بزرگ ترین هلدینگ پتروشیمی جهان،‌ متتقاضی سرمایه گذاری در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهندس مرضیه شاهدانی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به همراه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس در دیدار با رییس هیات عامل ایمیدرو با ارایه خبر فوق تصریح کرد: شرکت آلمانی بی ای اس اف (BASF) آماده سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری در منطقه ویژه صنایع معدنی پارسیان برای احداث صنایع پتروشیمی است.

منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان که توسط ایمیدرو با هدف توسعه صنایع فولاد،‌ آلومینیوم،‌ پتروشیمی و… پایه گذاری شده،‌ با ارایه زیرساخت هایی همچون اسکله به سرمایه گذاران داخلی و خارجی،‌ سکویی برای تولید و صادرات این حوزه ایجاد کرده است.
در این جلسه مهندس عادل نژادسلیم گفت: در این سرمایه گذاری قرار است شرکت آلمانی با سهم ۶۰ درصدی ۴ میلیارد دلار سرمایه وارد این پروژه کند و ۴۰ درصد نیز از طرف ایرانی تامین شود.
وی ادامه داد: این شرکت آلمانی در نظر دارد در فاز دوم،‌ سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهد.
در این نشست که مدیرعامل شرکت مناطق صنایع انرژی و مدیر منطقه ویژه پارسیان و تعدادی از مدیران ایمیدرو حضور داشتند،‌ مهدی کرباسیان اظهار داشت: با توجه به مجوز صادر شده برای تامین انرژی در این منطقه و نظر وزیر نفت مبنی بر تامین خوراک گاز برای پروژه ها به ویژه صنایع پتروشیمی در منطقه پارسیان،‌ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: آب،‌ برق و گاز دوران ساخت، تامین شده است‌ و طرح اسکله اختصاصی نیز در دست برنامه ریزی برای انجام مناقصه برای جذب سرمایه گذار است که تاکنون دو شرکت معتبر از چین و آلمان اعلام آمادگی کرده اند.
وی یادآور شد: ایمیدرو با ارایه زیرساخت ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی،‌ زمینه تولید و صادارت محصولات این بخش را فراهم می کند.

منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان توسط ایمیدرو،‌ در غرب استان هرمزگان و در مجاورت عسلویه ایجاد شده است که با توجه به نزدیکی با آب های آزاد و امکانات اختصاصی همچون اسکله،‌ گمرک،‌ جاده و … شرایط مساعدی برای تامین نیاز بازار داخل و به ویژه صادرات دارد.
شرکت بی ای اس اف(BASF)،‌ تاکنون ۶ شهرک پتروشیمی در کشورهای مختلف دنیا ایجاد کرده و طبق برنامه خود قرار است شهرک هفتم را در ایران (پارسیان) راه اندازی کند. هلدینگ «بی ای اس اف» در سال ۲۰۱۴ با درآمد ۷۴ میلیارد یورویی،‌ رتبه نخست شرکت های پتروشیمی دنیا را کسب کرده است.

منبع: ایمیدرو

پرینت متن