طبق گزارش‌های به دست آمده از بازار سنگ آهن، بیلت و میلگرد داخلی، قیمت این محصولات روندی نزولی را در پیش گرفته‌اند.

شهلا روشنی: طبق آمارهای اعلام شده از سوی یکی از شرکت‌های فعال در حوزه فلزات، در هفته دوم دی ماه سال ۹۴ هر تن سنگ آهن وارداتی چین حدود ۴۱ دلار و ۷۵ سنت معامله شده که در همین بازده زمانی در سال ۹۳ حدود ۶۶ دلار و و پنج سنت بوده است. البته آمار و ارقام نشان می‌دهد در هفته دوم سال ۲۰۱۶ قیمت هر تن از سنگ وارداتی چین نیز حدود ۴۰ دلار بوده است.
طبق این آمارها قیمت هر تن سنگ آهن وارداتی چینی در سال ۹۴ (تا آخر هفته دوم بهمن ماه) نسبت به سال ۹۳ حدود ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده که به نظر تحلیلگران این صنعت، رقم قابل توجهی است.
به گزارش اقتصادنیوز، در عین حال برخی فعالان بازار فلزات پیش‌بینی می‌کنند در آینده نزدیک روند نزولی سنگ آهن ادامه یابد، چرا که بازار فولاد هیچ حمایتی از بازار این ماده اولیه نمی‌کند و تا پس از تعطیلات سال نو چین در ۸ فوریه( برابر با ۲۸ بهمن ماه) امیدی به بهبود بازار نیست.
طبق این گزارش، هر کیلو بیلت ایران در هفته دوم بهمن ماه هزار و ۳۰ تومان بوده که نسبت به سال ۹۳  کاهش یافته است .گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت هر کیلو بیلت در دی ماه سال  ۹۳ حدود هزار و ۳۸۰ تا هزار و ۴۱۰ تومان بوده است.
قیمت میلگرد چین نیز پس از مدتها نزول، در هفته گذشته با بهبود نسبی همراه شد و به ۲۷۷ دلار تا ۲۸۲ دلار هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.
قیمت مقاطع در ایران همچنان روند نزولی طی می‌کند. بر این اساس تمام محصولات میلگرد از ابتدای سال ۹۴ با کاهش قابل توجهی روبرو شده و تاکنون نیز این روند نزولی ادامه دارد.
به گزارش اقتصادنیوز، نکته قابل توجه در قیمت‌های بازار داخلی میلگرد کاهش قیمت محصولات شرکت‌های بزرگ است، به طور مثال میلگرد محصول ذوب آهن با کاهش همراه شد و به ۱۱۵۰ تومان هم رسید. این در حالی است که قیمت میلگرد سایر کارخانه‌ها تغییر چندانی نداشت.

مدت زمان هفته دوم دی ۹۴ هفته دوم سال ۲۰۱۶ هفته اول سال ۲۰۱۶ دی ۹۳ کاهش نسبت به سال گذشته
سنگ آهن وارداتی چین-دلار ۴۱٫۷۵ ۴۰ ۴۱٫۷۵ ۶۶٫۵ ۳۷%-
بیلت صادراتی CIS-دلار ۲۴۲٫۵ ۲۴۵ ۲۴۵ ۳۹۵ ۳۸%-
بیلت بازار ایران- تومان ۹۹۰ ۱۰۳۰ ۱۰۵۰ ۱۴۱۰-۱۳۸۰ ۲۸%-
میلگرد چین-دلار ۲۷۷-۲۸۲ ۲۵۰ ۲۴۵ ۳۸۳٫۵ ۲۷%-
میلگرد ایران- تومان ۱۱۵۰ ۱۲۴۰ ۱۲۹۶ ۱۶۸۵ ۳۲%-

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن