اقتصاد ژاپن نزولی پیش بینی شده و این خبر بدی برای اقتصاد دنیاست. تولید ناخالص ملی ژاپن در سه ماه پایانی ۲۰۱۵ معادل ۱٫۴ درصد افت داشته است در حالی که این کشور سال ها در تلاش بوده اقتصاد خود را به عنوان سومین اقتصاد دنیا از نوسان دور نگه دارد.

این آمار درست زمانی که بازارهای مالی ژاپن وضعیت نامساعدی داشتند منتشر شد. ارزش بازار سهام اخیرا در ژاپن ۱۱ درصد افت داشته چرا که ارزش ین ژاپن نسبت به دلار به بالاترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۱۴ رسید.

افزایش ارزش ین به صادر کننده های ژاپنی ضرر می زند چون قیمت کالای ژاپنی را در بازارهای صادراتی بالا می برد. همچنین مسئله تورم نیز مطرح است که چندین دهه است در ژاپن روند نزولی قیمت ها در چالش است.

دولت ژاپن و بانک مرکزی آن سعی کرده رشد اقتصادی و نرخ تورم را تحریک کند ولی این اقدامات تاثیر ماندگاری نداشته است. بانک مرکزی ژاپن اواخر ژانویه سرمایه گذاران خود را با اعلام نرخ بهره منفی آن هم برای اولین بار سورپرایز کرد ولی تنها نتیجه آن افت ارزش ین قبل از افزایش مجدد و  چشمگیر آن بود.

نوسانات بازارهای جهانی باعث شده ژاپن با مشکلات زیادی روبرو شود. شاید تقاضا به تدریج در سال جاری بهتر شود ولی هر بهبودی موقتی خواهد بود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن