سنگ آهن

هفته گذشته پس از آن که قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد به چین با وجود جو منفی بازار حدود ۵۰ سنت افت داشته به ۴۱ دلار رسید تا پایان هفته پس از بهبود تقاضا و رشد قیمت در بازار فیورچرز فولاد چین با بهبودهایی جزیی روبرو شد و نهایتا ۴۱ دلار و ۷۵ سنت هر تن سی اف آر ثبت شد که بالاترین قیمت دو هفته اخیر بوده است.

برخی امیدوارند پس از تعطیلات در چین تقاضای فولاد بهتر شود. از این رو پس از تعطیلات سال نو چینی که ۷ فوریه تمام می شود شاید قیمت سنگ آهن بالاتر برود.

 

قراضه

هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی در ترکیه باز هم نزولی شد و موجب شد تقاضا بهتر شود. قراضه ۲۰-۸۰ اروپا از ۱۸۰ دلار هفته قبل به ۱۷۴ تا  ۱۷۸ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه امریکا نیز ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر ولی بدون خریدار بود. قراضه ۲۰-۸۰ و پی اند اس روسیه نیز به ترتیب در ۱۸۰ و ۱۹۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه معامله شد. قراضه ۲۰-۸۰ دریای بالتیک نیز ۱۷۹ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار خاور دور قیمت قراضه در ثبات بوده و سیاست انتظار در پیش گرفته بودند. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۳۱ تا ۱۳۴ دلار هر تن فوب بود. قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا ۱۶۲ تا ۱۶۵ دلار هر  تن سی اف آر و قراضه آ۳ روسیه نیز در ۱۷۴ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود. قراضه کانتینری ۲۰-۸۰ امریکا در ۱۶۲ تا ۱۶۵ دلار هر تن سی اف آر تایوان ثبات داشته و پیشنهاد جدیدی به کره جنوبی برای قراضه سنگین کلاس یک نداشته است.

یک ماه اخیر قیمت قراضه وارداتی در مصر ثابت بوده و قرارداد چشمگیری نیز بسته نشده است. اغلب مصرف کننده ها خرید بیلت را بر قراضه ترجیح می دهند.

 

بیلت

در هفته ای که گذشت متوسط قیمت بیلت صادراتی دریای سیاه  از ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار به ۲۴۲ دلار و ۵۰ سنت هر تن فوب رسید. در ترکیه بیلت روسیه در ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده که معادل ۲۳۵ تا ۲۴۵ دلار هر تن فوب است در حالی که معامله قبلی در ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب نهایی شده بود.

شرایط بد جوی و کمبود تقاضا بر بازار بیلت فشار آورده و خریداران ترک به دنبال تخفیف بیشترند.  افت قیمت میلگرد روسیه که به ۲۵۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسیده نیز بر رکود بازار بیلت تاثیر بیشتری گذاشته است.

ترکیه برای بیلت چین به دنبال ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر بود ولی قیمت پیشنهادی ۲۵۸ تا ۲۶۲ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته از ۱۰۰۰ تومان کاهش یافت و به ۹۹۰ تومان برای سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول فولاد خوزستان رسید. با این حال یک محموله سرگردان در بازار در قیمت ۹۸۰ تومان هر کیلو پیشنهاد میشد به علت رکود شدید بازار مقاطع، تقاضا برای بیلت محدود بود و همین امر باعث ثبات نسبی قیمت شده است آن چنان که در طول هفته های گذشته نوسان قیمت محسوس نبود . فروشنده ها بیشتر روی قیمت های خود اصرار داشتند در حالیکه خریدارها به دنبال ارزانترین نرخ بودند. بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول کارخانجات خصوصی بسته به محل تحویل از ۹۹۰ تا ۱۰۲۰ تومان پیشنهاد میشد در حالیکه شمش های سایز ۱۲۰ میلیمتر با طول ۶ متر کارخانجات خصوصی بین ۹۵۰ تا ۹۷۰ تومان بود از آنجا که بازار مقاطع همچنان در رکود به سر می برد احتمال تغییر قیمت شمش بعید است.

 

مقاطع

متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه با ۵۰ سنت افت به ۳۲۱ دلار هر تن فوب رسید امریکا در ۳۳۱ دلار هر تن سی اف آر  و امارات در ۳۲۰ دلار هر تن فوب از ترکیه خرید کرد. فعالان بازار امارات معتقد بودند ۲ تا ۳ هفته دیگر کسی خریدار میلگرد ترکیه نخواهد بود. در بازار داخلی ترکیه قیمت میلگرد ۳ تا ۶ دلار افت داشته ۳۱۵ تا ۳۳۴ دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده بود.

قیمت میلگرد در چین پس از مدتی روند نزولی هفته گذشته بهبودهایی داشته به ۲۷۷ تا ۲۸۲ دلار هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. چون برخی از فروشنده ها بازار را برای تعطیلات ترک کرده بودند قیمت بالا رفت.

قیمت میلگرد در بازار داخلی روسیه ۲۶۱ تا ۲۶۲ دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. قیمت پیشنهادی میلگرد سی آی اس به خاور میانه ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب بوده و در افریقای شمالی ۲۹۰ تا ۲۹۵ دلار هر تن فوب ثبت شده است. فعالیت بازار در افریقا بیشتر است و مصر خریدهای خوبی داشته است.  در خاور میانه خریدارها بیشتر به دنبال مقاطع چینی هستند.

در بازار داخلی امریکا قیمت میلگرد ۵۴۰ تا ۵۶۲ دلار هر تن معادل ۴۹۰ تا ۵۱۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.

مقاطع در بازار ایران

بازار مقاطع همچنان روند نزولی داشت تیرآهن هر روز با کاهش قیمت در حد هر شاخه ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان بسته به سایز تنزل قیمت نشان می داد . میله گرد محصول ذوب آهن که اول هفته برای سایزهای ۱۴ تا ۳۲ میلیمتر بطور میانگین ۱۱۷۵ تومان بود به ۱۱۵۰ تومان هم رسید. روند نزولی قیمت تا روز سه شنبه ادامه داشت. با محدود شدن سیستم تحویل میله گرد از طرف ذوب آهن قیمت کالاهای این کارخانه هر کیلو بین ۱۰ تا ۲۰ تومان بسته به سایز افزایش یافت این در حالی بود که قیمت میله گرد در کارخانه های دیگر تغییری نداشت و تقریباً ثابت بود. محصولات بعضی از کارخانه ها بصورت حواله در دست عده ای از طلبکاران است که آنها برای دسترسی به پول کالاهای خود را زیر قیمت کارخانه ها عرضه می کنند همین امر اجازه نمی دهد که بازار تغییر کند. این تفاوت قیمت در مورد محصولات گروه ملی فولاد برای میله گردهای ۱۴ به بالا بیشتر به چشم می خورد تا جایی که قیمت این فروشنده ها تا کیلویی ۴۰ تومان زیر قیمت کارخانه بود.

قیمت نبشی و ناودانی از اول هفته رو به تنزل بود که میزان آن تا هر کیلو ۲۰ تومان هم رسید اما از روز دوشنبه به بعد سقوط قیمت کند شد و بازار این کالاها آرامش پیدا کرد مثل هفته های های گذشته اکثر تولیدکنندگان مقاطع هفته را با زیان پشت سر گذاشتند و به همین علت محدودیت عرضه در بسیاری از سایزها در حال افزایش است.

 

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم در امریکا ۶ دلار هر شورت تن رشد داشته به ۳۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در جنوب اروپا ورق گرم ۴ یورو بالا رفته ۲۹۰ یورو هر تن درب کارخانه بود و در شمال اروپا با ۲ یورو افت به ۳۲۰ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در آلمان و بنلوکس قیمت در ۳۲۵ یورو در ثبات بود. ورق گرم وارداتی در شمال اروپا ۳۰۰ یورو هر تن سی آی اف بود.

در بازار واردات آسیا نیز ورق گرم یک دلار رشد داشته ۲۹۲ دلار هر تن سی اف آر بود. قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب  و در ثبات بود.  در بازار داخلی چین نیز قیمت ورق گرم ۴ تا ۵ دلار بالا رفته و به نظر فعالان بازار کاهش تولید از قیمت ها حمایت کرده است.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی اول هفته ۱۲۷۰ تومان و در بندر امام محصول چین ۱۲۴۰ تومان اعلام میشد اما رکود بازار قیمت ها را تا ۲۰ تومان هر کیلو کاهش داد. نکته ای که در مورد این کالا بیشتر به چشم می خورد این است که فروشندگان این کالا پرداخت را بجای نقد بصورت چک تا ۱۰ روز پس از تحویل کالا مقرر کرده اند این به معنای رکود بیشتر بازار این کالا می باشد. واردات این کالا در ماه آذر ۵۷ هزار و ۱۳۲ تن بوده است با افت قیمت هر تن ۳۰ تا ۴۰ دلار در خارج از ایران بسیاری از واردکننده ها سفارش خرید گذاشته اند و همین امر باعث شد تا واردات این کالا در دی ماه به ۱۱۹ هزار و ۷۹۱ تن برسد یعنی بیش از دو برابر میزان واردات آذرماه. این امر علت اصلی کاهش قیمت این کالا می باشد.

قیمت ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۰ میلیمتر محصول مبارکه ثابت بود و تغییری نداشت که علت آن محدودیت عرضه از طرف مبارکه و کنترل بازار از طرف این کارخانه می باشد. با توجه به محدودیت عرضه از طرف کاویان و اکسین برای ضخامت های ۲۰ میلیمتر به بالا که اول هفته تا ۱۳۶۰ تومان هم معامله میشد در پایان هفته به ۱۳۸۰ تومان  هم رسید این تفاوت قیمت در مورد محصولات کاویان هم کم و بیش دیده میشد در حالیکه ورق های وارداتی در بنادر ایران خیلی کمتر پیشنهاد میشود و عرضه آنها محدود شده است.

ورق سرد با محدودیت عرضه روبروست اما تقاضای آن هم بسیار محدود شده است از اول هفته فروشنده ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کردند اما از روز سه شنبه به بعد قیمت این کالاها که  بین ۱۶۵۰ تا ۱۶۸۰ تومان هر کیلو پیشنهاد میشد با ۲۰ تومان کاهش روبرو شد.

ورق گالوانیزه هم بازار راکدی داشت و با افت قیمت هر کیلو ۲۰ تومان در پایان هفته روبرو شد .

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن