بورس تهران در معاملات امروز خود شاهد رکوردشکنی جدیدی بود به طوری که علاوه بر رشد قیمت‌ها و افزایش تقاضا، اتفاقات جالبی در گروه خودرویی رخ داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس تهران در معاملات امروز خود به مسیر صعودی خود شدت داد و با رشد ۱۲۱۴ واحدی شاخص موفق به عبور از کانال ۷۵ هزار واحدی شد و در عدد ۷۵ هزار و ۷۸۳ واحد ایستاد.

علاوه بر رکوردشکنی جدید شاخص بورس تهران که افزایش بازدهی این بازار را به دنبال داشت، تحولاتی هم در گروه پر بیننده بازار سرمایه یعنی گروه خودرویی رخ داد به طوری که در معاملات امروز شرکتهای مهم این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا با توقف و بازگشایی نماد مواجه شدند.

به طوری که در بازار امروز سهام شرکت ایران خودرو که با صف خرید بیش از ۱۹۵ میلیون سهمی و رشد ۵ درصدی مواجه شده بود به دلیل آنچه که ابهام در اطلاعات ارائه شده عنوان شد، با توقف نماد معاملاتی رو به رو شد.

در این راستا مدیرعامل ایران خودرو در نامه ایی به رئیس سازمان بورس توضیحاتی در خصوص غرامت ۴۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار یورویی پژو ارائه داد، اما توضیحات شرکت در این خصوص کافی نبود و نماد” خودرو” برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص آثار مالی دریافت غرامت از پژو بسته شد.

علاوه بر بسته شدن نماد لیدر بورس، نماد شرکت سایپا نیز بعد از برگزاری مجمع فوق العاده و افزایش سرمایه باز شد که بعد از بازگشایی نماد این شرکت از صف تاریخی یک میلیاردی برخوردار شد و از این نظر رکوردشکنی کرد.

صف خرید تاریخی سایپا از این جهت تشکیل شده است که این شرکت اعلام کرده برنامه افزایش سرمایه شرکت های زیر مجموعه خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های امسال و یا سال آتی اجرایی می کند. تشکیل صف های میلیونی در نماد ایران خودرو و سایپا موجب شکل گیری جو بسیاری مثبتی در بازار سرمایه شد و اغلب سهام شرکتها به را با رشد قیمت و تقاضای خرید مواجه کرد.

امروز همچنین در کنار تشکیل صف های میلیونی خرید برای گروه خودرویی، گروه بانکی نیز به ادامه مسیر صعودی خود ادامه دادند و با افزایش قیمت و تقاضا همراه شدند.

با این حال در بازار امروز شرکتهای مخابرات، هلدینگ خلیج فارس، بانک ملت، صادرات، پالایشگاه بندرعباس، فولاد مبارکه، بانک تجارت، تاپیکو، پالایشگاه اصفهان، مپنا و بانک پارسیان بیشترین تاثیر را در رشد بورس گذاشتند.

امروز همچنین شرکتهای سایپا، سرمایه گذاری سایپا، سرمایه گذاری رنا و تجارت الکترونیک پارسیان بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند.

در معاملات امروز حجم و ارزش معاملات هم رشد کرد و در مجموع ۲۳۴ میلیون سهم به ارزش ۵۱۶ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح ۳۲۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

منبع: ایسنا

پرینت متن