در حالی بازار فولاد ایران با دو پدیده رکود و قیمت‌شکنی چین روبه‌رو شده که بزرگان صنعت فولاد جهان در ششمین همایش فولاد و معدن شرکت می‌کنند و از ابعاد مختلف بازار فولاد را رصد می‌کنند.

ششمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار در حالی بهمن‌ماه برگزار می‌شود که بزرگان صنعت فولاد به رسم هر ساله و با همت روزنامه دنیای اقتصاد در این همایش حضور پیدا خواهند کرد.
به گزارش اقتصادنیوز, یکی از محورهای اصلی این همایش چشم‌انداز بازار فولاد و سرنوشت عرضه و تقاضا در بازار داخلی و خارجی است. به همین دلیل در راستای بررسی استراتژی‌های جهانی از پیتر مارکوس مدیرعامل شرکت ورلد استیل داینامیک و مشهورترین تحلیل‌گر بازار جهانی فولاد دعوت شده تا در همایش به تحلیل‌ پیش‌بینی‌های متال بولتن بپردازد.
پیترمارکوس یکی از تحلیلگران بزرگ بازار جهانی است که در بورس وال‌استریت (ساختمان بازار بورس نیویورک) پیش‌بینی‌های او بسیار معروف است. یکی دیگر از بزرگان صنعت فولاد که قرار است در همایش فولاد و معدن بازار سنگ‌آهن را رصد کند، دایانا کینچ سردبیر نشریه پلاتس است که از آنجایی که قیمت سنگ‌آهن کشورهای صادرکننده را این نشریه تعیین می‌کند، سیاستگذاری‌ها در بازار مواد اولیه فولاد از سوی او تشریح می‌شود.
یکی دیگر از مهمانان همایش یانگ، قائم مقام انجمن آهن و فولاد چین (CISA) است و از آنجایی که تولیدکنندگان عضو این انجمن ۹۰۰ میلیون تن تولید فولاد دارند و بیش از ۱۲۰ میلیون تن صادرات انجام می‌دهند، تحولات بازار جهانی از نگاه این غول فولادی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ششمین همایش فولاد و معدن نیز بازار داخلی توسط مدیرعامل شرکت فولاد تکنیک مورد بررسی قرار می‌گیرد و با شرح اوضاع تولید کارشناسان داخلی و خارجی به ارائه راهکارهایی مشخص می‌پردازند. اولویت اصلی این همایش بررسی چالش‌های سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد است و قرار است بزرگان صنعت فولاد اعم از تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان و حتی خریداران در این همایش حضور پیدا کنند و از هر زاویه‌ای به بازار فولاد نگاه شود.
همچنین همانند سال‌های گذشته حضور گسترده بخش‌های مختلف داخلی و خارجی و شرکت‌های تاثیرگذار و صاحب تکنولوژی جهان از جمله دانیلی ایتالیا، گروه اس‌ام‌اس آلمان، سارایه اسپانیا و … در کنار سایر شرکت‌ها و نهادهای تاثیرگذار در صنعت فولاد ایران و جهان از جمله سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، همراه با چهره‌های شاخص دولتی و خصوصی، این همایش را به معتبرترین گردهمایی صنعت فولاد خاورمیانه تبدیل کرده است.
علاوه بر بررسی سیاستگذاری‌ها در بازار فولاد، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو به مسیر سیاستگذاری‌های دولت برای صنعت و بازار فولاد در سال آینده می‌پردازند و از آنجایی که حمل و نقل یکی از گلوگاه‌های مهم صادرات است، برنامه‌ریزی شده مدیرعامل شرکت راه آهن حمل و نقل هم در این همایش حضور پیدا کنند.
کاهش صادرات فولاد ایران سبب شده بحران بنگاه‌های صنعتی طی سال‌های تحریم و بخصوص یک سال اخیر تشدید شود و یکی از موضوعات مهم در این همایش چالش‌های حمل و نقلی صادرات مواد معدنی و فولاد مد نظر قرار گیرد.
در همایش سال گذشته معدن و فولاد بازار این دو بخش به طور کامل رصد شد و چشم‌انداز قیمت‌ محصولات فولادی مورد بررسی قرار گرفت و با وجود این از طرح جامع فولاد که هدف اصلی آن افزایش ظرفیت تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن طی ۱۰ سال آینده است، رونمایی شد. سال گذشته کارشناسان در این همایش فرصت پیدا کردند که پیشنهادات و انتقادات خود را نسبت به این برنامه وزارتخانه مطرح کنند گرچه اغلب آنها معتقد بودند که افزایش تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن رویایی و دور از تصور است اما آنها این جهت‌گیری صنعت فولاد ایران را آغازی برای توسعه آن و صنایع وابسته دانستند.
از آنجا که پایان تحریم‌ها و دستیابی به توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام صنعت و بازار فولاد ایران را با فضایی جدید روبه‌رو می‌کند و کارشناسان به همین دلیل معتقدند برای پیمودن راه افزایش تولید نیاز به اطلاعات جدید و بررسی استراتژی‌ غول‌های جهانی است. از این رو ششمین همایش فولاد و معدن با همت روزنامه دنیای اقتصاد که قلب بخش خصوصی در آن می‌تپد، ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۴ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود و میزبان دست‌اندرکاران صنعت فولاد در داخل و خارج خواهد بود. بر این اساس علاوه بر نمایشگاه‌های جانبی، روز دوم همایش نشست‌های مشترک‌ تجاری بین داخلی‌ها و خارجی‌ها برگزار می‌شود که این فرصتی برای صنعتگران و شرکت‌ها محسوب می‌شود تا با شرکت‌کنندگان خارجی به مذاکره بنشینند.

منبع: اقتصادنیوز

 

پرینت متن