آهن و فولاد چهارمین کالای عمده صادراتی ایران

سازمان توسعه تجارت ایران با انتشار آماری اعلام کرد، ارزش صادرات آهن و فولاد در ۹ ماه نخست امسال (منتهی به آذر) به ۷۶۳ میلیون دلار رسید و این تولیدات جایگاه چهارمین کالای عمده صادراتی را در کشور به دست آورند.

 

براساس آمار ۹ ماهه ۱۳۹۴ (از ابتدای فروردین تا پایان آذر )، فولاد سازان یک میلیون و ۶۶۱ هزار تن انواع تولیدات فولادی صادر کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۵۶۱ هزار تن)، رشد ۶ درصدی نشان می دهد.
همچنین در مدت مزبور، یک میلیون و ۱۷۸ هزار تن صادرات فولاد خام ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که رقم ۸۰۳ هزار تن بود، رشد ۴۷ درصدی دارد.
بنابراین در دوره این گزارش در مجموع بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن اقلام فولادی ( خام و تولیدات) به بازارهای هدف صادر شد.
مجموع صادرات فولادی در سال گذشته دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.
رکود اجرای طرح های عمرانی و به ویژه طرح مسکن مهر، موجب شد تا فولاد سازان کشور با مازاد در دو بخش خام و تولیدات مواجه شوند .
سازمان توسعه تجارت ایران، پنج قلم عمده کالای صادراتی در ۹ ماهه ۱۳۹۴ (منتهی به آذر) را گازهای نفتی و هیدرو کربورهای گازی، پروپان، قیرنفت، تولیدات آهن و فولاد و پلی اتیلن گرید فیلم اعلام کرد .
بررسی ها نشان می دهد در دوره یاد شده، چین با جذب پنج میلیارد و ۵۱ میلیون دلار، عراق با چهار میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار، امارات با سه میلیارد و ۸۷۱ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۹۷۹ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار پنج بازار نخست صادراتی ایران بودند .
جمهوری اسلامی چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و قرار است در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد .


منبع:استیل پدیا

پرینت متن