رکود چشمگیر در قدرت‌های اقتصادی نوظهور به همراه کاهش شدید قیمت کالاها، دورنمای تیره‌یی برای بازار جهانی اشتغال رقم زده‌ است.

سازمان بین‌المللی کار (ILO) در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان«بیکاری و چشم‌انداز اجتماعی آن در ۲۰۱۶» ‌با اشاره به رکود قدرت‌های اقتصادی نوظهور اعلام کرده که بیکاری جهانی در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که شرایط ظرف دو سال آینده وخیم‌تر نیز شود.

در گزارش این سازمان آمده است: جدیدترین برآوردها حاکی از آن است که ۱۹۷٫۱میلیون نفر نیروی کار فعال در سال ۲۰۱۵ بیکار بودند که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۴ حدود ۰٫۷درصد افزایش نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود رقم مذکور در سال جاری میلادی ۲٫۳میلیون نفر افزایش پیدا کرده و در سال آینده ۱٫۱میلیون نفر دیگر به جمعیت بیکاران جهانی اضافه شود.

این ارقام نشان می‌دهند که نرخ اشتغال از زمان بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ بهبود نیافته است و ۲۷میلیون نفر در سال گذشته در مقایسه با سطح بیش از بحران بیکار بودند. گای رایدر، رییس سازمان بین‌المللی کار در این باره گفته است:«اقتصاد جهانی به اندازه کافی اشتغالزایی نمی‌کند.» وی به رکود چشمگیر در قدرت‌های اقتصادی نوظهور اشاره کرد که همراه با کاهش شدید قیمت کالاها، دورنمای تیره‌یی برای بازار جهانی اشتغال رقم زده‌اند.

سازمان بین‌المللی کار در گزارش خود بیشتر مشکلات جهان در حال توسعه را ناشی از رکود برزیل و کندی رشد اقتصادی چین- که در سال گذشته شاهد پایین‌ترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در ۲۵سال گذشته بود – عنوان کرده است. این سازمان انتظار دارد اقتصادهای نوظهور بزرگ در آسیا و امریکای لاتین که زمانی موتور اصلی رشد اشتغال جهانی بودند همچنین کشورهای آفریقایی که اتکای زیادی به صادرات کالا دارند احتمالا امسال شاهد افزایش بیکاری خواهند بود. در این گزارش آمده است کشورهای عربی که با افزایش نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۵ روبه‌‌رو بوده‌اند در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ شاهد تغییری در این شرایط نخواهند بود.

این گزارش پیش‌بینی کرده بیکاری در ایالات متحده و بعضی اقتصادهای توسعه‌یافته به سطح پیش از بحران مالی جهانی باز خواهد گشت. اگرچه نرخ بیکاری در اقتصاد‌های توسعه یافته اندکی کاهش پیدا می‌کند اما برای جبران کاهش اشتغال در دنیای درحال توسعه کافی نخواهد بود. سازمان بین‌المللی کار همچنین درباره شمار رو به افزایش افرادی که اشتغال آسیب‌پذیر دارند، هشدار داده است. این واژه به کاری با کیفیت پایین و بی‌ثبات که در آن قرار‌داد رسمی یا مزایا وجود ندارد و دستمزد دستخوش تغییرات زیادی شده، اطلاق می‌شود.

علاوه بر آمار بیکاری، سازمان بین‌المللی کار معمولا از اشتغال آسیب‌پذیر برای ارزیابی سلامت واقعی یک اقتصاد استفاده می‌کند. بر پایه برآورد این سازمان در اقتصادهای نوظهور شمار افرادی که کار آسیب‌پذیر دارند ظرف سه سال آینده به میزان ۲۵میلیون نفر افزایش پیدا کرده و کیفیت اشتغال ضعیف یک مساله مبرم جهانی باقی خواهد ماند. درحال حاضر ۷۴درصد از نیروی کار در آسیای جنوبی و ۷۰درصد در جنوب صحرای آفریقا کار آسیب‌پذیر دارد و رقم جهانی کار آسیب پذیر ۴۶درصد یا ۱٫۵میلیارد نفر است.

منبع: اقتصادپرس

پرینت متن