در ماه جاری میلادی بازار سنگ آهن در شرایط بهتری بوده و ۲۰ درصد نسبت به دسامبر گذشته بهبود داشته است. ولی شاید خوش بین بودن به این روند عاقلانه نباشد چرا که قیمت فعلی سنگ آهن در بازار نقدی نسبت به  سال ۲۰۰۸ پایین ترین قیمت بوده است.

بازار سنگ آهن از اواسط ژانویه سال جاری هفته های خوب زیادی نداشته از این رو بعید به نظر می رسد بهبودهای اخیر روند باثباتی باشد و انتظار می رود بازار مجددا نزولی شود. علت اصی رشد قیمت اخیر عوامل فصلی بوده که گذراست.

در بخش تقاضا چینی ها همیشه قبل ازتعطیلات سال نو خود خرید ها را افزایش می دادند که امسال هم این چنین شد و دور از انتظار نبود.  در بخش عرضه نیز بندر هدلند استرالیا اواخر ژانویه به دلیل طوفان فصلی تعطیل شد و حمل سنگ آهن از این بندر را کمتر از ۱۸ درصد نسبت به دسامبر کاهش داد. در برزیل هم تعطیلی موقت یکی از بنادر به دلایل زیست محیطی عرضه سنگ آهن برزیل را در ژانویه ۳۷ درصد کاهش داد.

بدین ترتیب با عبور این عوامل موقتی تاثیر گذار باید منتظر باشیم تا مازاد عرضه و کمبود تقاضا در چین که دو سوم سنگ آهن جهان را خریدار است موجب شود روند نزولی به بازار این ماده اولیه باز گردد.

سه ماهه سوم سال گذشته نیز سنگ آهن در چنین موقعیت مشابه ای قرار گرفته بود. قیمت سنگ آهن در بازار نقدی ۳۳ درصد افزایش یافته از ۴۴٫۱۰ دلار هر تن سی اف آر جولای سال گذشته به ۵۸٫۵ دلار هر تن سی اف آر در سپتامبر رسید ولی پس از آن تا اواسط دسامبر به سطوح خیلی پایینی بازگشت.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن