اولین کاهش تولید فولاد چین باعث ضرر فولاد سازان شد

کارخانه‌های فولاد در چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا، در پی کاهش سریع تقاضا در حال دست‌وپنجه نرم کردن با بزرگ‌ترین ضرردهی خود هستند.

 

به گزارش استیل پدیا، کارخانه‌های بزرگ و متوسط عضو اتحادیه آهن و فولاد چین در سال گذشته ضرری ۶۴٫۵ میلیارد یوانی (۹٫۸ میلیارد دلاری) را تجربه کردند. این کارخانه‌ها در مجموع ۲۲٫۶ میلیارد یوان در نیمه اول سال ۲۰۱۵ سودآوری داشتند. تولید فولاد چین در سال گذشته برای نخستین بار از سال ۱۹۸۱ با سقوط مواجه شده است.
بر اساس بیانیه اتحادیه آهن و فولاد، تولید کمتر برای جبران کاهش تقاضا کافی نبوده و بازار همچنان با عرضه مازاد مواجه است. بخش فولاد با کمبود نقدینگی شدید و مشکل در فعالیت مواجه هستند و این در حالی است که قیمت فولاد به پایین‌ترین سطوح خود رسیده است.

 

در حالی که سیاست گذاران به دنبال هدایت کردن اقتصاد از سرمایه‌ گذاری به سمت رشد مصرف‌محور هستند میزان تقاضا در حال تضعیف بوده است. اقتصاد در سال گذشته ۶٫۹ درصد رشد داشته که پایین‌ ترین سرعت آن از سال ۱۹۹۰ بوده است. تقاضای فولاد «برای مدت زمان نسبتا طولانی مدت» روند نزولی خواهد داشت و این در حالی است که تولید کنندگان همچنان در حال مقابله با ظرفیت مازاد و عرضه مازاد هستند.

 

شرکت فولاد آنگانگ، چهارمین کارخانه بزرگ فولاد چین اعلام کرد در سال ۲۰۱۵ ضرری معادل ۴٫۳۸ میلیارد یوان را تجربه کرده است که ناشی از افت قیمت بوده است. این کارخانه در سال ۲۰۱۴ سود خالصی معادل ۹۲۸ میلیارد یوان کسب کرده بود. گروه آهن و فولاد ووهان، پنجمین کارخانه بزرگ فولاد چین نیز اظهار داشته که ضرر سال گذشته این شرکت به ۶٫۸ میلیارد یوان رسیده است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

پرینت متن