و تجارت امکان گشایش یوزانس و فاینانس برای صنعت خودروسازی ایران و تولید مشترک با کشورهای خارجی فراهم شده است که این مورد می‌تواند در اجرای بهتر قراردادها بسیار تاثیرگذار باشد.
به همین دلیل به سراغ یحیی آل‌اسحاق، رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران و محمد‌رضا نجفی‌منش، عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان رفتیم تا با آنها در رابطه با امکان استفاده از یوزانس و فاینانس در قراردادهای جدید و همچنین نهایی شدن این قراردادها به گفت‌وگو بنشینیم.

 یحیی آل‌اسحاق، رئیس پیشین اتاق تهران
در ابتدا باید گفت بازار خودروی ایران با ظرفیت سالانه حدود یک‌میلیون خودرو برای بسیاری از شرکت‌های خودروسازی بسیار جذاب است و باید از علاقه شرکت‌های خارجی نهایت استفاده را برد، از سوی دیگر با درنظر گرفتن کشورهای اطراف، شرکت‌هایی که در ایران اقدام به سرمایه‌گذاری و تولید مشترک کنند، می‌توانند از یک بازار ۴۰۰ میلیونی در اطراف ایران هم بهره‌مند شوند. این در حالی است که صنعت خودروسازی ایران باید از فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را برده و زمینه انتقال تکنولوژی را فراهم آورند.

از سوی دیگر صنعت خودروسازی کشورمان باید یک تغییر استراتژیک و روش اساسی را صورت دهند، بدین‌جهت که خودروسازان با شرکت‌های خارجی جوینت‌ونچر شوند. به‌طوری‌که شرکت‌های خارجی از طریق فاینانس و یوزانس سرمایه مالی را تامین کنند، همچنین زمینه انتقال دانش و تکنولوژی را فراهم آورند و تجربیات مدیریتی را نیز منتقل کنند. آورده خودروسازان ایرانی نیز بازار مصرف بکر و جذاب، زیرساخت‌های تولیدی و صنعتی و نیروی کار متخصص و ارزان است. البته نکته‌ای که در این بین وجود دارد جوینت و وصل کردن این دو حلقه به یکدیگر است، بدین نحو که باید با رسیدن به یک مدل استاندارد و منطقی، قراردادی منعقد شود که هم کشورمان بتواند صاحب تکنولوژی شود و هم خودروهای باکیفیت تولید شود و طرف خارجی نیز بتواند یک سرمایه‌گذاری پر سودی را انجام دهد و به یک بازار پایدار و مناسب دست پیدا کند. ذکر این نکته ضروری است که موضوع تامین مالی می‌تواند از طریق فاینانس و یوزانس صورت گیرد و این امر مسلما موردتوجه خودروسازان آسیایی شامل چینی‌ها، ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها  و همچنین خودروسازان اروپایی قرار خواهد گرفت.

محمد‌رضا نجفی‌منش، عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان
در مورد انعقاد قراردادهای جدید بین قطعه‌سازان و خودروسازان ایرانی و خودروسازان اروپایی و آسیایی  می‌توان گفت، مهم‌ترین بحث در این زمینه نحوه تامین منابع مالی قراردادهای جدید همکاری است، در همین رابطه استفاده از امکانات فاینانس و یوزانس به منظور پشتیبانی از قراردادهای جدید همکاری ضروری به نظر می‌رسد. این در حالی است که قبل از تشدید تحریم‌ها، استفاده از فاینانس و یوزانس برای تامین مالی خودروسازان و قطعه‌سازان از سوی جوینت‌ونچرهای خارجی به صورت شش ماهه و یک ساله برای طرف ایرانی انجام می‌گرفت. اما با تشدید تحریم‌ها این امکان از خودروسازان گرفته شد. با وقوع این موضوع خودروسازان و قطعه‌سازان کشورمان با مشکلات بسیار عدیده‌ای در رابطه با تامین منابع مالی و سرمایه در گردش خود مواجه شدند.

 در حال حاضر خودروسازان اروپایی و آسیایی اعلام آمادگی کرده‌اند که از طریق فاینانس به سرمایه‌گذاری در ایران مبادرت ورزند. در مورد اینکه کدام‌یک از خودروسازان زودتر می‌توانند در ایران از این طریق حضور پیدا کنند باید گفت، خودروسازان آسیایی شامل کشورهای چین، ژاپن و کره‌جنوبی زودتر می‌توانند از امکان فاینانس استفاده کنند. چراکه روابط بانکی بین ایران و کشورهایی آسیایی زودتر گشایش می‌یابد، اما در مورد خودروسازان اروپایی، باز کردن فاینانس تا حدودی زمان می‌برد. چراکه چند هفته زمان لازم است تا روابط بانکی و مالی ایران و کشورهای اروپایی به روال سابق خود برگردد. امیدوارم در روزهای آینده شاهد برقراری روابط پولی و بانکی بین ایران و کشورهای جهان باشیم تا مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان که در ایام تحریم دوچندان شده بود، به حداقل برسد و شاهد شکوفایی و رشد صنعت خودروسازی کشورمان باشیم.

منبع: دنیای خودرو

پرینت متن