«رکود حاکم بر بازار مصرف و ارزان فروشی تولیدات چینی، سبب شد تولید فولاد ایران، کاهش یابد.»
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان به آمار تولید این محصول در کشور اشاره کرد و گفت: رکود حاکم در بازار و کندی کار ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی و مشکلاتی از این دست باعث شده است واحدهای تولیدکننده فولاد از حجم تولیدات خود بکاهند.
وی ادامه داد: عوامل فوق سبب شده که امسال به رقم پیش بینی تولید ۱۸ میلیون تن فولاد نرسیم. کرباسیان در ادامه با تاکید بر این نکته که «دلیل این امر،‌ پایین بودن ظرفیت تولید نیست»، افزود: اگر امسال می‌توانستیم مساله گندله را با تکیه به واردات حل کنیم شاید به تولید ۲۱ میلیون تن هم دست پیدا می‌کردیم، اما مساله اصلی اینجاست که ما بازار مصرف برای این میزان تولید نداریم.
به گفته کارشناسان، ایران از بالاترین مزیت‌های ممکن در تولید فولاد برخوردار است. منابع عظیم سنگ‌آهن، انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد خلیج فارس و اقیانوس هند، هزاران نیروی تحصیل کرده در رشته‌های فنی و … از جمله مزیت‌هایی هستند که ایران تمامی آن ها در اختیار دارد.
ایران با تولید ۱۶٫۱ میلیون تن فولاد یکی از بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان خاورمیانه و چهاردهمین تولیدکننده فولاد در دنیا است. این آماری است که انجمن جهانی فولاد بعد از بررسی فعالیت فولادسازان دنیا در سال ۲۰۱۵ در رابطه با ایران نشان داد.
منبع:‌ روزنامه دنیای اقتصاد
پرینت متن