سنگ آهن

هفته گذشته بازار سنگ آهن به دلیل تعطیلات سال نو چینی فعالیتی نداشت. قبل از تعطیلات شرایط نامساعد جوی در استرالیا و کاهش عرضه آن در کنار افزایش خرید و بهبود جو بازار چین به رشد قیمت این ماده اولیه کمک نمود.  ولی شاخص قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین پایان هفته گذشته ۱٫۳۰ دلار افت داشته به ۴۴ دلار و ۲۰ سنت هر تن خشک سی اف آر رسید. بازارهای سهام جهان با توجه به وضعیت اقتصادی چین و میزان تقاضای فولاد آن در رکود هستند و این بر افت قیمت سنگ آهن  تاثیر گذار بود.

برخی امیدوار بودند روزهای آتی پس از فعال شدن بازار چین پس از تعطیلات سال نو تولید فولاد افزایش یابد ولی به نظر تحلیلگران بازار آنقدر شکننده است که تاثیر مثبتی بر بازار سنگ آهن نخواهد داشت.

 

قراضه

بازار واردات قراضه ترکیه فعالتر شد. موجودی بازار کم شده و تمایل به خرید قراضه بیشتر شده است. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۱۷۵ دلار و ۲۰ سنت هر تن سی اف آر شده  و قراضه روسیه نیز در ۱۷۴ دلار هر تن سی اف آر خریداری شد. قراضه ۲۰-۸۰ اروپا نیز با یک دلار افت ۱۷۲ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بازار خاور دور در تعطیلات سال نو قمری بود و ژاپنی ها امیدوار بودند به زودی قیمت ها را بالاتر ببرند. آخرین قیمت قراضه ژاپن ۱۵۷ تا ۱۶۴ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت قراضه آ۳ روسیه نیز در بازار خاور دور ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی بود. در کره جنوبی قراضه سنگین کلاس یک امریکا ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر است ولی خریداری ندارد.

 

بیلت

بیلت صادراتی دریای سیاه باثبات و ۲۴۳ دلار هر تن فوب بود. پیشنهاد ها بین ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب نیز شنیده می شد. البته خریدارها قیمت مورد قبول را نزدیک به ۲۴۰ دلار می دیدند. در ترکیه بیلت روسیه ۲۵۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که معادل ۲۴۰ تا ۲۴۳ دلار هر تن فوب است. در بازار داخلی ترکیه آخرین  قیمت رایج بیلت ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن درب کارخانه بود و برخی در ۲۹۰ دلار هر تن درب کارخانه نیز پیشنهاد داده اند.

بیلت سی آی اس در مصر ۲ تا ۵ دلار ارزان تر شده به ۲۶۸ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت چین هم ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود  و انتظار می رود پس از تعطیلات چین قیمت ها ارزان تر شود.

 

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. سایز ۱۵۰ ×۱۵۰ میلیمتر ارفع به ۹۸۰ تومان رسید و محصول فولاد خوزستان تا ۹۶۰ تومان هم پیشنهاد شد در حالیکه قیمت شمش کارخانه های خصوصی برای سایز ۱۲۰ میلیمتر تا ۹۰۰ تومان هم شنیده شد. روند نزولی قیمت شمش با همین شیب تا هفته آینده ادامه خواهد یافت چون تقاضا بسیار ضعیف است. عوامل زیادی در کاهش قیمت شمش موثرند ولی یک نکته در بازار شمش باعث دلگرمی است آنهم روند صعودی صادرات این کالا پس از برجام است، بخصوص آنکه محصول فولاد خوزستان کاملاً در منطقه شناخته شده است. هفته گذشته شاهد تقاضاهائی از خاوردور و ترکیه برای شمش بودیم با توجه به نزدیکی فولاد خوزستان، هرمزگان و بندرعباس به محل بارگیری انتظار میرود صادرات شمش رشد داشته باشد هر چند که به علت سیاست مهار تورم و افت قیمت مقاطع، قیمت این کالا صعودی نخواهد شد.

 

مقاطع

قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۳۱۳ تا ۳۳۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده در حالی که یک هفته قبل ۳۱۵ تا ۳۳۵ دلار بود. میلگرد صادراتی با ۳ دلار افت ۳۱۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.  میلگرد ترکیه در امریکا از ۳۰۸ تا ۳۱۵ دلار هر شورت تن به ۳۰۳ تا ۳۱۰ دلار هر شورت تن سی آی اف رسید.

هفته گذشته چینی ها در تعطیلات بودند از این رو عرضه کننده های سی آی اس نیز مقاومت کرده قیمت ها را ثابت نگه داشتند و میلگرد صادراتی سی آی اس ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب بود.

با توجه به کمبود تقاضا قیمت میلگرد صادراتی جنوب اروپا در فوریه ۱۵ تا ۲۰ یورو افت داشته  به ۳۲۰ تا ۳۲۵ یورو هر تن فوب رسید. در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد ۶ یورو بالا رفته به ۳۵۳ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع همچنان در هفته گذشته نزولی بود. میله گرد نیشابور روز یکشنبه با ۴۰ تومان کاهش قیمت در بازار عرضه شد و همین باعث شد تا از اول هفته روند نزولی قیمت تشدید شود. قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ بطور متوسط در اول هفته ۱۱۸۵۰ ریال بود که در آخر هفته به ۱۱۶۰۰ ریال رسید. تیرآهن هم نوسان قیمت خودش را داشت اول هفته متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان هر کیلو ۱۴۳۰۰ ریال بود ولی در آخر هفته به ۱۴۲۰۰ ریال رسید.

قیمت نبشی و ناودانی هم با روند کاهشی روبرو بود ولی روند نزولی قیمت این کالاها بسیار محدود شده است و نوسان قیمت در حد هر کیلو ۲۰۰ ریال بود.

روند نزولی قیمت با توجه به رکود فعلی تا پایان انتخابات مجلس ادامه خواهد یافت و اگر قرار باشد تغییری در قیمت به وجود بیاید، احتمالاً این تغییر در سال آینده خواهد بود چون عوامل موثر بر قیمت فرصت چندانی برای مانور ندارند.

 

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی تولید فوریه سی آی اس ۲۵۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. پیشنهاد ها تا ۲۶۰ دلار نیز شنیده شدند. در خاور دور ورق گرم سی آی اس ۲۸۰ تا ۲۸۲ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در جنوب اروپا ورق گرم ۲ یورو ارزان شده به ۲۸۸ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در شمال اروپا ورق گرم ۳۲۰ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

در امریکا قیمت ورق گرم ۵ دلار بالا رفته ۴۰۰ دلار هر شورت  تن درب کارخانه شد. همچنین در آسیا آخرین قیمت ورق گرم وارداتی یک دلار رشد نموده ۲۹۳ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. بازار چین هم در تعطیلات سال نو بود و فعالیتی نداشت.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه هفته قبل هر کیلو ۱۲۲۰۰ ریال بود و تا آخر هفته ثابت ماند قیمت محصول چینی هم ۱۲۰۰۰ ریال بود . گفته میشود دو محموله بزرگ از این کالا در راه بندرامام خمینی است، ضمن آنکه با تمام شدن تعطیلات عید چینی، باید انتظار تهاجم چینی ها را به بازار داشت. معمولاً چینی ها با شروع سال جدید رقابت را بطور جدی شروع می کنند در شرایط فعلی هم که نزدیک یکماه است که در بازار نیستند جبران مافات خواهند کرد.

قیمت ورق گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر محصول مبارکه بدون تغییر بود، عرضه محدود این کالاها از یک طرف و رسیدن قیمت به کف خود فضائی برای نوسان قیمت نگذاشته است ضمن آنکه تقاضا در حالت کاملاً خنثی نشسته است.

ورق های گرم ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر با افزایش قیمت تا ۱۰ تومان هم روبرو شد ولی رکود بازار نفس قیمت را گرفت ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا بازار ثابتی داشت و تلاش بعضی از دست اندرکاران برای بالا بردن قیمت به نتیجه نرسید.

ورق سرد با بازار سرد خود هفته را سپری کرد، این کالا یکی از راکدترین هفته های سال را پشت سر گذاشت فروشنده ها دیگر فضائی برای کاهش قیمت ندارند در حالیکه تقاضائی در بازار نیست. مصرف کنندگان نهائی این کالا از نیمه دوم اسفند انبارگردانی را شروع می کنند در نتیجه بازار این کالا فضای غم بارتری را دنبال خواهد کرد. نباید فراموش کرد که این کالا در نیمه اول سال تقاضای کمتری نسبت به نیمه دوم دارد بنابراین امیدواری به آینده بی دلیل است. رفتار عرضه کنندگان سی آی اس هم نشان می دهد که آماده هستند تا تخفیف در قیمت را برای فروش فوریه حمل آوریل بپذیرند. نرخ ارز هم نشانی از افزایش ندارد بنابراین تا دو هفته آینده زمینه ای برای بهبود قیمت این کالا نیست.

ورق گالوانیزه بازار آرامی را پشت سر گذاشت و قیمت ها بطور متوسط ۳۰۰ ریال کاهش یافت.

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن