سنگ آهن

هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۴۱٫۷۵ دلار هر تن سی اف آر به ۴۳٫۲۵ دلار در اواسط هفته رسید و پایان هفته تا کمتر از ۴۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین نیز شنیده شد.

اغلب فعالان بازار انتظار نداشتند قبل از تعطیلات سال نو چین قیمت سنگ آهن تغییر کند ولی ظاهرا چون پس از تعطیلات فوریه در چین ساخت و ساز بهتر می شود بسیاری سنگ آهن خریدند تا برای پس از تعطیلات موجودی داشته باشند. همین امر قیمت را بالا برد.

 

قراضه

هفته گذشته در بازار قراضه ترکیه فعالیت زیادی دیده نشد و قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود ولی ترک ها به دنبال ۱۷۰ تا ۱۷۳ دلار هر تن سی اف آر بودند. قیمت قراضه آ۳ روسیه نیز ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که نسبت به دو هفته قبل ۱۰ دلار ارزان تر شده است. قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا ۱۹۰ تا ۲۰۰ دلار هر لانگ تن ثبت شد. هنوز بازار فوریه فعال نشده ولی چند دلار رشد قیمت به دلیل محدودیت در جمع آوری قراضه دور از انتظار نیست. قیمت قراضه ای ۳ در بازار جنوب اروپا۱۷۰ تا ۱۸۰ یورو هر تن بود که نسبت به اوایل سال تا ۵ یورو افت داشته است.

در خاور دور قراضه سنگین کلاس یک امریکا ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی معامله شد ظاهرا کاهش موجودی قراضه روسیه در این بازار باعث شده قیمت های بالای امریکا مورد قبول واقع شود.

در تایوان نیز قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۱۶۰ تا ۱۶۲ دلار هر تن سی اف آر بود ولی کسی عجله ای در خرید نداشت.

 

بیلت

متوسط قیمت بیلت صادراتی دریای سیاه با ثبات بود و تا پایان هفته از  ۲۴۲٫۵ دلار هر تن فوب به ۲۴۵ دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه برخی در ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن فوب پیشنهاد داده اند اما خریداری نداشته است. بیلت چین هم ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود و تمایل به خرید آن بیشتر شده البته قیمت مورد نظر برای خرید از چین ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر می باشد. بیلت چین در جنوب شرق آسیا ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۵ دلار ارزان تر شده ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

بیلت همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. شنبه هفته گذشته قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر ارفع ۱۰۰۰ تا ۱۰۱۰ تومان بود که در این هفته به ۹۹۰ تومان هم رسید ولی خریداران بیشتر به دنبال خرید از کارخانه های خصوصی بودند که قیمت شمش ۱۵۰ میلیمتر طول ۶ متر آنها از ۹۰۰ تا ۹۲۰ تومان بود. بیلت های داخلی سایز ۱۲۵ میلیمتر هم از ۹۰۰ تا ۹۱۰ تومان هر کیلو معامله میشد در مجموع به علت توقف تولید در بسیاری از کارخانه های مقاطع و کاهش تقاضای بیلت، روند قیمت این کالا نزولی است ولی شیب آن با زاویه کم است. تقاضای این کالا به حدی پائین آمده که بسیاری از تولیدکنندگان با ادامه این وضع باید در فکر تغییر حرفه خود باشند.

 

مقاطع

میلگرد صادراتی ترکیه ۳۲۱ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. بازار در سکوت بوده و معامله ای نهایی نگردید. قیمت در بازار داخلی میلگرد ترکیه ۳ تا ۵ دلار هر تن افت داشته به ۳۱۵ تا ۳۳۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

آخرین قیمت میلگرد چین در بازار واردات جنوب شرق آسیا قبل از تعطیلات سال نو چینی ۲۴۸ تا ۲۵۳ دلار هر تن فوب ثبت شد. در هنگ کنگ و سنگاپور قیمت میلگرد ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

در شمال اروپا متوسط قیمت میلگرد با ۳ یورو کاهش ۳۵۰ تا ۳۶۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی روسیه نیز میلگرد ۲۸۲ دلار هر تن تحویل مسکو بود و بازار رو به پایین پیش بینی شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در هفته گذشته نزولی بود. میله گرد دو روز اول هفته در ثبات بود ولی از روز دوشنبه به بعد روند نزولی آن شروع شد و روزانه ۱۰ تومان افت قیمت داشت. متوسط قیمت میله گرد در اصفهان اول هفته برای سایزهای ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ۱۱۹۰۰ ریال بود که در پایان هفته تقریباً ثابت ماند اما قیمت کارخانه های دیگر تا ۲۰ تومان هر کیلو کاهش نشان داد. متوسط قیمت تیرآهن های ۱۴ – ۱۶ – ۱۸ در اصفهان هر کیلو ۱۴۴۳۰ ریال در اول هفته بود که تا پایان هفته به ۱۴۳۴۰ ریال رسید در حالیکه اول هفته قیمت تیرآهن رو به کاهش بود، روز دوشنبه به بعد قیمت کمی بهبود یافت ولی در پایان هفته دوباره تنزل قیمت را تجربه کرد.

قیمت نبشی و ناودانی با کاهش روبرو شد حداقل کاهش قیمت ۱۰۰ ریال و حداکثر ۵۰۰ ریال بود ضمن آنکه فروشنده ها هنگام معامله تخفیف میدادند و به دنبال جذب مشتری بودند قیمت این دو محصول از آنجا که با شمش ارزان قیمت سایز ۱۲۵ میلیمتر داخلی تولید می شود هنوز حاشیه سود دارد بنابراین فضا برای افت قیمت هنوز هست.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا در ثبات و ۳۲۰ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه بود. ورق گرم وارداتی نیز ۲۹۵ تا ۳۰۵ یورو هر تن سی آی اف آنتورپ بود. متوسط قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا در ثبات و ۴۰۰ تا ۴۲۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد قیمت ورق گرم وارداتی در امریکا ۳۶۰ تا ۳۸۰ دلار هر شورت تن بود که اختلاف چندانی با  بازار داخلی نداشت.

بازار واردات ورق گرم در آسیا  در جو تعطیلات سال نو چینی بود و  ورق گرم چین ۲۶۹ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

در بازار داخلی جنوب اروپا ورق گرم ۲۷۰ تا ۲۹۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شده و کارخانه ها در تلاش بودند قیمت را ۱۰ تا ۲۰ یورو بالا ببرند.

در بازار داخلی ترکیه  قیمت ورق گرم برای تولید ماه مارس بین ۲۰ تا ۲۵ دلار بالا رفته به ۳۱۵ تا ۳۲۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی اول هفته ۱۲۵۰ تومان و در بندرامام ۱۲۲۰ تومان بود. فروشنده ها تخفیف میدادند و چک تا ۱۵ روز هم می گرفتند اما این کالا مثل هفته های قبل به روند نزولی قیمت خود ادامه داد و تا آخر هفته در انزلی به ۱۲۲۰ تومان و در بندرامام به ۱۲۰۰ تومان هر کیلو هم رسید. ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه بازار تقریباً ثابتی داشت که ناشی از عدم عرضه از طرف مبارکه بود. ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالای کاویان و اکسین به علت محدودیت شدید عرضه با ثبات قیمت روبرو بود ولی با ورود محصولات روسی و عرضه آنها در بندرانزلی تقاضا سیراب شد به همین علت قیمت تغییر نکرد. در طول ۲۰ روز گذشته عرضه محصولات اکسین در بازار محدود شده است در حالیکه قیمت بازار با مالیات ارزش افزوده ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ تومان هر کیلوست. کارخانه در قیمت پایه ۱۴۵۰ تومان ( بدون مالیات ارزش افزوده ) اصرار به فروش دارد. با توجه به افت قیمت در خارج سیاست افزایش قیمت نمی تواند موفق باشد و تنها باعث افزایش واردات خواهد شد . کارخانجات داخلی در شرایط موجود راهی جز همراهی با شرایط بازار ندارند چون تقاضا آنقدر ضعیف است که قابل اداره کردن نیست. با توجه به تعطیلات پیش رو این تقاضا محدودتر خواهد شد. گفته میشود کارخانه اکسین قراردادهائی را بسته است که مشغول تحویل آنها به پروژه هاست به همین علت تعهدات خود در مقابل تجار را عقب انداخته است. اما با شروع تحویل کالا به آنها در حالی که تقاضا خفه شده امکان افزایش قیمت نیست، ضمن آنکه دولت اجازه افزایش قیمت را نمیدهد بنابراین امید عده ای برای کسب سود در ماههای آینده زیر سئوال است.

ورق سرد بازار بسیار بی روحی داشت قیمت ورق های وارداتی به مرز ۱۶۰۰ تومان هر کیلو در بندرانزلی رسیده است این در حالی است که فروشنده های روسی در غیبت چینی ها حاضر به تخفیف نیستند ولی پس از تعطیلات چین و شروع پیشنهادهای آنها باید در مورد روند قیمت ها قضاوت کرد چرا که دلیلی برای ثبات قیمت نیست در حالیکه قیمت نفت نزولی است.

ورق گالوانیزه مثل هفته های گذشته روند نزولی داشت و تا ۳۰ تومان هر کیلو برای بعضی سایزها افت قیمت را تجربه کرد.

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن