هفته گذشته یکی از پدیده‌های بازار داخلی، قاچاق طلای ایران به سمت کشورهای همسایه بود، امری که می‌تواند روندهای هفته جدید را تحت‌تاثیر قرار دهد. علت این قاچاق، حبابی بودن قیمت سکه و پایین بودن ارزش طلای داخلی نسبت به کشورهای همسایه بود.
به گزارش دنیای اقتصاد، به این ترتیب، اگر حباب قیمت‌ها در بازار طلای داخلی مدیریت نشود، می‌تواند دو اثر در بازار داشته باشد: اولین اثر تحریک بیشتر قاچاق طلاست و دومین مورد، کوچ سفته‌بازان ارزی به بازار سکه خواهد بود. در این شرایط، سیاست‌گذار بهتر است که با جامع نگری بیشتری بازار را مدیریت و تلاش کند مانع استفاده سفته‌بازان از ناترازی قیمت سکه شود. در این فضا، نوسانات افزایشی اونس در انتهای هفته گذشته نیز موجب شده که دو پیش‌بینی متفاوت در بازار شکل بگیرد. برخی فعالان اعتقاد دارند که با توجه به روند اونس، سکه ممکن است رکوردهای جدید افزایشی را ثبت کند. حال آنکه برخی دیگر معتقدند که نوسانات اونس جهانی، امکان دارد جدا از سبزه‌میدان در پاساژ افشار و استانبول نیز احساس شود؛ یعنی افزایش اونس منجر به کاهش دلار در بازار داخلی شود.

شنبه طلایی سکه؟
نوسانات انتهای هفته طلای جهانی ممکن است روند بازار داخلی در روز شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد. رشد سکه در حالی مورد انتظار است که فلز گرانبهای داخلی در آخرین روز هفته گذشته ۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۹۷۶ هزار تومان رسید. فاصله‌گیری اونس جهانی از مرز ۱۲۰۰ دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر روز چهارشنبه و ادامه کاهش قیمتی دلار دو عاملی بودند که به پایین آمدن سکه از کانال ۹۸۰ هزار تومان کمک کردند. چهارشنبه دلار ۱۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۳ هزار و ۵۲۰ تومان رسید. به گفته فعالان، پایین آمدن نرخ حواله درهم، روند نزولی و افزایش انتظارات کاهشی از عواملی بودند که به افت قیمت دلار کمک کردند. کاهش چهارشنبه به افت هفتگی ۳/ ۲ درصدی این ارز کمک کرد. این در حالی بود که کاهش پنجمین روز هفته سکه نتوانست روند هفتگی این فلز گرانبها را معکوس کند. هفته گذشته، سکه تمام، ۴/ ۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. در ادامه این روند افزایشی، اکثر معامله‌گران انتظار دارند که با توجه به عبور اونس از مرز ۱۲۰۰ دلار، ‌سکه در روز شنبه با قیمت بالاتری معاملات خود را آغاز کند. انتظاری که موجب شد، پنج‌شنبه در بازار غیررسمی، سکه با قیمت بالای یک میلیون نیز معامله شود.

مرزشکنی دلار؟
هفته گذشته بهای اونس جهانی و قیمت دلار در بازار داخلی روند نسبتا معکوس داشتند. این موضوع به دلیل عبور اونس از مرز ۱۲۰۰دلار موجب شده که این انتظار در بازار ارز بیشتر شود که دلار در روز شنبه کاهش قیمت را تجربه کند و حتی به کانال ۳ هزار و ۴۰۰ تومان وارد شود.به گفته فعالان، هفته گذشته تصور کسب سود در بازار طلا موجب شد برخی معامله‌گران ارزی به‌سوی بازار موازی حرکت کنند. از سوی دیگر حبابی بودن قیمت‌ها در بازار طلا موجب شد طلا از بازار داخلی خارج شود و جای طلای خارج شده به کشورهای همسایه، دلار و درهم به بازار داخلی وارد می‌شود، حادثه‌ای که موجب تقویت ورودی ارز بازار و کاهش قیمت دلار می‌شد. حال ادامه مجموع این دو عامل می‌تواند به کاهش قیمتی دلار در روز شنبه کمک کند. دلار در بازارغیررسمی و در معاملات پشت خطی روزهای پنج‌شنبه و جمعه، قیمت‌های نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان را تجربه کرد. با این حال، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که دلار به کف قیمتی خود نزدیک شده است و در اولین روز هفته جاری به‌سوی قیمت‌های بالاتر حرکت خواهد کرد.

چهارمین رشد هفتگی سکه
هفته گذشته، سکه توانست چهارمین رشد هفتگی خود را ثبت کند. روند افزایشی فلز گرانبهای داخلی از همان ابتدای هفته مشهود بود؛ شنبه گذشته سکه معاملات خود را با ۲ رکورد افزایشی آغاز کرد. در اولین روز هفته گذشته، سکه بالاترین قیمت خود در سال ۹۴ را تجربه کرد و با ۲ کانال رشد به قیمت ۹۸۵ هزار تومان رسید. افزایش بهای سکه ناشی از جهش ۳۱ دلاری اونس در ۲ روز آخر هفته گذشته بود. افزایش ۳/ ۲ درصدی سکه نیز بیشترین میزان رشد روزانه آن از ۱۷ فروردین ۹۴ بود. یکشنبه، سکه تمام از سقف قیمتی سال ۹۴ پایین آمد و با ۷ هزار تومان افت به قیمت ۹۷۸ هزار تومان رسید. کاهش دلار و ثبات اونس به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی از عواملی بودند که به کاهش قیمت کمک کردند. کاهش سکه در روز دوشنبه نیز ادامه یافت و این فلز گرانبها با ۶ هزار تومان کاهش به قیمت ۹۷۲ هزار تومان رسید. این کاهش نیز بیش از هر چیزی مربوط به افت قیمت دلار بود. پس از ۲ روز کاهش قیمت، سکه در روز سه‌شنبه در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۱۱ هزار تومان رشد به قیمت ۹۸۳ هزار تومان رسید. چهارشنبه، سکه ۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۹۷۶ هزار تومان رسید. ادامه افت دلار در روز چهارشنبه موجب شد سکه بار دیگر در مسیر کاهشی قرار بگیرد.

دلار در مسیر کاهشی
هفته گذشته شاخص بازار ارز عمدتا در مسیر کاهشی قرار داشت و از ۵ روز کاری هفته،‌۴ روز آن را با کاهش قیمت پشت سر گذاشت. شنبه گذشته، دلار برای اولین بار از آبان ۹۴ از کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان خارج شد و به قیمت ۳ هزار و ۵۹۰ تومان رسید. بنابر گفته‌های حاضران در بازار، کاهش تقاضا در بازار و چشم‌انداز یکسان‌سازی نرخ ارز دو عاملی بودند که به کاهش انتظارات افزایشی منجر شدند. نرخ حواله درهم روز شنبه تا زیر ۹۸۰ تومان پایین رفت. یکشنبه این ارز ۲۵ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۵۶۵تومان رسید. با این حال، روز دوشنبه شاخص ارزی در برابر کاهش بیشتر قیمت مقاومت کرد و توانست با ۵ تومان افزایش به قیمت ۳هزار و ۵۷۰ تومان رسید. به گفته فعالان، برخی معامله‌گران با رسیدن قیمت به نزدیکی ۳ هزار و ۵۵۰ تومان در روز دوشنبه احساس کردند که دلار به کف قیمتی خود رسیده است؛‌ بنابراین خریدهای ارزی خود را افزایش دادند و موجب شدند قیمت برای یک روز از فاز کاهشی خارج شود. البته معامله‌گران در تخمین کف قیمتی اشتباه کردند؛ ‌چراکه دلار در روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه نیز به افت قیمتی خود ادامه داد. سه‌شنبه دلار ۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۵۳۰ تومان رسید. این ارز چهارشنبه نیز با۱۰ تومان افت دیگر، قیمت ۳ هزار و ۵۲۰ تومان را ثبت کرد تا به دومین کاهش هفتگی خود کمک کند.

منبع: دنیای اقتصاد

پرینت متن