در حالی که تبلیغات تلویزیونی برخی بانک‌ها معطوف به گشایش حساب‌های ارزی شده است، معاون پیشین بانک مرکزی گفت: بانک‌ها نباید در ارائه این خدمت عجله کنند و این موضوع ارتباط تنگاتنگی با تک نرخی شدن ارز دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از مشتریان پر و پاقرص صداوسیما در بخش تبلیغات صوتی و تصویری بانک‌ها هستند و کار را به جایی رسانده‌اند که به عنوان پشتیبان مالی برنامه‌های تولیدی پرمخاطب صداوسیما شناخته می‌شوند.
بانک‌ها با توجه به شرایط زمانی تبلیغات تصویری خود را در رادیو و تلویزیون تغییر می‌دهند؛ به طور مثال در چند ماه گذشته که فصل قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک‌ها بود، اکثر بانک‌ها تبلیغات تصویری خود را در صداوسیما به گشایش حساب‌های قرض‌الحسنه و دریافت جایزه از طریق قرعه‌کشی معطوف کرده‌ بودند.
بانک‌ها نیز با طراحی و ارائه خدمات نوین بانکداری تبلیغات خود را معطوف به معرفی خدمت جدید می‌کنند، اما در چند وقت گذشته که تحریم‌های بانکی رفع شده است، بانک‌ها تمرکز خود را بیشتر معطوف به خدمات ارزی داشته‌اند که برخی از این خدمات در روزگار گذشته و در زمان تحریم‌ها نیز از سوی بانک‌ها ارائه می‌شد.
اما در چند روز گذشته تبلیغ متفاوتی از سوی یکی از بانک‌های خصوصی در صدا و سیما منتشر شد که این بانک در تبلیغ خود مردم را تشویق به نگهداری ارزهای خود در بانک می‌کرد. از آن سو بیان می‌شود که بسیار عجیب است در شرایط نابه‌سامان بازار ارز در حدود سه سال گذشته بانک‌ها دلار مردم را به آنها نمی‌دادند و در صورت پرداخت ریال آن به نرخ روز محاسبات صورت نمی‌گرفت و این موضوع باعث شد نگرش مردم نسبت به بانک‌ها در حوزه حساب‌های ارزی آنچنان مناسب نباشد.
بانک‌ها در دوره گذشته برای حساب‌های قرض‌الحسنه ارزی حدود دو تا سه درصد سود دلاری پرداخت می‌کردند که با توجه به تفاوت ارزش دیگر ارز‌ها با دلار، تفاوت نرخ سود آنها نیز مشخص می‌شد که پیش بینی می‌شود این موضوع همچنان ادامه داشته باشد، زیرا تغییری در آیین‌نامه‌های بانکداری ارزی صورت نگرفته است و با توجه به نرم جهانی چنین میزان سودی منطقی است.
در آیین نامه گشایش حساب‌های ارزی برای حساب‌های قرض‌الحسنه آمده است که حداقل میزان موجودی ۱۰۰ دلار و برای حساب‌های جاری حداقل ۵۰۰۰ دلار است که برای حساب‌های ارزی به غیر از ارز دلار، تفاوت نرخ ارز مورد نظر با دلار آمریکا سنجیده می‌شود و به همان نسبت حداقل میزان موجودی مشخص می‌شود؛ به طور مثال اگر فردی بخواهد حساب یورویی جاری نزد بانکی افتتاح کند باید حداقل ۴۴۸۲ یورو در حساب خود ذخیره کند.
اما بزرگترین سوال در این بین آن است که با توجه به عدم اعتماد ایجاد شده در بین مردم نسبت به فعالیت ارزی بانک‌ها در دوران سخت بازار ارز، آیا تصمیم بانک برای جذب سرمایه‌های ارزی مردم منطقی است؟
در این رابطه معاون ارزی پیشین بانک مرکزی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، با تاکید بر اینکه باید اعتماد مردم به فعالیت بانک‌ها در زمینه حساب‌های ارزی بازگردد،‌ گفت: فعالیت بانک‌ها در زمینه حساب‌های ارزی ارتباط تنگاتنگی با تک نرخی شدن ارز دارد.
سیدکمال سیدعلی ادامه داد: متاسفانه سیستم بانکی آزمایش خود را به خوبی در سال‌های گذشته در رابطه با حساب‌های ارزی، پس نداده است.این عدم پاسخگویی مناسب به واسطه عدم ارائه پول از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها در برخی مقاطع، عدم ارائه به موقع پول از سوی بانک‌ها به مردم و عدم پرداخت سود به برخی از حساب‌های قرض‌الحسنه ارزی بوده است.
او با بیان اینکه اصل پول در برخی مقاطع به صورت کامل به مردم پرداخت نشد، تاکید کرد: برای حساب‌های ارزی در نزد بانک‌ها باید سود جزئی و منطقی تعیین شود و در کنار آن باید اعتماد به مردم در رابطه با این حساب‌ها بازگردد.
سیدعلی یادآور شد: باید اعتماد مردم نسبت به فعالیت بانکی در زمینه حساب‌های ارزی ایجاد شود و برای این حساب‌ها که پول آن به صورت فیزیکی و حواله تامین می‌شود سود مناسب پرداخت شود.
معاون ارزی پیشین بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: این موضوع ارتباط تنگاتنگی با تک نرخی شدن ارز دارد و نباید بانک‌ها به سمت چنین فعالیتی حرکت کنند.

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن